پسته رفسنجان در جهان شناخته شده است

رفسنجان معرف شهر و استانی است که در آن با تلاش کشاورزان زحمتکش فرآورده بسیار خوشمره ای را ( پسته ) به مردم کشور و دنیا عرضه می کنند.

به گزارش سازش خبر علی انصاری در آیین جشن پسته در بزرگترین خانه خشتی جهان واقع در رفسنجان بیان کرد: امیدواریم که این سفر برای بازدید کنندگان و نیز تلاش گران صنعتی و کشاورزی استان کرمان مفید و موثر باشد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح کرد: رفسنجان یادآور رشادت های حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی است که عمر خود را برای مملکت و انقلاب گذاشتند و همه ایران قدردان تلاش ها و ایثارگری های این بزرگمرد است.

وی بیان کرد: رفسنجان معرف شهر و استانی است که در آن با تلاش کشاورزان زحمتکش فرآورده بسیار خوشمره ای را ( پسته ) به مردم کشور و دنیا عرضه می کنند.

انصاری ادامه داد: از تولید کنندگان پسته در رفسنجان تشکر می کنیم و خوشبختانه در این شهرستان صادرکنندگان خوبی هم وجود دارد و شاید پسته اولین محصول کشاورزی کشور است که سازمان کاری را از کاشت و تولید تا بازاریابی وصادرات دارد و امیدواریم همه محصولات کشاورزی بتوانند مانند پسته از تولید تا بازاریابی وصادرات در جهان و دنیا را داشته باشند.

استاندار کرمان هم در این آیین گفت: شهرستان رفسنجان به لحاظ وجود شخصیت های سیاسی و موثر در اداره کشور، وجود معادن مهم فلزی و غیر فلزی و منطقه ویژه اقتصادی یکی از شهرستان های مهم این استان به شمار می آید.

محمد جواد فدایی بیان کرد: رفسنجان یکی از شهرستان های بزرگ و مهم استان کرمان است ۴٫۵ درصد از مساحت استان کرمان را در بر دارد و ۱۰ درصد از جمعیت استان در این شهرستان زندگی می کنند.

وی با اشاره به اینکه در این شهرستان 8 مرکز آموزش عالی با ۲۵۴ رشته و ۱۰۵۰ عضو هیئت علمی است، تصریح کرد: این شهرستان دارای  82 معدن فلزی و غیرفلزی است و معدن مس مهمترین این معادن است که ۱٫۲ میلیارد تن ذخایر مس را دارد.

فدایی به وجود منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: این بستر جهت توسعه اقتصادی فراهم شده و سرمایه گذاران می توانند از این منطقه در راستای تولید و ثروت آفرینی ونیز توسعه اقتصادی بهره مند شوند.

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: در رفسنجان واحد تولید فروکروم را داریم که بزرگترین تولید کننده فروکروم و امکان سرمایه گذاری خارجی در این شرکت فراهم است.

وی همچنین ادامه داد: رفسنجان به لحاظ فرهنگی هم محل تولد و رشد بزرگانی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی است، آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از چهره های سیاسی و مذهبی و اجرایی کشورمان بودند و زادگاهشان رفسنجان است ضمن اینکه افراد دیگری هم در این شهرستان نقش موثری در اداره کشور داشتند.

در این جشنواره سفرای بیش از ۱۵ کشور از جمله اتریش، روسیه، دانمارک، بلاروس، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، افغانستان، عراق، قزاقستان، آفریقای جنوبی، کره شمالی، ونزوئلا و گرجستان حضور داشتند.

«احمد انارکی محمدی»  در آیین جشن پسته گفت: مردم ولایی رفسنجان بیش از هزار شهید برای دفاع از وطن تقدیم انقلاب و اسلام کرده است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به اینکه کشور ایران، استان کرمان و شهرستان رفسنجان از ظرفیت های مهم برخوردار است، افزود: جاده ابریشم یکی از ظرفیت های مهم بود که سالهای سال تجار کشور ما از طریق این جاده ارتباطات خود را با کشورهای خارجی برقرار می کرد.

وی بیان کرد: هر گوشه این کشور دارای ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و .. است در رفسنجان در بحث گردشگری بزرگترین خانه خشتی جهان را داریم، وجود دره راگه که منحصر به فردترین دره در کشور ایران  و با ارتفاع ۹۰ متر بسیار زیبا و دیدنی است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۲۵ هزار دانشجو در ۱۰ دانشگاه رفسنجان تحصیل می کنند و رفسنجان دارای نوابغ و نخبگانی است از جمله دکتر دهقان رئیس انجمن ریاضی که اهل رفسنجان است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین خیرانی در رفسنجان داریم؛ نیمی از املاک وقف شده در کشور در رفسنجان هستند که مردم این شهرستان از محل درامد محصول پسته وقف هایی در راستای درمان بیماران محروم کردند.

انارکی محمدی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ سال قبل در پزشکی هسته ای وقف داشتیم یکی از خیرین رفسنجانی وقفی را در راستای درمان بیماران از طریق هسته ای کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث پسته نیز کشور ما تعیین کننده قیمت این محصول در جهان بود؛ رقیب ما ( آمریکا ) سالانه ۳۵۰ هزار تن پسته را دارد،  یکی از بزرگترین شرکت تعاونی دنیا با بیش از ۷۰ هزار عضو داریم.

نماینده مجلس گفت: بسیاری از باغات پسته در کالیفرنیا توسط رفسنجانی های سرمایه گذار ایجاد شده ضمن اینکه رفسنجان با ایجاد ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور به عنوان بزرگترین جنگل مصنوعی مثمر ثمر محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: در کشور  47 میلیارد دلار از محل کالاهای غیر نفتی صادرات داریم که ۴ میلیارد دلار از این میزان  مربوط به ارزآوری محصولات کشاورزی است و نیمی از ارزاوری محصولات کشاورزی کشور مربوط به محصول پسته است.

انارکی محمدی با بیان اینکه رفسنجان از لحاظ افراد و شخصیت های برجسته کشور از جمله میرزا رضای کرمانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی مشهور است، ابراز امیدواری کرد: تجار ایرانی بتوانند ارتباطی با سفرای خارجی و کشورهای دیگر برقرار کنند و این ارتباط ادامه داشته باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.