پیشگیری آسان ترین و راحت ترین راه مقابله با بیماری کرونا

به گزارش سازش خبر احمد جمالی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در جلسه ستاد مبارزه با کرونا شهرستان رفسنجان در محل فرمانداری بیان کرد: خوشبختانه اطلاع رسانی در مورد بیماری کرونا و پیشگیری ها در سطح کشور و شهرستان در حال انجام است؛ مردم در تعطیلات عید نوروز و عید فطر به مسافرت…

به گزارش سازش خبر احمد جمالی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در جلسه ستاد مبارزه با کرونا شهرستان رفسنجان در محل فرمانداری بیان کرد: خوشبختانه اطلاع رسانی در مورد بیماری کرونا و پیشگیری ها در سطح کشور و شهرستان در حال انجام است؛ مردم در تعطیلات عید نوروز و عید فطر به مسافرت رفتند و تصور کردند که کرونا تمام شده است و در حال حاضر هم که فصل گرما است متأسفانه علیرغم تذکرات، تجمعات بیشتر و موادر ابتلا هم افزایش یافته است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ مرگ در استان کرمان بر اثر ابتلا به کرونا اتفاق افتاد که از ابتدای شیوع بیماری در کرمان هیچ زمانی مانند روز گذشته مرگ نداشتیم که این نتیجه غفلت هایی است که در ماه گذشته رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه طی یک ماه اخیر در رفسنجان مرگ و میر ناشی از این بیماری نداشتیم عنوان کرد: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۲ مورد مرگ داشتیم.

جمالی زاده با بیان اینکه ویروس کرونا ۲ هفته در بدن باقی می ماند و پس از آن علائم آن آشکار می شود؛ تأکید کرد: شاید تا یک ماه آینده وضعیت خطرناک تر از قبل باشد لذا باید پروتکل های بهداشتی بین مردم و مسئولین به طور صحیح رعایت شود تا بتوانیم در این یک ماه وضعیت را ثابت نگه داریم و به سمت کاهش موارد بستری برویم.

وی تصریح کرد: تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نمونه آزمایشگاهی و تست کرونا از افراد مشکوک در رفسنجان و انار گرفته شده که از این تعداد بیش از ۸۸۰  نفر تست مثبت داشتند و تا عصر امروز ۳۲ نفر در بیمارستان بستری داریم که ۴ نفر بدحال و در آی سی یو بستری هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: عمده بیماران در رفسنجان با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص می شوند و در رفسنجان و انار از همه گروه های سنی از کودک ۱۴ ماهه تا  فرد ۹۰ ساله مبتلا به کرونا داریم که مراجعه می کنند یا بستری می شوند و یا سرپایی مداوا و توصیه می کنیم که در خانه خود را قرنطینه کنند.

وی ادامه داد: موارد اخیر ما از بین کسبه، کارکنان ادارات، کارگران در کارخانجات و بخش های خصوی، کادر بهداشت ودرمان، پزشکان و … بودند و اکثر این ابتلاها از طریق تماس با فرد مبتلا بوده است، زنجیره وار این ابتلا دارد صورت می گیرد که مردم باید خود را محافظت کنند و آسان ترین راه پیشگیری عدم حضور در تجمعات، محل کار و محیط های سربسته است.

جمالی زاده حفظ فاصله گذاری را نکته بعدی عنوان کرد و گفت: معمولاً با بررسی هایی که از افراد مبتلا کردیم اعلام کردند که ارتباطات جمعی داشتند و نیز بعضاً ماسک را درست استفاده نمی کردند که استفاده از ماسک جهت حفاظت خود و افراد دیگر در برابر بیماری ضروری است.

وی توصیه کرد: تجمعات باید محدود شود و غیر ضروری ها حذف؛ تقریباً  کسانی که مبتلا شدند در تجمعات یا در مراسم ترحیم یا عروسی، مهمانی ها و دورهمی ها و جشن های خانوادگی حضور داشته اند.

وی گفت: پیشگیری آسان ترین و راحت ترین راه مقابله با بیماری کرونا است لذا پروتکل ها به صورت کامل اجرا شود؛ برخی افراد ماسک را دائم برمی دارند و می گذارند که موجب گرفتاری و انتقال می شود.

فرماندار رفسنجان هم با اشاره به اینکه اکثر شهرستان ها وضعیت قرمز است بیان کرد: در برخی نقاط استان تمهیداتی شده است و تأکید داریم که مردم و مسئولین بیماری را جدی بگیرند و نظارت ها بر امر رعایت پروتکل های بهداشتی تشدید شود و مستمر باشد.

مجید فصیحی هرندی بیان کرد: اگر پروتکل های بهداشتی اجرا نشود نمی توان بر کرونا پیروز شد بدون یاری مردم و عدم رعایت موارد بهداشتی هر فعالیتی از دستگاه ها صورت بگیرد با خطراتی همراه است به طور مثال اگر مراسم عروسی در تالارها تعطیل شود مردم در خانه ها برگزار می کنند و در خانه ها ممکن است پروتکل ها رعایت نشود.

وی تصریح کرد: اگر همکاری مردم نباشد هر فعالیتی آب در هاون کوبیدن است و وضعیت را بهبود نخواهد بخشید؛ در مجامع عمومی، بازار و .. اگر فاصله گذرای اجتماعی رعایت نشود و شلوغ باشد کاری از پیش نخواهد برد باید راهی پیش بگیریم و در شرایط فعلی نیاز به همفکری در پیشگیری داریم تا از بحران به خوبی و موفقیت آمیز عبور کنیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *