مدیر عامل صنایع ملی مس ایران گفت: اشتغال، اقتصاد و تولید ناخالص بحث اصلی ماست

سعد محمدی گفت: اشتغال، اقتصاد و تولید ناخالص بحث اصلی ماست باید برنامه ریزی کنیم.

به گزارش سازش خبر اردشیر سعد محمدی در آیین افتتاحیه هفتمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته و پنجمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات معدنی و راه سازی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی کرمان بیان کرد: در سال جاری در استان کرمان حدود ۶٫۳ میلیون تن کوره بلند تولید می شود که به ۵ میلیوت تن کنسانتره زغال برای این میزان کوره بلند نیازاست .

سعد محمدی گفت ظرفیت زغال ما ۱٫۵ میلیون تن است، ظرفیت زغال افزایش یافته است و ۲۶۵ درصد قیمت شمس فولاد است، فاصله معناداری داریم.

وی افزود در صنعت مس در استان کرمان در بخش اکتشافاتش حرکت خوبی خواهیم داشت، از آنجایی که میزان ارزش منابع طبیعی در دنیا در حال حاضر ۳۱۰ تریلیون دلار است که سالانه ۷۲  تریلیون دلار از این ارزش منابع طبیعی برداشت می ‌شود، ایران با ۲۷٫۲ تریلیون دلار رتبه ۵ ارزش دارایی در دنیا را دارد لذا ایران از لحاظ جایگاه اقتصادی باید بالاتر از شرایط موجود باشد که این نیازمند همدلی و برنامه ریزی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه  سالانه ۱۷ میلیارد تن برداشت مواد معدنی در دنیا انجام می‌ شود گفت: در کشور آمریکا بیش از ۷۵  میلیارد دلار ماده معدنی استخراج می‌ شود و  پس از فرآوری ارزش افزوده آن به ۷۷۲ میلیارد دلار می رسد که این مواد فرآوری شده وقتی در صنعت به کار گرفته می شوند گردش این عدد به ۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد دلار اضافه می شود و این به معنای ۱۰ برابر ارزش افزوده مواد خام معدنی است.

سعد محمدی گفت: اشتغال، اقتصاد و تولید ناخالص بحث اصلی ماست باید برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: کنسانتره مس قطها سودده است و این مهم نیاز به برنامه ریزی، حرکت توام با همدلی و همراهی مسئولین دارد و اشتغال خوبی ایجاد می کند و گردش مالی ناشی از این اتفاق در استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

سعد محمدی خاطرنشان کرد: در استان کرمان امسال ۱.۷ میلیون تن کوره بلند شرکت میدکو و ۶ میلیون تن کوره بلند در زنجان راه اندازی می ‌شود، برای کوره های بلند نیاز به حداقل ۵ میلیون تن کنستانتره زغال داریم در حالی که امروز ظرفیت تولید زغال در کشور ۱٫۵ میلیون تن است.

وی بیان کرد: در مجتمع مس سرچشمه و در کرمان به ترتیب ۳۰۰ هزار تن  و ۴۲۰ هزار تن ظرفیت ذوب داریم و در کشور باید ۹۰۰  هزار تن ظرفیت ذوب جدید ایجاد کنیم و کوره ذوب خاتون آباد از ۱۵ تیر به مدت چهار ماه و نیم تعطیل می ‌شود که بتوانیم کوره فلش را راه اندازی کنیم تا آلایندگکی در این منطقه به صفر برسد و ظرفیت  آن نیز از ۸۰ به ۱۲۰ افزایش خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: یکی از دغدغه های مهم کشور سنگ آهن است که نیاز به ۶۰ میلیون تن داریم، لذا تولید سنگ آهن در کشور در سال ۲۰۰۲ باید به بیش از ۵۵ میلیون تن برسد.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه با هدف افزایش ارزش افزوده برای صنایع پایین دستی و بالا دستی فضای همکاری فراهم می‌شود، خاطرنشان کرد: جهت همکاری با بخش خصوصی و شرکت‌هایی که تمایل دارند در طرح‌های مس مشارکت کنند آمادگی کامل داریم.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری پرسنل مس استراتژی آینده حرکت مس را تدوین خواهیم کرد، و در راستای ایجاد کاخانه های کنسانتره حرکت می کنیم، و کسانی که بخواهند و تمایل داشته باشند در این حوزه مس را در امر سرمایه گذاری و یا در بخش ماشین آلات ما را یاری کنند درب مس به روی انها باز است؛ باید در جهت اقتصادی شدن، کاهش قیمت تمام شده و بهره وری حرکت منطقی داشته باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.