خانی رییس خانه کشاورز رفسنجان: من مخالف خاموشی دوماه هستم/ کشاورزان رفسنجانی/ مدیران رفسنجان قصد نابودی خرده مالکان را دارند/با شنیدن این خبر شوکه شدیم

خانی رییس خانه کشاورز رفسنجان: من مخالف خاموشی دوماه

به گزارش سازش خبر گرچه درخت پسته از جمله درختان مقاوم به شوری است اما تجمع شوری در منطقه ریشه ممکن است باعث رشد ناکافی شاخه‌ها و آفتاب سوختگی و چروکیدگی مغز و کم رشدی درخت ‌شود، لذا در جاهایی که مستعد این شرایط هستند، آبیاری در دوره خواب گیاه (زمستان) جهت آبشویی خاک، قابل توصیه است.
چون معمولاً در این فصل، عملیات کوددهی (کودهای حیوانی و شیمیایی) هم در چالکود انجام می‌گیرد، برای ایجاد شرایط مناسب در جذب کود توسط گیاه در شروع فصل، حداقل یک نوبت آبیاری پس از پرکردن چالکودها مفید خواهد بود.

کشاورزان رفسنجانی بعد از سالها توانستند برداشت خوبی را در سالجاری برداشت کنند تا بتوانند امسال با تغذیه مناسب با کودهای حیوانی تعمیر کنند تا درختان بتوانند در سال آینده خوشه های کمی که امسال دارند نگه دارد و در سال آینده با رشد خوشه های جدید بتواند دل کشاورزان را شاد کند اما متاسفانه با تصمیمی که اداره آبیاری رفسنجان گرفت کشاورزان را شوکه کرد.
نادری به عنوان یک کشاورز گفت: امسال درختان مخصوصا درختان کله قوچی محصول خوبی داشتند اما اگر در فصل پاییز ابیاری نشود شاهد خشک شدن سرشاخه های درختان خواهیم بود و آبیاری و کودهی حتما باید انجام بشه و اگر آبیاری و تعمیر نکنند خوشه های که برای سال اینده در درختان است خشک و خراب‌ خواهد شد.
وی در ادامه به خشکسالی ها و خاموشی موتورها هم اشاره کرد و افزود بنده و همه کساورزان هم خشکسالی را قبول داریم و برای جبران آب های زیرزمینی باید موتورها خاموش شود اما مدت کوتاه نه دوماه که این تصمیم باعث میشود نیمی از محصول آینده و درختان مخصوصا کله قوچی خشک شوند و با شنیدن این خبر شوکه شدیم.

امیری دیگر کشاورز رفسنجانی در مورد خاموشی موتورپمپ ها با عصبانیت گفت مدیران رفسنجانی و مخصوصا رییس آبیاری قصد بیچاره کردن کشاورزان خرده مالک را دارند سال گذشته هم موتور ها را خاموش کردند اما چرا فقط موتور های خرده مالک خاموش و سرکشی میکردند اما موتور پمپ های اربابی روشن بود و در هر چه هم پیگیری کردیم گفتن فردا پلمب خواهد شد اما متاسفانه پلمب نشد و وقتی برای بار دوم و سوم به ابیاری مراجعه کردیم دیگر جوابگوی ما هم نبودند.
امیری گفت مهندسان کشاورزی توصیه کردند که امسال درختان پسته خوبی داستند باغات را تعمیر و آبیاری به موقع انجام دهند تا درختان که محصول خوبی داشتند تغذیه شوند از طرف دیگر ابیاری در فصل تعمیر و ابیاری میخواهد دوماه موتور ها را خاموش کند چرا دوماه کشاورزی که درختش دوماه آبیاری می شود و درختی که امسال محصول زیادی داشته و دوماه ابیاری شده چطوری دوماه در پاییز ابیاری و تعمیر نکنیم و در دیماه روشن شود و تا عید فقط یک دوره در زمستان آبیاری کند چطوری درخت خوشه سال اینده خشک نشود و درخت در فصل بهار رشد و خوشه ها سبزشود.
وی در ادامه تصریح کرد دوماه برای خاموشی زیاد است و ما کشاورزان اصلا این اجازه رانخواهیم داد چون نمیخواهیم زحمات سی ساله و همه سرمایه ما را تباه کنند.

احمد خانی رییس خانه کشاورز شهرستان رفسنجان در گفتگو ما اظهار داشت: بنده با خاموشی دوماه ماه موتور پمپ ها مخالفم و این کار کارشناسی شده نیست.
وی افزود در سالهالی قبل با جلسات متعدد تصمیمی برای خاموشی گرفته می شد اما امسال خود بدون برگزاری جلسه و یک شبه این تصمیم گرفته شده است.
رییس خانه کشاورز رفسنجان بیان داشت: آبیاری در زمستان از ابیاری در تابستان مهم تر است و امسال درختان محصول زیادی داشتند و نیاز به ابیاری زمستان دارند تا از خشکی درختان و شاخه هایی که پسته داشتند جلوگیری شود.

خانی در ادامه تصریح کرد خاموشی دوماه موتورپمپ ها هیچ کمکی به آب های سفره های زیر زمینی نخواهد داشت و تغذیه سفره های زیر زمینی در کمتر از یکماه هم جبران خواهد شدو خاموشی بیشتر ۱۵ الی ۲۰ روزه به ضرر کشاورزان خواهد بود.
وی در پایان گفت: در جلسه ای حتما حرف دل کساورزان را مطرح خواهم کرد و اعتراض کشاورزان را به مسئولین خواهم گفت تا بتوانیم جلوی این تصمیم غیر کارشناسی گرفته شود .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *