مهمترین اخبارمجتمع «مس سرچشمه رفسنجان» در سال جهش تولید/بخش دوم

مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در سالی که گذشت، به‌رغم تنگناهایی که کشور عزیزمان با آن‌ها روبه‌رو بود و نیز دشواری‌هایی که شیوع ویروس کرونا در پی داشت، روزهایی سرشار از موفقیت را در عرصه تولید و همچنین در زمینه بومی‌سازی پشت‌سر گذاشت. در ادامه، مروری گذرا داشته‌ایم بر خبرهای برخی از این موفقیت‌ها به گزارش سازش…

مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در سالی که گذشت، به‌رغم تنگناهایی که کشور عزیزمان با آن‌ها روبه‌رو بود و نیز دشواری‌هایی که شیوع ویروس کرونا در پی داشت، روزهایی سرشار از موفقیت را در عرصه تولید و همچنین در زمینه بومی‌سازی پشت‌سر گذاشت. در ادامه، مروری گذرا داشته‌ایم بر خبرهای برخی از این موفقیت‌ها

به گزارش سازش خبر عملکرد مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در ماه های دی و بهمن

۲ دی/ راه‌اندازی مسیر انتقال آب سرریز تیکنرهای ۳و۴ مس به لوله ۴۸اینچ تیکنرهای باطله

سرپرست عملیات آبگیری کنسانتره و آهک مجتمع مس سرچشمه، از راه‌اندازی مسیر انتقال آب سرریز تیکنرهای ۳و۴ مس به لوله ۴۸اینچ تیکنرهای باطله خبر داد.

علی ترابی پورپاریزی گفت: این پروژه، علاوه بر رفع آلودگی آب رودخانه شور و بهبود شرایط زیست‌محیطی، با افزوده ‌شدن آب سرریز تیکنرها به مسیر باطله، به افزایش رقّت باطله کارخانه‌های تغلیظ و افزایش بازیابی آب در تیکنرهای باطله منجر می‌شود.

۵ دی/ بازدید رییس هیات عامل ایمیدرو از طرح‌های جهش تولید در مجتمع مس سرچشمه

مهندس وجیه‌الله جعفری معاون وزیر و رییس هیئت‌عامل ایمیدرو به‌همراه حجت‌الاسلام حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، مجید فصیحی هرندی فرماندار رفسنجان، دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و مهندس احمد انارکی محمدی رئیس هیئت‌مدیره شرکت مس، از مجتمع مس سرچشمه و طرح‌های توسعه آن بازدید کردند.

در جریان این سفر که با حضور حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه، محمد آقاجانلو معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، عزت‌الله میرزایی مدیرکل حراست ایمیدرو، محراب احمدیان معاون توسعه سرمایه انسانی شرکت مس، مهدی سلمانی مدیر گروه حراست شرکت مس، محمدجواد خلیلی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی و جمعی از مسئولان و مدیران ایمیدرو شرکت مس و مجتمع همراه بود، از مجتمع مس سرچشمه و طرح‌های توسعه آن بازدید به عمل آمد.

۱۹ دی/ کلنگ‌‌زنی سه پروژه مجتمع مس سرچشمه با حضور وزیر صمت

کلنگ سه پروژه در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با حضور علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، با میزان سرمایه‌گذاری۶۳هزار میلیارد ریال و ۱۳۴ میلیون یورو به زمین زده شد.

فاز سوم تغلیظ مجتمع  مس سرچشمه: پروژه فاز سوم تغلیظ مجتمع مس سرچشمه، در زمینی به مساحت ۶.۵ هکتار و با زیربنای ۵.۴ هکتار احداث خواهد شد که با راه‌اندازی آن ۱۵۵ نفر اشتغالزایی ایجاد می‌شود و زمان راه‌اندازی این کارخانه در سال ۱۴۰۳ است.

طرح پالایشگاه جدید مجتمع مس سرچشمه: این پروژه با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر و ۴۱هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، در سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری خواهد رسید.

پروژه مکانیزاسیون معدن مجتمع سرچشمه: در این پروژه، استفاده از یک سنگ‌شکن نیمه‌متحرک به ظرفیت ۷۰۰۰ تن در ساعت برای سنگ‌های سولفوری مس و دو سنگ‌شکن نیمه‌متحرک به ظرفیت ۴۰۰۰-۳۵۰۰ تن در ساعت برای باطله استفاده می‌گردد. با توجه به طرح نهایی معدن برای بازه‌های زمانی ۵ و ۱۵ و ۲۹ساله، جانمایی مربوط به سنگ‌شکن‌ها انجام می‌گیرد و انتقال مواد از معدن به‌وسیله نوار نقاله انجام می‌شود. این پروژه با میزان سرمایه‌گذاری ۱۳۰ میلیون یورو، در سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری خواهد رسید.

۱۹ دی/ وزیر صنعت، معدن و تجارت: مجتمع مس سرچشمه به‌عنوان محور توسعه منطقه‌ای قلمداد می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مجموعه مس سرچشمه به‌عنوان محور توسعه منطقه‌ای قلمداد می‌شود؛ امسال صادرات خیلی‌خوبی انجام گرفته و تا پایان سال رشد خوب صادراتی را خواهد داشت و زمینه اشتغال جدیدی برای جوانان فراهم ‌می‌شود.

علیرضا رزم‌حسینی در حاشیه کلنگ‌زنی پروژه‌های مجتمع مس سرچشمه در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه در این مدت پیشر‌فت‌های خوبی در حوزه صنعت مس صورت گرفته و رشد ۱۲درصدی در تولید صنعت مس را شاهد هستیم.

۱۹ دی/ افزایش تولید کاتد مس به ۲۸۰هزار تن تا پایان سال

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: تا پایان سال به ۲۸۰هزار تن کاتد مس خواهیم رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲درصد جلوتر هستیم.

دکتر اردشیر سعدمحمدی، در آیین کلنگ‌زنی پروژه مکانیزاسیون معدن، پالایشگاه جدید و فاز سوم توسعه تغلیظ مجتمع مجتمع مس سرچشمه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: شرکت ملی صنایع مس ایران امروز برنامه دو میلیارد و ۴۸۰ میلیون یورو به‌علاوه ۳۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید را شروع می‌کند.

وی این میزان سرمایه‌گذاری را موجب درآمد دو میلیارد دلاری شرکت مس عنوان کرد و گفت: تا پنج‌سال آینده این ظرفیت را به ۴.۵ میلیارد دلار می‌رسانیم و رشد ۲.۵ برابری برای شرکت مس اتفاق می‌افتد.

۱۱ بهمن/ تعمیر و بازسازی اساسی یک‌دستگاه سربار‌کش

به همت مهندسان و متخصصان مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، یک دستگاه سرباره‌کش مدل KRESS 6218  توسط مجموعه تعمیرگاه ماشین‌آلات ویژه، تعمیر و وارد خط تولید مجتمع شد.

در این تعمیرات، متخصصان مجتمع در تعمیرگاه ماشین‌آلات ویژه توانستند موتور، گیربکس، دیفرانسیل، سیستم هیدرولیک، سیستم پنوماتیک و ترمز دستگاه را از صفر تا صد، تعمیر و بازسازی کنند.

در این اورهال، ۴۵۰ قطعه تعویض، ۶۸ ردیف قطعه تعمیر و ۸۳ مورد توسط واحدهای جانبی بازسازی و اصلاح شد و این دستگاه در خط تولید مجتمع مس سرچشمه رفسنجان قرار گرفت.

۲۷ بهمن/ بومی‌سازی قطعات و بازگشت یک آسیا به چرخه تولید

مهندسان پرتلاش مجتمع مس سرچشمه با بومی‌سازی یک چرخ‌دنده و بازگشت یک آسیا به چرخه تولید، از هدررفت هرساعت ١۵٠‌میلیون تومان جلوگیری کردند.

مشاور امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در این‌باره گفت: چرخ‌دنده با ابعاد نسبتاً بزرگ پینیون آسیای تغلیظ در گذشته وارداتی بود اما براساس تفاهم‌نامه با یک شرکت داخلی از دوسال پیش، این پینیون ساخته و نصب شده است.

رضایی افزود: از این به بعد در تولید پینیون‌های به این اندازه محدودیتی نخواهیم داشت و طرح‌های دیگری هم در واحد تغلیظ در فاصله نه‌چندان دور بومی‌سازی می‌شوند.

جعفری، رئیس تعمیرات مرکزی واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان هم گفت: پینیون‌های۸ آسیای اولیه درامور تغلیظ از اجزای مهم هستند که قبلاً از خارج از کشور تامین می‌شد اما با جلوگیری از خروج حدود ۶٠هزار یورو یا ٢میلیارد تومان ارز، این تجهیزات را شرکت داخلی با ۶٠٠میلیون تومان تولید می‌کند.

سرپرست عملیات پر‌عیارسازی امور تغلیظ مس سرچشمه نیز اعلام کرد: روزانه  حدود ۵٠هزار تن سنگ معدن وارد این کارخانه پرعیارسازی می‌شود و محصول آن ۱۱۰۰ تن کنسانتره مس مولیبدن است.

۲۹ بهمن/ حدنصاب جدید شرکت مس در تولید و فروش

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از رکورد‌زنی جدید این شرکت در تولید و فروش مس خبر داد.

اردشیر سعدمحمدی پس از بازدید از مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، خاتون‌آباد و شهربابک، گفت: از ابتدای امسال ۲۵۰هزار تن مس کاتدی در شرکت مس تولید کردیم و امروز از رکورد تولید سال گذشته که به همین میزان بود، عبور کردیم و امیدواریم تا پایان سال با تولید ٢٨٠هزار تن مس کاتدی جهش تولید را در شرکت مس تحقق بخشیم.

وی به ثبت رکورد جدید در فروش مس تا پایان امسال اشاره کرد و گفت: تا پایان بهمن توانستیم رکورد فروش سال گذشته را که در طول تاریخ مس شکل گرفته بود با ٢۴٠هزار تن فروش مس کاتدی از آن عبور کنیم و امیدواریم تا پایان سال رکورد جدید و بسیار چشمگیری را به‌جا بگذاریم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.