نابودی ۱۰هزار هکتار باغ پسته شهرستان رفسنجان در سیل اخیر/کشت های جایگزین و گلخانه ای راه حلی برای رفع مشکلات حوزه کشاورزی پسته رفسنجان

سرپرست فرمانداری رفسنجان کشت های جایگزین و گلخانه ای را راه حلی برای رفع مشکلات حوزه کشاورزی پسته رفسنجان عنوان کرد و ادامه داد: اگر ۲ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان به کشت های جایگزین و گلخانه ای تبدیل شود میتواند ۵۰۰ میلیون دلار ارزآوری ایجاد کرد.

سرپرست فرمانداری رفسنجان عنوان کرد:۱۰ هزار هکتار باغ پسته در این شهرستان از ناحیه سیل اخیر دچار خسارت شده که برای لایروبی هر هکتار از این باغ ها ۸۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است و امیدواریم دولت تسهیلات در این زمینه را در نظربگیرد و به کشاورزان واگذار کند.

به گزارش سازش خبر فرماندار رفسنجان آیین ملی پسته رفسنجان به ۴.۵ میلیارد دلار ارزآوری محصول کشاورزی پسته رفسنجان طی ۱۲ سال اخیر اشاره و گفت : ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در شهرستان رفسنجان وجود دارد که مشکل این کشاورزی کمبود آب، خشکسالی و نیز سرمازدگی و سیل اخیر است.

حسین رضایی افزود : کشاورزان نیاز به حمایت های دولتی دارند تا بتوانند بهره وری این محصول که دومین کالای لوکس ارزآور در کشور است را افزایش دهند.او ادامه داد: ماده ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب اجازه استفاده کشاورز از منابع ابی را نمی دهد که باید ساماندهی شود.

رضایی ادامه داد و گفت : دو مشکل حوزه صادرات پسته شامل پیمان سپاری ارزی و افلاتوکسین و باقیمانده سموم در محصول پسته است که تدابیر لازم نیاز دارد تا صادرات پسته به خوبی و بدون دغدغه انجام‌ شود.

او تصریح کرد: شهرستان سابقه صد ساله در صادرات پسته دارد، کشاورزان به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۴۰۰ هزار نفر در رفسنجان با کشاورزی پسته در گیر هستند و درآمد کسب می کنند.

وی کشت های جایگزین و گلخانه ای را راه حلی برای رفع مشکلات حوزه کشاورزی پسته رفسنجان عنوان کرد و ادامه داد: اگر ۲ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان به کشت های جایگزین و گلخانه ای تبدیل شود میتواند ۵۰۰ میلیون دلار ارزآوری ایجاد کرد.

رضایی گفت: صندوق حمایت از بخش کشاورزی پسته باید راه اندازی شود و مشکلات کشاورزان این حوزه را مرتفع سازد؛ اتاق بازرگانی رفسنجان مستقل می شود تا مسایل ۲۰۰ صادرکننده حوزه کشاورزی و صنعتی رسیدگی شوددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.