جمالی زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان: رفسنجان اولین شهر بدون هپاتیپ در ایران شناخته خواهد شد.

طرح رفسنجان عاری از هپاتیت c حذف یا ریشه‌کنی بیماری کار بسیار مهمی است که از امروز شروع و رفسنجان اولین شهر که در کشور است که شهر بدون هپاتیت باشد، معرفی خواهد شد.

به گزارش سازش خبر احمد جمالی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در جلسه آغاز برنامه ریشه‌کنی هپاتیت c در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح رفسنجان عاری از هپاتیت c حذف یا ریشه‌کنی بیماری کار بسیار مهمی است که از امروز شروع و رفسنجان اولین شهر که در کشور است که شهر بدون هپاتیت باشد، معرفی خواهد شد.

وی در ادامه افزود : هپاتیت B و C دو نوع بیماری است که می‌تواند به نارسایی و یا سرطان کبد شود برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از این بیماری باید پیشگیری، کنترل و درمان کنیم .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی شهرستان رفسنجان ییان کرد امروزه متاسفانه شاهد افزایش این بیماری هستیم وبیشتر افرادی مانند معتادان تزریقی و کسانی که رفتارهای جنسی مشکوک دارند، افرادی که سابقه زندان دارند یا معتاد و بی خانمان هستند خیلی در معرض این خطر هستند.

وی افزود: یک ماه قبل با حضور معاون وزیر یک بررسی انجام شد و جلسه‌ای با حضور مسئولان سیاسی شهرستان، تعدادی از خیران و مسئولان مس برگزار و به این نتیجه رسیدیم که رفسنجان این امکان و ظرفیت را دارد که این طرح اجرایی شود.

جمالی‌زاده ادامه داد: خیران در خصوص تقبل هزینه‌های درمانی این بیماران اعلام آمادگی کردند قرار شد طرح به مناسبت روز جهانی هپاتیت که امروز است آغاز شود و اولین تجربه را در رفسنجان انجام دهیم و در طول سه سال کار انجام شود تا به شهر عاری از هپاتیت دست پیدا کنیم.

وی بیان کرد: این طرح در قالب چند فاز انجام خواهد شد ابتدا افراد در معرض خطر، افراد دارای سابقه تزریق و معتادان تزریقی در این طرح قرار می‌گیرند و در فازهای بعدی خانواده این افراد و سپس افرادی که خودشان داوطلبانه مراجعه می‌کنند کار انجام می‌شود.

جمالی‌زاده خاطر نشان کرد: اقدامات برای بیماران هپاتیت C از اول تا درمان رایگان است، داروی داخلی که مصرف می‌شود حدود ۱۰۰ درصد پاسخ به درمان دارد و عوارض آن تقریبا صفر است.

وی گفت مرکز مشاوره هپاتیت راه‌اندازی در رفسنجان راه اندازی می شود که در مرکز جامع سلامت شماره یک خیابان امام واقع شده و پزشک و مشاور و کارشناس بیماری‌ها پاسخگوی مراجعان خواهند بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.