دبیر کل انجمن پسته ایران:دولت باید به صادرکنندگان پسته اعتماد کند/۲۸ استان کشور سطح زیر کشت تولید پسته است

به گزارش سازش خبر حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران در نشست‌ خبری در محل فرمانداری رفسنجان بیان‌ کرد: انجمن‌ پسته ایران شامل دو کمیته باغبانی و بازرگانی است و موضوعاتی را‌ انجمن پیگیری می کند تا منافع بلند مدت برای کشاورزان‌ و صادرکنندگان داشته باشد. وی افزود در تشریح برخی مزایای پسته ایران بیان کرد:…

به گزارش سازش خبر حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران در نشست‌ خبری در محل فرمانداری رفسنجان بیان‌ کرد: انجمن‌ پسته ایران شامل دو کمیته باغبانی و بازرگانی است و موضوعاتی را‌ انجمن پیگیری می کند تا منافع بلند مدت برای کشاورزان‌ و صادرکنندگان داشته باشد.

وی افزود در تشریح برخی مزایای پسته ایران بیان کرد: عیار پسته ایران ۵۵ درصد است یعنی ۵۵ درصد پسته را مغز‌ تشکیل می دهد در حالی  که این عیار برای کشورهای رقیب ۵۰ درصد است؛ مزیت دیگر پسته ایران دارا بودن روغن بالای پسته به دلیل اقلیم آب و هوایی این کشور است و زمانی این پسته فرآوری و بوداده می شود مغز‌ نمی سوزد و کیفیت‌ خود را از دست‌ نمی دهد.

وی تصریح کرد: تنوع رقم پسته از دیگر مزیت‌ های پسته ایران است به طوری که ۵۵ رقم از جمله اکبری، فندقی، کله قوچی، احمدآقایی و … است و ۴ رقم تجاری در ایران وجود دارد که هر کدام در سطح ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار ایجاد شده است.

رضایی ادامه داد: در انجمن پسته ایران بحث آموزش در رابطه با چه نوع سمومی در باغات پسته استفاده شود پیگیری می شود و سال‌ های گذشته روشن ولک‌ مصرف می شد که با تحقیقات بر روی این روغن متوجه شدیم این روغن‌ ها استاندارد نبوده و ضربه‌ به تولید پسته وارد شده است که انجمن پسته بحث گوگردپاشی را به جای مصرف روغن ولک از ۳ سال پیش پیشنهاد کرد و با مصرف گوگرد محصول خوبی نصیب کشاورزان شده است‌.

رضایی‌ با اشاره به اینکه بحث سموم در حال کنترل است تا به پسته خسارت و ضرر وارد نشود؛ بیان کرد:  ۷۵ درصد باغات پسته در رفسنجان گوگردپاشی شده و از سموم کم استفاده شده است.

دبیرکل انجمن‌ پسته ایران تصریح کرد: در صنعت پسته برای ۵ میلیون نفر در قالب ۲۰۰ هزار خانوار به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی شده و ۲۸ استان درگیر تولید پسته شده اند، به غیر از حاشیه شمال و جنوب کشور بقیه استان ها ی کشور به کشت پسته پرداخته اند.

وی ادامه داد: انجمن پسته ایران ماهنامه ای تحت عنوان دنیای پسته را هر ماه چاپ و در بین ارگان های دولتی، غیر دولتی، کشاورزان و … در سراسر کشور توزیع می کند.

رضایی با اشاره به اینکه تجارت و صادرات پسته در سال های ۹۷ و ۹۸ تحت تأثیر قرار گرفت و این صنعت با مشکل مواجه شد؛ گفت: انجمن پسته ایران در بهمن ۹۸ به آسیب شناسی و بررسی های علل شکست این تجارت پرداخت و به این نتیجه رسید که بحث تعهد ارزی و پیمان سپاری ارزی در اوایل سال ۹۷ صادرات پسته را دچار مشکل کرد و تا آخر خرداد امسال ۷۰ هزار تن پسته صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه سال گذشته عرضه پسته در بازار کم شد و برخی افراد هم در شبکه های مجازی با تبلیغ ساخته های ذهن خود مانع عقد قراردادهای تاجران و صادرکنندگان شدند و این دلایل موجب ایجاد خسارت به پسته ایران در سال های ۹۷ و ۹۸ شد.

رضایی به مسئله ارز حاصل از صادرات پسته هم اشاره کرد و افزود: سود تجارت در بهترین شرایط ۲ تا ۳ درصد است، ضمن اینکه ضربه دیگری که به محصول ارزآور پسته ایران وارد شد بورس بود که دولت، پسته را به بورس وارد کرد و این سیاستی بود که امیدواریم دولت دست از این سیاست اشتباه و غلط خود دست بر دارد.

 دبیر کل انجمن پسته ایران گفت: حدود ۱۰۰ هزار تن از محصول پسته سال قبل کشور در انبارها باقی مانده که نزدیک ۷۵ هزار تن در انبارهای استان کرمان است.

رضایی خاطر نشان کرد: از سال ۹۷ تاکنون در صادرات پسته افت شدید داشته ایم و در صورت تداوم وضعیت پیمان سپاری ارزی، تاثیرات بسیار بدی بر سر صادرات پسته گذاشته می شود که در صورت تداوم وحشتناک تر خواهد شد.

وی بیان کرد: کدامین تاجر جرأت می کند که با این نوسانات شدید ارزی به بازار اعتماد کند‌؟ اما با این حال خرده فروشان و صادرکنندگان سعی می کنند که جلوی افت شدید قیمت پسته را بگیرند و نمی گذارند که قیمت پائین تر از این بیاید.

دبیر کل انجمن پسته ایران افزود: دولت باید به صادرکنندگان پسته اعتماد کند و ۳۰ سال است که صادرکننده ارز صادراتی پسته را وارد کشور کرده است که ارز پسته پاکترین ارز است زیرا دسترنج کشاورزان است.

وی مطرح کرد: سالانه ۱۰ هزار هکتار باغ پسته به سطح زیر کشت این محصول اضافه می شود و امسال پیش بینی می کنیم که از ۴۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت پسته در کشور ۱۸۰ هزار تن محصول برداشت شود.

رضایی گفت: برای جهش در تولید پسته باید ۴۰ درصد باغات کم شود زیرا منابع آبی محدود و کم است، اگر اراضی ۴۰ درصد کاهش یابند و  باغات باقیمانده را با آب موجود آبیاری و آن ها را از لحاظ تغذیه کود و عناصر مورد نیاز رسیدگی کنیم مطمئناً تولید پسته به مراتب بیشتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در استان کرمان هر ساله به دلیل کمبود منابع آب کشاورزی باغداران درصدی از باغات خود را رها می کنند که اگر همین باغات باقیمانده را به سیستم های آبیاری نوین (قطره ای و تحت فشار ) مجهز کنند قطعاً تولید محصول  40 درصد افزایش می یابد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *