از فعالان حوزه گردشگری رفسنجان تجلیل شد/تصاویر

حسینی گفت: در زمینه سرمایه گذاری در گردشگری ۱۳ طرح‌ با اعتبار بیش‌ از ۱۰۰۰‌ میلیارد ریال در رفسنجان‌ در دست‌ ساخت است‌ که شامل مجتمع‌ های گردشگری کوچک و بزرگ، واحدهای‌ اقامتی و بوم‌ گردی است.

به کزارش سازش خبر باحضور مسئولان شهرستان و به مناسبت هفته جهانی گردشگری از فعالان حوزه گردشگری شهرستان رفسنجان در محل هتل هیلان تجلیل شد.

حسن حسینی رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان در آئین گرامیداشت هفته جهانی  گردشگری در هتل هیلان رفسنجان بیان کرد: در ۲ دهه اخیر صنعت گردشگری به عنوان یکی از ابزارهای توسعه روستایی در اقصی نقاط جهان مورد توجه قرار گرفت و امسال هم سازمان جهانی گردشگری شعار گردشگری و توسعه روستایی را دارد.


رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان تصریح کرد: کرونا وضعیت اقتصادی و معیشتی‌ روستایی را دچار رکود کرده و با وجود این‌ ویروس منحوس سفرها کاهش یافته و روستاها‌ از رونق‌ افتاده اند.

وی با اشاره به اینکه روستاها‌ به دلیل تنوع‌ اقلیمی‌ ظرفیت‌ مناسبی برای گردشگری هستند؛ ادامه‌ داد: در رفسنجان‌ ۲ نوع اقلیم‌ روستایی شامل اقلیم روستایی‌ دشت و اقلیم‌ روستایی کوهستانی وجود دارد که هرکدام‌ دارای قابلیت‌ های خاصی هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند.

حسینی در زمینه حمایت‌ های مجتمع مس از طرح‌ های گردشگری تصریح‌ کرد: طی ۶ ماهه‌ نخست سال جاری برای تهیه مواد اولیه به متقاضیان اجرای طرح‌ های صنایع دستی و گردشگری ۳۳ میلیارد ریال در قالب تسهیلات کم‌ بهره اعطا شده است‌.

وی خاطرنشان  کرد: کرونا‌ به صنعت‌ گردشگری در بخش‌‌ های دفاتر اقامتی، هتل‌ ها، اقامت گاه‌ های بومگردی و  دفاتر خدمات گردشگری ۱۰۰‌ میلیارد ریال خسارت‌‌ وارد کرد که امیدواریم‌ با از بین‌ رفتن این‌ ویروس سفرهای‌ گردشگری فعال و بخش های مذکور رونق بخشیده شوند.


حسینی گفت: در زمینه سرمایه گذاری در گردشگری ۱۳ طرح‌ با اعتبار بیش‌ از ۱۰۰۰‌ میلیارد ریال در رفسنجان‌ در دست‌ ساخت است‌ که شامل مجتمع‌ های گردشگری کوچک و بزرگ، واحدهای‌ اقامتی و بوم‌ گردی است.


مجید فصیحی هرندی هم در این‌ جلسه رونق بخش گردشگری شهرستان‌ را در کنار حفظ کشاورزی موجب رونق اقتصادی دانست‌ و گفت: رفسنجان دارای آثار بکر گردشگری، جاذبه های طبیعی و ابنیه‌ های تاریخی است‌ که می توان‌ به دره‌ منحصر بفرد راگه، بزرگترین خانه خشتی جهان، هتل هایی با تلفیق معماری سنتی و مدرن، دریاچه نمک در جوادیه‌ الهیه فلاح،  قلعه ها، کاروانسراها و … اشاره کرد.


فرماندار رفسنجان‌ ادامه داد: باید برای احیای‌ این‌ صنعت‌ و رونق بخشی گردشگری شهرستان تفاهم‌ نامه هایی با ادارات‌ مختلف منعقد شود به طور مثال مدارس می توانند اردوهای هفتگی جهت‌ بازدید از اماکن‌ تاریخی و خانه‌ های بوم گردی راه اندازی کنند که دانش آموزان‌ هم‌ با ابنیه ها و آثار گردشگری هم‌ آشنا شوند.

محسن‌ ارسلان هم گفت: بعد از پیروزی و راهیابی تیم‌ فوتبال صنعت‌ مس رفسنجان‌ به لیگ برتر بعد از ۱۵ سال، قهرمانی تیم‌ فوتسال صنعت مس و والیبال بر خود واجب‌ می دانیم از حمایت های مردم‌ رفسنجان‌ تشکر کنیم و این‌ باشگاه نام‌ خود را با تاسی از آرمان‌ ‌های شهدای‌ اروند یدک می کشد و باید از‌ رسالت‌ فاتحان‌ اروند در دوران‌ دفاع مقدّس‌ به شایستگی پاسداری کرد.

رئیس هیئت  مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت فوتبال مس رفسنجان‌ افزود: این‌ باشگاه به عنوان سفیر گردشگری انتخاب شده است تا با توجه  به راهیابی به لیگ برتر، در شهرهای دیگر کشور حضور پیدا کند و یا میزبان‌ مسافران از اقصی نقاط کشور شود و ظرفیت‌ های گردشگری شهرستان‌ معرفی شود.

وی گردشگری معدن‌ را از شاخص ترین‌ پارامترها در این‌ حوزه نام‌ برد و خاطرنشان کرد: رفسنجان در کنار آثار گردشگری و جاذبه‌ های طبیعی بزرگترین‌ معدن‌ روباز مس در خاورمیانه را دارد که می تواند زمینه ساز بازدید گردشگران‌ داخلی و خارجی باشد.

ارسلان‌ در بخش دیگر از سخنان‌ خود به راه اندازی نخستین‌ دانشکده‌ ایران شناسی کشور در دانشگاه ولیعصر رفسنجان‌ اشاره کرد و گفت: امسال پذیرش نخستین‌ دانشجوهای رشته ایران شناسی در این‌ دانشکده در حال انجام‌ است و در زمینه برگزاری دوره های ایران شناسی و دوره های گردشگری اعلام‌ آمادگی داریم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *