رضایی رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان:دمای بالا برای مغز رفتن محصول مشکلاتی از جمله سقط جنین یا آفتاب سوختگی ایجاد کرده است.

امسال گرمتر از سال گذشته شده است برای کشاورزان نگران کننده است؛ دمای بالا برای مغز رفتن محصول مشکلاتی از جمله سقط جنین یا آفتاب سوختگی ایجاد می کند.

به گزارش سازش خبر رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان در جلسه ستاد پسته بیان کرد: سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان ارز حاصل از صادرات پسته به کشور وارد می شود.

حسین رضایی افزود: امسال به لحاظ بارشی مانند سال ۷۶ بود و ۷۰ میلیمتر در فروردین بارندگی داشتیم و تاثیرات خوبی داشت اما از طرفی گرماهایی که از ۷ تیر شروع شد نگران کننده است میانگین دما در این ماه ۳۱.۱ درجه است در حالی که این دما در مدت مشابه سال قبل ۲۹ درجه بود.

وی ادامه داد: امسال گرمتر از سال گذشته شده است برای کشاورزان نگران کننده است؛ دمای بالا برای مغز رفتن محصول مشکلاتی از جمله سقط جنین یا آفتاب سوختگی ایجاد می کند.

رضایی گفت: ۳۰ درصد سطح زیر کشت از باغات رفسنجان پسته رقم های احمدآقایی و اکبری است و ۷۰ درصد سطح کشت کله قوچی و فندقی است و امسال برداشت احمدآقایی وکله قوچی پیش بینی شده ۲۴ هزار تن محصول بدهند و بقیه رقم ها امسال سال آورشان نیست.

وی اظهار کرد: ۲۰ درصد تولید پسته استان در رفسنجان است؛ این ۲۵ هزار تن نزدیک ۷۵ هزار تن پسته تر است که توسط ۳۵۰ هزار روز کارگر برداشت می شود در سال گذشته ۵۵ هزار تن پسته در کل کشور برداشت شد ومتاسفانه در بحث مسایل ارزی مشکل داشتیم و ۴۰ هزار تن بیشتر نتوانستیم صادر کنیم و امسال هم طبق پیش بینی انجمن پسته ایران ۲۰۰ هزار تن محصول پسته در کل باغات کشور برداشت می شود.رفسنجان دارای ۸۰ هزار هکتار باغ پسته است که طی دو سال اخیر بیش از ۹۵ درصد محصول این باغات بر اثر نوسانات دمایی از بین رفت.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *