فرشته کامیاب عضو هیأت علمی علوم باغبانی و مدیر مرکز کشت بافت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان:روش کشت در دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان در کشور کاملا منحصر به فرد است

روش کشت در دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان در کشور کاملا منحصر به فرد است

فرشته کامیاب عضو هیأت علمی علوم باغبانی و مدیر مرکز کشت بافت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان در جمع خبرنگاران اظهارداشت د: آزمایشگاه کشت بافت دانشگاه آزاد رفسنجان یک هزار متر مربع مساحت دارد و گلخانه سازگاری ۴۰۰ متر مربع و گلخانه رشد در حال حاضر ۲۰۰ مترمربع آماده است که تا ۵ هزار مترمربع قابل توسعه است.

وی افزود: کشت بافت روشی هایتک، که خصوصیت این بافت این است که دارای اصالت و سلامت است و می توان ژنتیک برتر را انتخاب کرد تا در زمان خیلی کوتاه میلیون‌ها نهال اصلاح‌شده تکثیر کرد.

کامیاب خاظر نشان کرد سلول از گیاه اصلی گرفته می شود و در محیط های مخصوص و مناسب رشد و بعد از اینکه جوانه زد به گلخانه سازگاری انتقال پیدا می کند و بعد در باغ و گلخانه کشت می شود.

وی تصریح کرد: در این مرکز فقط دانشجویان کار می کنند، دانشجویان بورسیه می شوند و کار و مهارت یاد می گیرند و با مهارت‌ آموزی وارد بازار کار می شوند.

وی افزود: بیشترین کشت نهال‌ به روش کشت بافت در کشورهای هلند و آمریکا از طریق کشت بافت صورت می گیرد و این روش کشت در دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان در کشور کاملا منحصر به فرد است.

مدیر مرکز کشت بافت دانشگاه آزاد رفسنجان عنوان کرد: اولین نهالی که با روش کشت بافت تولید شد، نهال گلابی بود که حدود ۲۰ هزار از این نهال کشت شده و مقداری از آن به گلخانه رشد منتقل شده که آماده فروش است.

وی اظهار کرد: نهال‌های زینتی به مانند گل رُز و محمدی به گلخانه سازگاری منتقل شده و اسفندماه آماده فروش هستند و در خصوص پسته پایه های پسته برتر از فروردین‌ماه فروش خواهیم داشت و رقم پسته بومی بر روی آن مطالعات صورت گرفته که به زودی به مرحله تولید خواهد رسید و بر روی پایه خرما هم تحقیقات صورت گرفته اما تا به نتیجه برسد، حداقل سه سال طول می کشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *