فصیحی هرندی فرمانداررفسنجان :مسدود شدن۱۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در رفسنجان

فرماندار رفسنجان گفت: ۱۵۰ حلقه چاه در این شهرستان که به طور غیر مجاز آب برداشت می کردند مسدود شدند.

به گزارش سازش خبر  مجید فصیحی‌هرندی در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در شهرستان؛ در راستای مدیریت صحیح و مصرف بهینه آب، در سال گذشته سعی کردیم با کمک کارشناسان در بخش کشاورزی پیگیری  و از سیستم  تحت فشار برای آبیاری اراضی کشاورزی استفاده شود.

فرماندار رفسنجان با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب در فصل گرما در سال گذشته، تصریح کرد: پیش بینی می شود امسال در تابستان مصرف آب به دلیل رعایت مسائل بهداشتی علیه کرونا افزایش یابد.

وی تصریح کرد: برای خروج از تک محصولی باید از منابع آب حفاظت کنیم و مصرف بهینه داشتیم تا بخشی از آن به صنعت اختصاص یابد.

فصیحی هرندی گفت: حفر ۲ حلقه چاه در سال گذشته، نوسازی سیستم های انتقال آب، بهره برداری یک حلقه چاه در سال جاری و بهره برداری از مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی در اواخر تابستان از جمله اقداماتی است که در خصوص مدیریت آب در شهرستان در حال انجام است.

فرماندار رفسنجان گفت: چاه‌های کشاورزی غیرمجاز به ۳۲ حلقه چاه تقلیل پیدا کرده است و تعداد ۱۵۰ حلقه چاه که در حواشی شهر در خانه‌های ویلایی حفر شده بود مسدود شدند.

تجهیز ۹۳۵ حلقه چاه کشاورزی در رفسنجان به کنتور هوشمند

علی احمدی پور هم گفت: از ۹۷۱ حلقه چاه کشاورزی فعال ۹۳۵ حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شده اند و در نیمه اول سال جاری همه چاه های کشاورزی در شهرستان به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان افزود: یک هزار و ۱۷۲ حلقه چاه در کل شهرستان رفسنجان وجود دارد که از این تعداد ۶۸ حلقه غیر فعال و یک هزار و ۱۰۴ حلقه چاه فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه از ۹۹۹ حلقه چاه کشاورزی ۲۸ حلقه غیر فعال در رفسنجان وجود دارد افزود: در حال حاضر ۹۷۱ حلقه چاه کشاورزی فعال داریم،  96 حلقه چاه به بخش صنعت و خدمات اختصاص دارد.

وی ابراز داشت: در رفسنجان ۷۷ حلقه چاه آب آشامیدنی داریم که از این تعداد ۶۶ حلقه فعال و ۱۱ حلقه غیر فعال هستند و درصد زیادی از چاه های غیر فعال د رروستاها هستند.

احمدی پور گفت: از سال ۹۳ تا کنون با  300 حلقه چاه غیرمجاز برخورد شده است که ۸۰ مورد آن مربوط به سال گذشته بوده است.

وی افزود: به طور متوسط سالیانه 64 سانتی متر افت سطح آب زیرزمینی داریم با این وجود افراد سوجود به دنبال حفر چاه غیر مجاز بودند که با همکاری دستگاه های مربوطه با آنها برخورد شده است.

احمدی پور بیان کرد: با حفر چاه های غیر مجاز و اضافه برداشت به جایی رسیدیم که در حال حاضر ۶۴ سانتی متر افت سطح آب زیر زمینی و تقریباً ۱۳۱ میلیون مترمکعب کسری حجم مصرف آب داریم.

وی با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب در شهرستان  اظهار کرد: با اجرای این طرح، سفره های آب زیرزمینی باید تا سال ۱۴۰۰ به تعادل برسد که کار بسیار سختی است با این حال اجرای  این طرح در شهرستان شروع شده است.

احمدی پور افزود: در این طرح برای مصرف آب برنامه  ای تعریف شده است برای به تعادل رساندن سفره های آب زیرزمینی باید بیشتر از ۲۷۴ میلیون مترمکعب آب از دشت برداشت نشود در صورتی که ۴۹۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می شود.

وی با اشاره به اینکه راهی جز صرفه جویی آب در رفسنجان نداریم تصریح کرد: برای از دست ندادن اقتصاد شهرستان باید بخشی از آب را مدیریت و حفظ کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *