اردشیر سعد محمدی :مجتمع مس سرچشمه با کمک اساتید دانشگاهی نقشه رفع سوانح را تدوین کند

مدیر مجتمع مس سرچشمه با کمک اساتید دانشگاهی نقشه رفع سوانح را تدوین کند گاهی اوقات حادثه ای که رخ می دهد ناشی از عدم توان مدیریتی است و در آن حادثه میزان خسارت به طور چشمگیر افزایش میابد.

به گزارش سازش خبر اردشیر سعد محمدی در همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی در سالن آزادی شهر سرچشمه که به همت مجتمع مس سرچشمه برگزار شد با اشاره به اینکه در دنیا رعایت اصولی ایمنی در صدر برنامه های سیستمی قرار دارد، اظهار کرد: امروز در دنیا برای تایید مقالات بین المللی ISA دو نکته رعایت الگوی ایمنی و کاهش هزینه ها حایز اهمیت است؛ روند رو به رشد تکنولوژی و سطح دانش‌ به گونه ای است که نوع نگاه مسیر دیگری را طی می کند و امروز سیستم ها به صورت هوشمند و آنلاین کنترل رفتار ایمنی را ارزیابی می کند.

وی تصریح کرد: در سرچشمه تیم ایمنی در قالب کمیته ای ایجاد شود که نقشه احتمالی حوادث را بر اساس تجربیات گشته مدون شود و حوادث گذشته باید مورد ارزیابی و دسته بندی قرار گیرند؛ از آنجا که برخی حوادث تکرار می شوند باید نقاط ضعف شناسایی و برای رفع آنها هزینه شود لذا سیستم های هوشمند در تمامی آیتم ها باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

سعد محمدی تصریح کرد: در بخش های ذوب و معدن و پالایشگاه ها حوادثی داشتیم که باید آنلاین و هوشمند ارزیابی شوند؛ به طور مثال سطح سموم در سلول ها باید هوشمندانه پایش شوند.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با معدن بحث تکنیکی را داریم اگر با سطح دانش روز تطبیق بدهیم حودث کاهش میابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به برگزاری همایش استارت آپ ویکند ایمنی در دو ماه اخیر در مجتمع مس سرچشمه و انتخاب ۱۰ ایده برتر گفت: از تمامی دانشگاه ها می خواهیم که ایده و خلاقیت جدید در حوزه افزایش سطح ایمنی را ارائه دهند و ما این ایده های جدید را حمایت های مادی ومعنوی می کنیم ضمن اینکه تهیه چک لیست های هر قسمت باید به تفکیک باشد و در تمام قسمت هایی که احتمال بروز حوادث وجود دارد باید برنامه ای تدوین و تدابیری اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: مدیر مجتمع مس سرچشمه با کمک اساتید دانشگاهی نقشه رفع سوانح را تدوین کند گاهی اوقات حادثه ای که رخ می دهد ناشی از عدم توان مدیریتی است و در آن حادثه میزان خسارت به طور چشمگیر افزایش میابد.

سعدمحمدی ادامه داد: بعد از تدوین نقشه رفع سوانح که در سرچشمه پیشگام خواهد بود و در سونگون و شهربابک هم توسعه خواهد یافت ارائه آموزش های مداوم ضروری است لذا یکی از مواردی که در کارخانه ایروبیس مورد اجرا است این است که کارگر باید حداقل ۱٫۵ سال آموزش های لازم را ببیند و سپس وارد محیط کار شود بحث آموزش بسیار حایز اهمیت است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تاکید کرد: حتما تابلوهای تصویری که گویای بحث ایمنی باشند در سر درب نقاط ورودی از جمله کارخانه های ذوب و غیره نصب شود تا کارگران این تصاویر را مشاهده کنند و بیشتر مراقب باشند که این عمل و گوشزد کردن بحث ایمنی از زبان این تابلوها بسیار می تواند در کاهش حوادث وآسیب ها موثر باشد.

سعد محمدی گفت: تولید مس هدف نیست این نعمت خدادادی ابزاری برای ارتزاق بندگان خداست؛ اگر به نحو شایسته از این ابزار استفاده کنیم و مدیران ارشد هر مجموعه ای باید کرامت و جان افراد و نیروهای کارگر را مد نظر داشته باشند و در مجتمع مس سرچشمه که ۹ هزار نیروی انسانی در آن شاغل هستند بابت حفظ سلامت افراد تلاش کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *