رییس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان:بهترین راه مقابله با کرونا اقدامات پیشگیرانه بهداشتی است/هیچ‌مورد مشکوکی در رفسنجان‌ دیده نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: بهترین راه مقابله با این ویروس شستشوی مکرر دست ها و انجام اقدامات پیشگیرانه بهداشتی است.

به گزارش سازش خبر دکتر علی اسماعیلی ندیمی امروز ۴ اسفند در جلسه پیرامون کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا در فرمانداری رفسنجان بیان کرد: کرونای جدید ۸۰ درصد علایم مشترک با سرماخوردگی را دارد چرخه این ویروس در حیوانات است و امکان انتقال به بدن انسان را دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: کرونای جدید که به اسم کوبید ۱۹ است امکان دارد از خفاش به انسان منتقل شده باشد و شیوع این بیماری در چین بوده است.

وی نکاتی در مورد این ویروس عنوان و بیان کرد: قابلیت انتقال این ویروس بالاست؛ انتقال این ویروس از انسان به انسان خیلی راحت است، خوشبختانه مرگ و میر در این بیماری بسیار پایین است و در سنین بین ۰ تا ۴۰ سال ۰٫۲ درصد مرگ و میر وجود دارد ضمن اینکه بچه ها نباید نگران باشند هیچ مرگ و میری در هیچ جای دنیا زیر ۱۳ سال گزارش نشده است؛ همچنین در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سال هم ۰٫۴ درصد و سنین بالای ۸۰ سال هم ۱۵ درصد مرگ و میر وجود دارد.

اسماعیلی ادامه داد: آنچه جامعه التهاب دارد که آموزش و پرورش را تحت تأثیر قرار داد وجود جو روانی بود؛ ابتلا وقتی در یک کلاس یا چند کلاس بیش از ۱۵ درصد و آن هم بیش از چند روز باشد مجاز هستیم مدارس را تعطیل کنیم اما شوک روانی بر روی خانواده ها باعث تعطیلی مدارس شد و این امر موجب می شود اطلاع رسانی بین مردم بیشتر شود تا اقدامات لازم در پیشگیری از بروز این بیماری را انجام دهند.

وی مرگ و میر ناشی از این بیماری را در سن ۵۰ سال به بالا اعلام و بیان کرد: این افراد اگر بیماری زمینه ای مانند ریوی، تنگی نفس، دیابتی، کلیوی، قلبی و … داشته باشند در معرض خطر قرار دارند.

اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: ما با ویروسی در جامعه روبرو هستیم که پیش بینی می کنیم مرگ و میر و تلفات عمده نخواهیم داشت در چین استانی که قرنطینه شده است ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد که احتمال شیوع این بیماری در این استان بیشتر است، ویروس توان سیکل گردشی را نخواهد داشت عملاً در فروردین با گرم شدن هوا توان گردش این بیماری کاهش می یابد.

وی گفت: وظیفه ما اطلاع رسانی کامل و صحیح در جهت کاهش اضطراب در جامعه است، هیچ مورد مشکوک به ویروس کرونا در رفسنجان و انار نداریم و تمهیدات لازم در صورت بروز این بیماری در منطقه دیده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: شستن دست ها مهم است ویروس کرونا می تواند چندین ساعت در دستان زنده بماند، پس شستن دست ها اقدام پیشگیرانه و از بین برنده این ویروس است هیچ ضرورتی به استفاده از ماسک نیست عمر کل ماسک های معمولی و جراحی ۲ تا ۳ ساعت است در کشور مقدار کمی از ویروس وجود دارد، آب و صابون بهترین شوینده، میکروب زدا و ضدعفونی کننده است چندین بار در روز دست ها را شستشو دهید.

وی تصریح کرد: گردش این ویروس طوری خواهد بود که خواه ناخواه درصدی از افراد جامعه را مبتلا خواهد کرد لذا باید مراقب افراد سالمند و بیماران تنفسی و زمینه ای باشیم؛ بهترین راه برای اینکه با این ویروس مقابله صورت گیرد شستشوی مکرر دست ها و انجام اقدامات پیشگیرانه بهداشتی است. اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: هیچ درمانی قاطع برای ویروس کرونا وجود ندارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *