دکتر جمالی زاده :۱۳۴ نفر در رفسنجان مبتلا به ایدز هستند/از مهمترین راه های  انتقال  بیماری ایدز از فرد آلوده به سالم سرنگ های آلوده در افراد معتاداست

دکتر جمالی زاده :۱۳۴ نفر در رفسنجان مبتلا به ایدز هستند/از مهمترین راه های  انتقال  بیماری ایدز از فرد آلوده به سالم سرنگ های آلوده در افراد معتاداست

به گزارش سازش خبر  در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت روز جهانی ایدز با حضور جمعی از خبرنگاران رفسنجان  برگزار شد  دکتر جمالی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان  اظهار داشت:  اولین ویرورس HIV(ایدز) در سال در سال ۱۳۶۶در کشور ایران مشاهده شد و در حال حاضر ۶۶ هزار نفر آلوده به اچ آی در کشور هستند که نزدیک به ۴۰ هزار نفر آنان کشف و تحت کنترل قرار گرفتند.

وی در ادامه افزود : بیماری ایدز  تفاوت هایی خاصی با بیماران دیگر داردچون با سبک زندگی و سبک رفتار زندگی افراد مرتبط می باشد و جای نگرانی نیست راحتی می توان کنترل کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : از مهمترین راه های  انتقال  بیماری ایدز از فرد آلوده به سالم سرنگ های آلوده در افراد معتاد و تزریقی یا  برخورد و استفاده از اجسام نوک تیز مانند تیغ می باشد.

جمالی زاده تصریح کرد : روابط جنسی مرد به زن یا برعکس و از مادر به جنین از دیگر داه های انتقال می باشد امامتاسفانه انتقال ویروس ایدز از طریق روابط جنسی در  در سال های اخیر افزایش داشته و نسبت ابتلای ایدز در خانم ها بیشتر از آقایان و سنین ۲۰تا ۴۵ سال بیشترین سنین ابتلابه ایدز  می باشد  و جای نگرانیست.

وی خاظر نشان کرد : اگر در مادران باردار یا زوجین  به بیماری ایدز مبتلا باشندمی توان با درمان مناسب  انتقال را به صفر رساند به همین دلیل اصرار بر این داریم که افرادی که رفتار پرخطری دارند مورد آزمایش قرار بگیرند که حتی طول عمر طبیعی نیز داشته باشند.

جمالی زاده افزود : ویروس ایدز واکس ندارد امامیتوان با اقدامات که انجام میدهیم جلوی انتقال بیماری را بگیریم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اظهار داشت:۱۳۴ نفر در رفسنجان مبتلا به ایدز هستند که از این تعداد ۶۰ نفر فعال و دارای پرونده هستند که از این ۶۰ نفر ۱۳ نفر خانم  و مابقی یا فوت و یا نامشخص هستند اطلاعات دقیقی از انان نداریم.

وی افزود خوشبختانه در حال حاضر شرایطی فراهم شده که افراد میتوانند ازدواج  و بچه دار شوند.

جمال زاده خاطر نشان کرد: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری واقع در مرکز بهداشت شماره یک ( خیابان امام(ره) رفسنجان) در ساعات اداری پاسخگوی مراجعین در این زمینه است و حتی افراد می توانند بصورت تلفنی با شماره ۳۴۲۸۵۱۵۲ تماس حاصل نموده و موارد خود را در این زمینه در میان بگذارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *