اولین اهدای پلاکت به روش آفرزیس در رفسنجان

رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان از تجهیز این پایگاه به دستگاه آفرزیس و تولید فرآورده‌های‌ نوین خونی خبرداد و گفت: امروز اولین واحد پلاکت به روش آفرزیس توسط آقای زمانی مستمر اهدای خون در پایگاه انتقال خون رفسنجان انجام شد.

به گزارش سازش خبر مهدی حسینی در حاشیه افتتاح آزمایشی اولین دستگاه پلاکت آفرزیس به خبرنگار خبرگزاری شبستان از رفسنجان در بحث تجهیزات‌ ساختار بانک خون گفت: بازنگری‌ و استقلال بانک خون مراکز انتقال خون‌ یکی از برنامه‌ ها است و مراکز درمانی که در این‌ زمینه مشکل‌ دارند طی مکاتبه‌ با رئیس دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی می توانند در بحث ساختاری و نقایصی‌ که در تجهیزات‌ بانک خون وجود دارد مطالبه گر باشند و سازماندهی کنند.

رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان با اشاره‌ به اینکه مرکز انتقال خون رفسنجان تأمین‌ خون ‌ و فرآورده‌ های خونی شهرستان‌ های رفسنجان و انار را بر عهده دارد افزود: بر همین‌ اساس نیاز‌ است خون‌ و فرآورده های خونی با کیفیت و استاندارد تهیه و به دست بیماران برسد.

وی ادامه داد: سالانه ۱۴ هزار مراجعه کننده به مرکز انتقال خون‌ رفسنجان داریم که‌ بیش‌ از ۱۱ هزار واحد خون‌ از این افراد گرفته می شود و انواع فراورده‌های‌ خونی شامل انواع فرآورده های گلبول قرمز متراکم، پلاسما، پلاکت و کرایو  از آنها تولید و برای درمان بیماران به مراکز درمانی شهرستان و خارج شهرستان ارسال می شود.

محمدحسینی اظهارداشت: رفسنجان در استان کرمان یکی از پایگاه‌ هایی است که قابلیت تهیه و فرآوری انواع فراورده‌ های‌ خونی را دارد‌ لذا مرکز انتقال خون‌ رفسنجان به یک دستگاه آفرزیس مجهز شد که با این امر اولین‌ شهرستان‌ در استان‌ هستیم که به این دستگاه مجهز شد و قادر به تولید فرآورده هایی مثل ‌ پلاکت‌ آفرزیس را دارد.

وی اضافه کرد: بیمارانی که نیاز به پلاکت بیشتری دارند‌ از این فرآورده‌ می توانند استفاده کنند و ما به سمتی خواهیم‌ رفت که این فرآورده را هم تولید کنیم تا علاوه بر خودکفایی در رفسنجان بخشی از خون‌ و فرآورده‌ های آن در شهرستان کرمان و شهرستان‌ های استان ارسال شود.

رئیس مرکز انتقال خون رفسنجان خاطرنشان کرد: امیدواریم این فرآورده های نوین مانند پلاکت‌ آفرزیس و فرآورده‌ های کم لوکوسیت‌ را بتوانیم تهیه کنیم این فرآورده‌ های نوین‌ برای بیماران اثربخش‌ تر از فرآورده های خونی معمولی است از این پس در کنار اهدای خون کامل اهداکنندگان با استفاده از این دستگاه فرآورده پلاکت تهیه و در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *