نظرکارشناسان داوری در مورد تصمیم جنجالی بازی مس رفسنجان و سپاهان اصفهان

نظر داوران فوتبال ایران در مورد تصمیم جنجالی داور بازی مس رفسنجان و سپاهان

به گزارش سازش خبر تیم سپاهان موفق شد در خانه مس رفسنجان، این تیم تازه لیگ برتری شده را ۲-۱ شکست دهد. اما این پیروزی برای شاگردان محرم نویدکیا، خیلی هم آسان به دست نیامد و با اتفاقات عجیبی همراه بود.

پس از این که در دقیقه ۲۴ یک پاس به عقب سبب شد تا مرجان زاده ضربه غیرمستقیم در محوطه جریمه بگیرد، صحنه مشکوک داوری رخ داد. در دقیقه ۳۰ این موقعیت برای رفسنجانی‌ها را آذرباد برای سجاد آشوری کاشت که شوت او پس از برخورد به مدافع سپاهان و در ادامه دست مسیح زاهدی، با شوت پای چپ مهرداد رضایی تبدیل به گل شد، اما مهدی مرجان‌زاده داور مسابقه پس از مشورت با داور چهارم و کمک داور دوم و پس از دو دقیقه و نیم، از تصمیم خود صرف نظر و گل مس را مردود اعلام کرد. 

این در حالی است که بازیکنان سپاهان توپ را در وسط زمین کاشته بودند و منتظر آغاز بازی بودند اما یک کشمکش عجیب در نهایت منجر به تغییر در تصمیم داوری شد.

باشگاه مس رفسنجان این تصمیم را «غیرقانونی» می‌داند؛ آن ها اعتقاد دارند که داور امکان تغییر در تصمیمش را نداشت و حتی اگر اشتباه هم بوده باشد، همانطور که باقی اشتباهات در تمام مسابقات لیگ برتر تغییر نمی‌کنند، این تصمیم هم نباید عوض می‌شد. چرا که در فوتبال کمک داور ویدیویی وجود ندارد.

البته پیش تر در ورزشگاه فولاد شهر و بازی ذوب آهن نیز مشابه این اتفاق رخ داده بود و داور پس از تماشای صحنه از طریق تلفن همراه، تصمیمش را تغییر داده بود.

نظر چند کارشناس داوری:

حسین عسگری: این صحنه کاملا مشخص بود که توپ به دست بازیکن خورده و باتوجه به قوانین جدید، هرگونه برخوردی بدون هیچ استثنا هند اعلام می‌شود و اینجا هم داور تصمیم درست را گرفت‌. اما باید توجه کنیم که آقای مرجان زاده اصلا روی قضاوت مسلط نبود و در این صحنه هم کمک ها یا ناظر بازی به او کمک کردند.

محمد فنایی: به نظر من در این صحنه داور باید هند اعلام می‌کرد و تصمیم درست را گرفت. نمی‌دانم چطور آن را ندید و توپ را هم روی زمین کاشتند. من نمیدانم چه کسی از بیرون اعلام کرده اما به هر حال تصمیم درست عملی شد.

نوید مظفری: توپ در محوطه جریمه چه زمانی که عمدی باشد چه غیر عمدی اگر به دست بخورد، هند است و داور باید خطا بگیرد. همچنین تا زمانی که بازی به جریان نیفتاده، داور می‌تواند تصمیمش را تغییر دهد.

خداداد افشاریان: به نظر من حق با داور است و این صحنه هند بود. در محوطه جریمه مدافع باید حتما به صورت عمدی خطای هند انجام دهد تا پنالتی شود اما مهاجم اگر هند اثرگذار انجام دهد، خطاست. همچنین داور قبل از این که بازی آغاز شود، میتواند تصمیمش را عوض کند و منع قانونی وجود ندارد.

نوذر رودنیل: تصمیم داور درست بود اما جایگیری اشتباه بود. فیفا می‌گوید جایگیری و تمرکز باعث تصمیم درست می‌شود. قانون جدید این است که مدافع اگر در حالت طبیعی دستش به توپ بخورد، پنالتی نیست اما برای مهاجم عکس این است. داور هم می‌توانست از کمک داور یا داور چهارم بپرسد و تصمیمش را تغییر دهد. البته کمک داور دوم چون در فاصله پنجاه متری بود، حق نداشت. اگر کسی هم از بالا گفته که کاملا اشتباه است.

حیدر سلیمانی: توپ پس از برخورد با دست مهاجم باید اعلام هند میشد ولی بخاطر جایگیری نامناسب داور این هند دیده نشد که در ادامه کمک داور اول این دیدار توانست تصمیم درست را به داور انتقال دهد و گل را مردود اعلام کند. به نظر من این تصمیم درست بود.

رسول فروغی : گل سالم است و داور در این صحنه اشتباه تشخیص داده است.به نظر من مهاجم دستش را جمع کرده و به هیچ وجه این صحنه هند محسوب نمی‌شود.مهاجم دستش باز نیست و اگردست آنجا نبود توپ به بدنش می‌خورد.

ورزش سهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *