مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان: در سال گذشته ۶۳ درصد واحدها مشکل تسهیلات داشتند

در سال گذشته که جنگ اقتصادی را به طور خاص شروع کردیم قرار بود بانک ها کمک کنند اما تسهیلاتی که پرداخت شد با سود ۲۵ درصد پرداخت شد و متوسط ۳۵ درصد بانک ها، کمتر کمک کردند.

به گزارش سازش خبر مهدی حسینی نژاد در جمع صنعت گران رفسنجان در محل تالار پذیرایی شهرک صنعتی این شهر بیان کرد: ابتدای امسال مصرف انرژی عددی نزدیک به ۴۵ میلیارد دلار در سال را نشان داد که در کشور یارانه انرژی دریافت می کنیم، این در حالی است که صادرات غیر نفتی در سال گذشته از ایران ۴۵ میلیارد دلار بوده و سال ۹۶ حدود ۴۴ میلیارد دلار بوده و یارانه ای هم که به انرژی آب، برق و … می دهیم ۴۵ میلیارد دلار است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: از طرفی در سال ۹۷ قانون هدفمندی یارانه ها را داشتیم و مصوب شد که ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع دولتی به بخش صنعت و معدن و تولید اختصاص یابد که تا کنون یک ریال آن به تولید اختصاص نیافته  اما هدفمندی شروع شده است.

وی با بیان اینکه در قانون مصوب شد که بانک ها  تسهیلات پرداختی را به امر تولید بپردازند، گفت: در سال گذشته که جنگ اقتصادی را به طور خاص شروع کردیم  قرار بود بانک ها کمک کنند اما تسهیلاتی که پرداخت شد با سود ۲۵ درصد پرداخت شد و متوسط ۳۵ درصد بانک ها، کمتر کمک کردند.

حسینی نژاد افزود: ما در استان کرمان در سال های ۹۵ تا کنون تسهیلات تولید را شروع کردیم و طی سه سال اخیر ۲۰۲ واحد موفق به دریافت تسهیلات شدند، سیاست های دولت که باید به مملکت کمک کند اما نشد؛ در سال گذشته ۶۳ درصد واحدها مشکل  تسهیلات داشتند، ۴۳ درصد واحدهای ما مشکل بازار دارند و ۴۳ درصد واحدها نیز مشکل بی ثباتی قیمت ها و ۳۴ درصد واحدهای استان مشکل بیمه ای دارند، توجیه ظرفیت های موجود مشکلات ذکر شده قابل حل است؛ تسهیلاتی که معین های اقتصادی سیرجان در سال ۹۷ در قالب اشتغال های خرد روستایی و تسهیلات واحد های صنعتی پرداخت کردند هزار فقره تسهیلات بوده اما سه سال گذشه ۲۰۲ فقره تسهیلات از منابع دولتی به واحدهای صنعتی پرداخت شد و معین های اقتصادی در استان کرمان هزار فقره تسهیلات پرداخت کردند ؟!

حسینی نژاد بیان کرد: در استان کرمان علی رغم اینکه استانی پولدار است اما متاسفانه در سیستم بانکی منابع مالی وجود ندارد و وقتی منابع نداریم سیستم بانکی هم کمک به ما نکرد و معین اقتصادی مبالغی را در سیستم بانکی سپرده گذاری کرد و در قبال این سپرده گذاری تسهیلات پرداخت شد؛ حال آنکه ۴ واحد بزرگ در استان کرمان، بالای ۵۰ میلیارد تومان  گردش مالی سالانه دارند که در استان های دیگر است.

وی اضافه کرد: برای اینکه واحدهای نیمه فعال را فعال کنیم از ظرفیت استان کمک گرفتیم، آموزش و پرورش ما هزارو 600 دست لباس نیاز داشت و نزدیک ۵۰ واحد تولیدی داشتیم که یا ۳۰ یا ۴۰ درصد کار می کردند، در ستاد اقتصاد مقاومتی بیان کردیم و منجر به این شد که در ۴۰ واحد صنفی و صنعتی ما رونق ایجاد شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: واحد قطعه سازی در حوزه مس و در گل گهر سیرجان  را هم داریم و در قانون معادن ماده ۴۳ را گرفتیم  تا برای رونق بخشی جدی تر عمل کنیم به این نحو که شرکت ها و معادن و صنایع را ترغیب کردیم که گردش مالی خود را در استان بیاورند و امسال هم شروع کردیم، امسال در رفسنجان در این زمینه مصوبه داشتیم و در گل گهر سیرجان به ۷۰ واحد راکد و نیمه فعال تسهیلات پرداخت شد که قبل از این کار دو هزار میلیارد تومان گردش مالی را در بانک های استان آوردند و از قبل این سپرده گذاری ها تسهیلات به واحدهای صنعتی اعطا می شود.

وی ادامه داد: به دلیل جنگ اقتصادی یکی از چالش های بزرگ واحدهای صنعتی ما تأمین ارز است اما استان کرمان استان صادراتی است و ۴٫۸ درصد صادرات غیرنفتی کشور ایران متعلق به استان کرمان است و سالیانه چیزی نزدیک به ۲٫۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از  استان کرمان داریم.

حسینی نژاد افزود: به واسطه وجود مس و سنگ آهن در استان کرمان؛ در سنگ آهن متاسفانه حرکتی نداشتیم در مس حرکتی داشتیم، نهضت بزرگ فرآوری طی ۵ سال اخیر راه افتاده که ۳۵هزار میلیارد تومان از پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان مربوط به صنایع فراوری سنگ اهن است و کارگاه های که در زمینه آهن اسفنجی، فولاد و شمش و … در استان کرمان راه اندازی شده است می توان گفت از ۵۵ میلیون تن فولاد کشور، ۱۰میلیون تن در استان کرمان است.

احمد انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: سالانه ۲۵ میلیارد دلار ارز به بازار کشور تزریق می کردیم؛ مقاومتی که ایران داشته امروز به جایی رسیدیم که همه کشورها می گوبند ما شرطی برای برجام نداریم بنابراین اگر ما امنیت نداشته باشیم کشورهای خلیج فارس هیچکدام امنیت ندارند؛ کشورهای  اطراف با امنیت ایران زندگی می کنند ایران در بیشتر زمینه ها از جمله نانو تکنولوژی، تولید علم، و …  رتبه های برتر در دنیا داریم.

وی با تصریح به اینکه در کشور سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آب پرداخت می شود؛ در حوزه قاچاق کالا و ارز هم بیان کرد: در این زمینه سیستم جامعی نداریم و اتفاقاتی میفتد و در حال برنامه ریزی هستیم تا کالاها به صورت قاچاق وارد یا صادر نشوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *