نشست علمی روش شناسی تبلیغات ضد دینی در فضای مجازی و راه های مقابله با آن در مدرسه سفیران هدایت امام خامنه ای رفسنجان برگزار شد.

نشست علمی روش شناسی تبلیغات ضد دینی در فضای مجازی و راه های مقابله با آن در مدرسه سفیران هدایت امام خامنه ای رفسنجان برگزار شد.

به گزارش سازش خبرپژوهشگر دینی اهل #رفسنجان امروز(۲۰ شهریور) در نشست علمی «روش شناسی تبلیغات ضد دینی در فضای مجازی و راهکارهای مقابله با آن» که در مدرسه علمیه سفیران هدایت امام خامنه ای رفسنجان برگزار شد، با بازخوانی فرمایشات مقام معظم رهبری حفظه الله در مورد اهمیت فضای مجازی خاطر نشان کرد: «حوزه‌های علمیه و روحانیون باید با شناخت فضای مجازی و استفاده از فرصت های آن، معارف و مفاهیم اسلامی را تبیین کنند»

وی با بیان اینکه در طول تاریخ انسان های سلطه گر در جستجوی آن بودند تا بتوانند اندیشه و اعتقاد الهی را از بین ببرند؛ اما نتوانسته اند؛ یادآور شد: دولت ها و رسانه های غربی به دلیل گسترش بیداری اسلامی و گرایش به اسلام تحمل و تاب آن را ندارند و در جستجویی راهی اند تا چهره دین اسلام را تیره و تار کنند.

کرمی نیا ادامه داد: مسلمانان کشورهای غربی هم در مقابل اقدامات این دولت ها سکوت نکرده اند و آنان به دفاع از مبانی اعتقادی و سیاسی و فرهنگی پرداخته اند و در کشورهای غربی اقدام به راه اندازی مراکز دینی، مساجد، مدارس اسلامی، حجاب و … به دفاع پرداخته اند.

وی با تصریح به اینکه وظیفه طلاب عزیز، شناخت روش های جدید و گوناگون است که با شناخت این روش ها، می توانید با استراتژیک تاکتیک های دشمن آشنا شوید؛ تاکتیک های دشمن را شامل نمایش زننده برخی از اعتقادات غیر دینی به نام دین (به نام دین علیه دین)پر رنگ کردن عرفان های کاذب و انحرافی به عنوان گرایش دینی، تولید ابزارهای جدید و متنوع در عرصه تکنولوژی (در راستا اشاعه فحشا) دانست و با اشاره به اینکه تبلیغ دینی، ماهیت و مختصات خود را دارد که آن را از دیگر انواع تبلیغ متمایز می کند؛ ویژگی های تبلیغ دینی را فهرست کرد.

این پژوهشگر دینی در این باره به غیر حسی بودن اکثر مفاهیم دینی، ابتنا بر حکمت و فراگیری و شفافیت و بلاغ مبین اشاره کرد و درباره شیوه های نشر و تبلیغ دین توسط طلاب گفت: ایجاد پایگاه های اینترنتی (وبلاگ و وب سایت) مبتنی بر متون دینی و قلم زدن در این عرصه، جلوه های هنری، حضور فعال در سامانه های تعاملی و ارتباط صوتی با کاربران پیشنهاد می شود.

وی به تبیین و ضرورت استفاده از اینترنت در جوامع اسلامی پرداخت و اظهار داشت: امروزه اکثر جوامع اسلامی از اینترنت استفاده می کنند و بسیاری امکانات و تسهیلات بی شمار آن، از قبیل دسترسی به انواع اطلاعات علمی، فعالیت های بانکی و سایر اموری از این دست بهره مند می شوند.

کرمی نیا مهم ترین دلایل روی آوری به اینترنت را از بین رفتن مرزها و محدودیت ها، اشتراک گذاری و بحث (sharing)بکاپ گیری اطلاعات، سهولت در دسترسی به منابع و تبلیغات دینی ذکر کرد و با اشاره به کتاب ورود تکنولوژی به ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، جزو اولین کشورهایی بود که به اینترنت دست یافت و تکنولوژی اینترنت از سال ۱۳۷۲ در ایران شکل گرفت اما رشد آن به صورت انفجای بود.

این دانشجو در ادامه بیان داشت: روش شناسی تبلیغات دینی در فضای مجازی به سه صورت هویت سازی کاذب، ایجاد سطی نگری در مخاطب و وارونه سازی حقایق با بهره گیری از قدرت نرم است و مهم ترین عامل مؤثر در تبلیغات ضد دینی؛ تنوع و جاذبه آن است.

وی درباره راهکارهای مقابله با این تبلیغات ضد دینی بیان داشت: گام اول در مقابله با تبلیغات ضد دینی؛ خودسازی مبلّغ است و این خود سازی شامل مواردی همچون شناخت دقیق هدف، ایمان به هدف، خود سازی، اخلاص، صداقت، سعه صدر، عزت نفس، شجاعت، آگاهی، اخلاق اسلامی و منظم بودن است.

کرمی نیا افزود: در گام دوم بعد از خود سازی، لازم است با آموزش های بنیادین کاربران فضای مجازی و ایجاد نوآوری در روش های مجازی و همچنین تقویت باورهای دینی و … از مهم ترین عوامل راهکارهای مقابله با این تبلیغات ضد دینی در فضای مجازی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.