بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی‌ رفسنجان در ردیف بودجه دولتی اما بدون اعتبار

بیمارستان جدید ۳۲۰ تختخوابی‌ در ردیف بودجه دولتی قرار گرفت

به گزارش سازش خبر دکتر علی اسماعیلی ندیمی عصر در جلسه ای که با‌ حضور دکتر قاضی زاده نائب‌ رئیس مجلس شورای اسلامی در محل دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان‌ برگزار شد؛ تاسیس این دانشگاه را از سال  ۱۳۶۵ عنوان کرد.

رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی رفسنجان بیان کرد: این دانشگاه از سال ۷۱ پذیرش دانشجو را شروع کرد و در حال حاضر ۲۱۵ عضو هیئت علمی و ۸ دانشکده دارد که در ۴ رشته دستیاری تخصصی، ۱۰ رشته ارشد و چند رشته دیگر دانشجو پذیرش می کند ضمن اینکه از سال ۱۳۹۴ هیئت ممیزی مستقل داریم‌ و امور  جذب دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بم  هم بر عهده ما است.


اسماعیلی ندیمی با اشاره به وجود ۳ بیمارستان در رفسنجان و یک بیمارستان  در شهرستان  انار افزود: این بیمارستان ها توسط خیرین‌ احداث شده اند و برای اولین‌ بار در سال گذشته راه اندازی بیمارستان جدید ۳۲۰ تختخوابی‌ در ردیف بودجه دولتی قرار گرفت و قرار است در پردیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان‌ احداث شود امّا تا کنون‌ اعتباری به آن‌ تخصیص نیافته است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته تلاش شده تا خدمات درمانی به خوبی به مردم‌ ارائه شود و در حال حاضر ۱۴۵ نفر متخصص بالینی، ۱۵ فوق تخصص بالینی و تقریبا” همه رشته های درمانی فوق تخصص داریم‌ امّا با توجه به اینکه در کل کشور فوق تخصص قلب و عروق کم است در رفسنجان  هم این‌ کمبود را داریم.


دکتر اسماعیلی ندیمی تعداد تخت های بیمارستان‌ های علی بن ابیطالب (ع)، مرادی و نیک نفس در رفسنجان را ۴۸۰ عدد عنوان‌ و تصریح کرد: استان کرمان از نظر نسبت تعداد تخت به جمعیت هزار نفر فوق العاده‌ پایین‌ است، در رفسنجان و انار با جمعیت ۳۶۰ هزار نفر که در شمال استان کرمان و بهره مند است ۱.۳ تخت به ازای هر هزار نفر داریم‌ این در حالی است‌ که در جنوب استان به ازای هر یک هزار نفر ۷ تخت دارد؛  در شهرستان کرمان‌ هم ۱.۷ تخت به ازای هر یک هزار نفر دارد.

وی گفت: تعداد تخت های آی.سی. یو. در رفسنجان طی سال های اخیر با اجرای طرح تحول سلامت از ۱۴ به ۴۴ مورد و تعداد تخت های ان‌. آی. سی. یو از ۱۰ به ۱۸ مورد افزایش یافته است.

اسماعیلی ندیمی تصریح‌ کرد: در طول چند سال گذشته برای تهیه‌ تجهیزات پزشکی در رفسنجان‌ و انار اعتبار بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال صرف شد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۴ بیمارستان ۳۲‌ تختخوابی انار فعالیت خود را آغاز کرد؛ گفت: خوشبختانه شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار در حال رونق است.

دکتر اسماعیلی ندیمی تصریح‌ کرد: در حوزه پژوهش ۷ مرکز تحقیقات‌ داریم‌ و یک پژوهشکده نیز با اعتبار دولتی احداث شد؛ ضمن اینکه ۱۵۱ مقاله isi به چاپ رساندیم، بزرگترین مرکز کوهورت‌ کشور در راستای مطالعات جمعیتی و بیماری ها را داریم.


وی در حوزه بهداشت هم گفت: رفسنجان اولین شهر بدون هپاتیت‌ سی است، از ۲ سال قبل بیماریابی هپاتیت سی در زندان، پاتوق ها و …. انجام شده است؛ ۱۴۰ هزار نفر در حوزه رفسنجان و انار در سامانه سیب ثبت شده اند ضمن اینکه ۲ مرکز ارائه خدمات به اتباع بیگانه را دایر کردیم و توسط کمیساریای عالی پناهندگان‌ نیروهای این مراکز تامین شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: سال ۹۸ در حوزه توسعه توانستیم ۲۴ میلیارد تومان از ظرفیت قانون‌ تهاتر جذب و استفاده کنیم و با این اعتبار، بخشی از بدهی های دانشگاه پرداخت و ۴۸ هزار متر مربع فضای درمانی تکمیل شد و ۶۵ هزار متر مربع هم در حال ساخت است و با حمایت مجتمع مس سرچشمه بیمارستان کووید۱۹ راه اندازی کردیم.


وی خاطرنشان کرد: طبق سند توسعه درمان کشور در سال ۱۴۰۴ باید ۸۰۰ تخت بیمارستانی در منطقه رفسنجان و انار داشته باشیم که از این تعداد ۱۵۰ تخت توسط بخش خصوصی در حال ساخت و ساز است و از ۶۵۰ تخت دیگر نیز ۳۵۰ تخت در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) پیش بینی کردیم و ۳۲۰ تخت هم با احداث بیمارستان‌ جدید به تخت های بیمارستانی‌ رفسنجان اضافه خواهد شد.


دکتر اسماعیلی ندیمی اضافه‌ کرد: بیمارستان ۴۰ تختخوابی شهرستان انار بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با همت خیرین بخش گوش، حلق و بینی نیز در حال راه اندازی است.


وی در پایان بیان کرد: در بحران کرونا؛ در موج اول ۱۴ نفر در رفسنجان براثر‌ ابتلا به این‌ ویروس جان‌ خود را از دست دادند و در موج دوم به ۶۷ فوتی رسیدیم و در موج سوم مرگ و میرها به ۳۰۰ نفر در ماه های آبان و آذر رسید که خوشبختانه از دی ماه تا کنون این آمار سیر نزولی را طی کرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *