نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی:پیگیر مشکلات بهداشت و درمان رفسنجان و انار خواهم بود

نائب رئیس اوّل مجلس شورای اسلامی در رابطه با پیگیری ثبت سند زمین ۹۰ هکتاری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و دیگر مسائل بهداشتی رفسنجان و انار داد.

به گزارش سازش خبر دکتر سید امیرحسین قاضی زاده، در جلسه ای که در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان‌ برگزار شد؛ ضمن تبریک به مناسبت چهل و دوّمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه به مردم‌ رفسنجان که جزو علمداران‌ انقلاب اسلامی بودند و نقش چشمگیر و بارز در حمایت از انقلاب و دفاع مقدس داشتند؛ بیان کرد: مردم استان کرمان از پیشتازان انقلاب بودند و نمونه آن‌ هم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است.

نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی افزود: انصافاً پدیده‌ای بی نظیر و نشانه قدرتمند بودن این‌ مکتب است که می تواند چنین چهره ای را‌ بیافریند و به جامعه بشریت تحویل دهد.

وی وضعیت بیماری کرونا در رفسنجان را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی ۳ سال قبل جمله ای گفت‌ مبنی بر اینکه ” اگر از من بپرسید که مسائل اقتصادی، فرهنگی و دیگر مسائل کشور چیست؟ می گویم که مسائل کشور‌ نبودن مردم در عرصه اداره کشور است” لذا هر کجا کار را به مردم‌ سپردیم با پیروزی های زیادی روبرو بودیم و هرجا که مردم را از صحنه دور کردیم با شکست مواجه بودیم.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح شهید سلیمانی هم موفقیت‌ های زیادی کسب کردیم ای کاش این‌ طرح زودتر اجرا شده بود؛ طرح شهید سلیمانی نماد همکاری و همراهی مردم بود.

وی افزود: با اینکه اعتبار دولتی در این طرح خیلی اندک بود اما این طرح نشان داد که اگر در همه امور به مردم مراجعه کنیم آنقدر این مردم قدرتمند هستند که بیشتر کارها توسط آن ها حل و فصل می شود و می توانند معجزه کنند به طوری که در حال حاضر که عالم درگیر این ویروس منحوس کرونا شده وضعیت کشور ما خوب است از طرف دیگر باید نگران خیزش جدید این ویروس و موج بعدی باشیم.

وی با اشاره به جمعیت ۸‌ میلیارد نفری جهان؛ ادامه داد: اگر بخواهیم واکسیناسیون موثر در جهان اتفاق بیفتد ۶۰ درصد مردم دنیا به عبارتی ۶ میلیارد نفر در جهان باید واکسینه شوند آن‌ هم دو مرتبه؛ یعنی باید ۱۲ میلیارد دوز واکسن داشته باشیم که اگر تمام امکانات واکسن ساز دنیا را به کار بگیریم‌ بعید است تا یک میلیارد دوز تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این واکسن در ایران در دست تولید است و تعدادی از کشورهای خارجی تقاضای خرید واکسن از ایران کرده اند در حالی که توانایی پاسخ به نیازهای داخلی را هنوز نداریم، این واکسن با توجه به ژنوم‌ ویروس های در دسترس فعلی‌ ‌در حال تولید است اگر این ژنوم‌ تغییر کند واکسن فعلی خنثی می شود و باید واکسن دیگری کشف و تولید کرد که سیر تولید و مطالعه آن یک سال طول می کشد و داستان‌ مفصلی با کرونا حداقل ۳ سال داریم.

قاضی زاده گفت: کرونا پدیده ای است که فعلا با آن سر و کار داریم باید در کنار ثبت تجارب، ارتقا و انتقال آن به دیگران یک کار علمی هم انجام دهیم، نرخ مرگ و میر در منطقه اگر کمتر از جای دیگر است، تحلیل و نتایج ثبت شود.

وی ادامه داد: مرکز دانشگاهی باید کار علمی ‌انجام دهد، این بیماری اجتماعی و مدیریتی است، مدیریت دنیا توسط کرونا در حال محک است؛ اگر می بینیم وضعیت کرونا در کشور های چین‌ و ژاپن‌ با دیگر کشورها متفاوت است‌ نشان دهنده نوع ارتباطات، نوع اقتدار دولت ها و نحوه اعمال حاکمیت های آن دولت ها است زیرا هنوز درمانی برای این‌ بیماری کشف نشده و مولفه های دیگری هست که‌ میزان مرگ و میر در کشورها را کاهش یا افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: عوامل اجتماعی، موثر بر سلامت است و این موضوع در کرونا با قدرت خود را نشان می دهد که باید به این مولفه توجه کرد؛ در ایران روابط اجتماعی مردم مبتنی بر حمایت از یکدیگر است و این امر می تواند‌ در رشد یا عدم رشد بیماری کرونا تاثیرگذار باشد نسبت به کشوری که دچار فردگرایی شده است.

دکتر قاضی زاده ادامه داد: ما در ستاد ملی کرونا هر هفته مباحثی که داریم از همین‌ دست است و در کنار تولید واکسن، مفاهیم عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را نیز دنبال می کنیم تا کاری شود افراد بیمار نشوند که در  این‌ امر هم بیماریابی، انجام تست ها و حمایت را می خواهد در این صورت زنجیره انتقال قطع می شود و مدیریت صحیح سیاسی و بهداشتی هر شهرستان در کاهش و قطع بیماری کرونا موثر است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: انضباط اجتماعی هرچه قوی تر باشد موثرتر است و در مازندران با اینکه اکثر نقاط کشور زرد و آبی شد، این استان قرمز ماند و انضباط اجتماعی نداشت.


دکتر قاضی زاده قول مساعد در رابطه با پیگیری ثبت سند زمین ۹۰ هکتاری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و دیگر مسائل بهداشتی رفسنجان و انار داد.

دکتر قاضی زاده در بدو ورود به دانسگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بر مقام شامخ‌ دو شهید گمنام آرمیده در این دانشگاه ادای احترام کرددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.