منابع طبیعی رفسنجان سه طرح اقتصاد مقاومتی در دست اجرا دارد

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان در سالجاری با اعتبار تخصیصی ۱۲میلیارد و ۶۴۰میلیون ریال سه طرح اقتصاد مقاومتی در حوزه منابع طبیعی این شهرستان در دست اجرا است .

به گزارش سازش خبر مسعود حیدری پور  در نشست خبری پیرامون اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی با ابزار تسهیل گری افزود: امسال ۲۰۰ میلیون دلار معادل ۲۵۰ میلیارد ریال به کار آبخیزداری کشور اختصاص یافته که سهم شهرستان رفسنجان ۱۲ میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریال است.
حیدری پور ادامه داد: در این راستا سه طرح اقتصاد مقاومتی در حوزه عرصه منابع طبیعی در حال اجرا است که شامل احداث بند تراکمی در رودخانه ده سیاهانِ سرچشمه با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال، احداث تشتک های کوچک آبگیر با بیش از ۵۶۰ میلیون ریال و احداث بندگاویون در رودخانه دئفه با اعتبار بالغ بر ۱٫۵ میلیارد ریال است.
وی خاطرنشان کرد: این طرح ها اخیراً شروع شده و تا پایان دی ماه امسال کار انها به پایان خواهد رسید .
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رفسنجان گفت: سال گذشته اعتباری بالغ بر ۷ میلیارد ریال در حوزه منابع طبیعی شهرستان بمنظور احداث گورآب ها در زمینه مهار آبها و نزولات آسمانی ، کشت تاغ، حفظ دشت و دیگر موارد صیانت از منابع طبیعی صرف شد.
وی اظهار داشت : مساحت شهرستان رفسنجان ۸۳۰ هزار هکتار است که ۸۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند و در حوزه آبخیزداری فعالیت هایی اعم از جنگل کاری، مرتعداری، بیابانزدایی، حفظ و احیای پوشش گیاهی انجام می شود.
حیدری پور بیان کرد: رودخانه های سفید، گیودری، شور، دئفه و احمدآباد از مهمترین رودخانه های شهرستان به شمار می روند.
وی با اشاره به ایجاد اداره منابع طبیعی از سال ۱۳۷۰ افزود: از سال ۷۰ تا کنون در رفسنجان ۲۳۶ بندخاکی، سیمانی، خشک چین با حجم ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری ایجاد شده است.
حیدری پور گفت : مقدار آبی که توسط این بندها در هر بارندگی به میزان ۲۶ میلیون مترمکعب نگهداری می شود که با این کار از فرسایش ۱۰میلیون متر مکعب خاک جلوگیری خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *