از ابتدای امسال صورت گرفت وقوع ۳۰ مورد کودک‌آزاری در رفسنجان

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰ مورد کودک‌آزاری در رفسنجان رخ داده که بهزیستی به آن ورود کرده است.

محمود حیدری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کودکان نقش اساسی در آینده ممکلت و شکل‌گیری جامعه دارند و باید به کودکان اهمیت دهیم سازمان بهزیستی خود را متولی بحث تربیت و آموزش کودکان می‌داند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان بیان داشت: ظرفیت‌های ذهنی، شناختی و رفتاری و ظرفیت‌های فراوانی که خداوند در نوزادان نهاده این ظرفیت‌ها باید به وسیله ابزارها و ارگان‌هایی رهبری و فعال شوند.

حیدری ادامه داد: برای به فعلیت درآمدن ظرفیت‌ها و برآورده‌شدن نیازهای کودکان محیط خیلی مؤثر است آموزش باید به جا و مناسب باشد اگر برای کودک تا چهار سالگی استعداد و موقعیت حرف زدن فراهم نشود از زبان‌آموزی دور می‌شود و شالوده نقش‌آفرینی افراد، در زمان کودکی پایه‌ریزی می‌شود.

وی با بیان اینکه سیر تکاملی انسان با بهزیستی مرتبط است و بهزیستی همه‌اش فقرزدایی نیست، عنوان کرد: در رفسنجان در مجموعه بهزیستی ۴۵ مهدکودک داریم که ۲۴ مهد شهری و ۲۱ مهد روستایی است که خدمات آموزشی به بچه‌ها ارائه می‌دهند.

حیدری خاطرنشان کرد: نیازی که بهزیستی برای کودکان می‌بیند این است که کودکان باید حمایت‌های ویژه شوند و سرمایه ویژه‌ای برایشان در نظر گرفته شود چراکه برکت زندگی و سرمایه‌های آینده جامعه هستند.

وی ابراز داشت: کودکان حقوق زیادی دارند تبعیض بین کودکان جایز نیست همه کودکان حق رشد در تمام زمینه‌ها دارند و کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و عقایدشان باید پذیرفته شود و در اصلاح آن کمک باشیم.

حیدری در ادامه به بحث کودک‌آزاری اشاره کرد و هر نوع آزاری به کودک تا سن ۱۸ سالگی را در زمینه فکری، جنسی، جسمی و… کودک‌آزاری عنوان کرد.

وی اضافه کرد: امسال تقریبا نزدیک به ۳۰ مورد کودک‌آزاری داشتیم که البته بعضا خیلی حاد نبوده اما دستور قضایی داشتیم و مداخله کردیم.

حیدری به بحث کودکان کار هم ورود کرد و تصریح کرد: خیلی از این کودکان کار در رفسنجان که می‌بینیم ایرانی نیستند و از اتباع هستند که در فرهنگ‌شان این موضوع گنجانده شده که از کودکی باید کار کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ‌جا برای بچه آرام‌تر از کانون خانواده نیست، گفت: هیچ چیز جای محبت و مهر پدر و مادر را نمی‌گیرد باید تلاش کنیم آسیب‌ها کم شود، کودک‌آزاری، همسرآزاری، سرقت‌ها و…زاییده آسیب‌ها هستند باید ریشه‌یابی کنیم و با این مشکلات و آسیب‌ها مقابله کنیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: طرح کودکان کار را مرکز مهرانه قلب سفید با مجوز سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی کرده و در رفسنجان هم فعالیت دارد این مرکز به پیگیری بحث کودکان کار پرداخته و آنها را شناسایی می‌کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *