دکتردهقان رئیس دانشگاه ولی عصر رفسنجان: کشت زعفران و گیاهان دارویی در کنار کشاورزی پسته مقرون به صرفه است و به آب کمی نیاز دارد.

۳۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران در مناطق مختالف این شهرستان وجود دارد که در مهرماه سال جاری این میزان به ۵۰ هکتار خواهد رسید.

به گزارش سازش خبر  محمدعلی دهقان در اولین همایش مسجد؛محله؛ کاآفرینی در حسینیه علی آباد اظهار داشت :  رفسنجان وابسته به کشاورزی پسته است که این محصول چندین سال است دچار خشکسالی و خسارت شده است بیان کرد: با توسعه کشت های جایگزین که به آب کمی نیاز دارند می توان درآمدزایی کرد لذا کشت زعفران را توسعه خواهیم داد و این کشت در کنار کشاورزی پسته مقرون به صرفه است و به آب کمی نیاز دارد.

وی تصریح کرد: کشت گیاهان دارویی نیز می تواند یکی از گزینه های کشت جایگزین باشد که در این شهرستان طی دو سال گذشته ۲۰ هکتار سطح زیر کشت ایجاد شده است.

دهقان افزود: امسال نیز سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به ۱۰۰ هکتار افزایش خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: امسال ده هکتار کشت هیدروپونیک با مشارکت چند شرکت انجام خواهد شد کشن هیدروپونیک بدون خاک است و تنها به ۵ درصد آب نیاز دارد.

وی ادامه داد: اگر کشاورزی را با درایت و نظر کارشناسان اجرا کنیم مطمئناٌ صرفه جویی در مصرف آب و افزایش محصول را خواهیم داشت ضمن اینکه از دانش شرکت های دانش بنیان در این زمینه بهره مند شویم که نقش موثری در خلق ثروت دارند و ایده را تبدیل به عمل می کند تا انبوه سازی و ایجاد اشتغال شود.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *