۹۵ درصد محصول پسته کشور صادراتی است

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه ۹۵ درصد از کل محصول تولیدشده پسته از باغات کشور به کشورهای خارجی صادر می شود.

به گزارش سازش خبر احمد انارکی محمدی عصر چهارشنبه در دومین همایش ملی پسته در تالار خیام دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان با اشاره به اینکه ایران سالانه بیش از ۴۰۰ هزار تن پسته تولید می کند افزود: ۹۵ درصد این محصول هر سال به کشورهای اروپایی آسیایی صادر می شود.
وی بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا در حال تقویت صادرات خود هستند و از این صادرات حمایت می کنند.
انارکی محمدی اظهار داشت: سالانه ۴۰ میلیارد تومان صادرات غیر نفتی در کشور داریم که بخش کمی از آن مربوط به صادرات کشاورزی است ضمن اینکه ۵۵ میلیارد تومان هم صادرات نفتی داریم و در قبال این صادرات هم ۴۶ میلیارد تومان واردات کالا داریم .
وی تصریح کرد: رفسنجان مرکز و پایتخت پسته دنیا است و شرکت تعاونی پسته در این شهرستان بزرگترین شرکت تعاونی پسته کشور با ۷۵ هزار عضو است و توسط این شرکت قبلا قیم تگذاری پسته انجام می شد و به همین نرخ در دنیا خرید و فروش پسته انجام می شد.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت اقلیمی استان کرمان چندسالی است که تغییر کرده و در کنار این معضل، مصرف آب کشاورزی به صورت غرقابی و نیز برداشت بی رویه از سفره آب زیرزمینی و همچنین مصرف سموم کشاورزی بی رویه موجب کاهش راندمان تولید پسته در باغات استان کرمان شده است.
این نماینده مجلس بر اجرای سیستم نوین و تکنولوژی تأکید کرد و افزود: کشاورزی سنتی باید جای خود را به کشاورزی نوین بدهد و آبیاری تحت فشار و نوین باید اجرا شود تا به اقتصاد و تولید کشور کمک شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *