معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد: سرطان عامل ۲۰ درصد مرگ و میرها در رفسنجان و انار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

سرطان عامل ۲۰ درصد مرگ و میرها در رفسنجان و انار

به گزارش « سازش خبر » معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ابتلا به سرطان در رفسنجان را از متوسط کشوری بیشتر اعلام کرد و گفت: در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد از مرگ و میر رخ داده در رفسنجان و انار یکی از انواع سرطانها بوده است.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر احمد جمالی زاده در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان اظهار کرد: اصلاح سبک زندگی را راه اصلی پیشگیری از سرطان برشمرد و گفت: در رفسنجان آمار دقیقی از میزان ابتلا به سرطان را نداریم اما درباره میزان مرگ و میر می توانیم اظهار نظر کنیم.

وی به افزایش آمار سرطان در رفسنجان اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ بیش از ۱۷ درصد و در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد از مرگ و میرهای رفسنجان و انار سرطان بوده است در حالی که در ۶ سال گذشته سرطان چهارمین عامل مرگ و میر بوده که این موضوع نشان از افزایش آمار سرطان دارد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: تعداد و موارد بروز سرطان، در شهرهای مختلف ممکن است متفاوت باشد اما پیشگیری از بروز سرطان را باید در نظر گرفت و درصد زیادی از سرطانها قابل پیشگیری هستند.
دکتر جمالی زاده غربالگیری سرطان را مهم دانست و عنوان کرد: ۵۰ درصد سرطانها به شرط اینکه به موقع تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از آغاز غربالگیری سرطانهای شایع در ایران از ابتدای سال ۹۶ خبر داد و گفت: در این طرح که در راستای طرح تحول سلامت صورت می گیرد، تمام افراد را بر حسب گروههای سنی بررسی می کنیم و برخی آزمایشات را در راستای عوامل خطرساز بروز سرطان انجام می دهیم تا اگر خدای ناکرده مواردی مشاهده شد در همان ابتدای کار، درمان گردد.
وی به راه اندازی مرکز تشخیص بیماریهای پستان در خانمها در سالهای گذشته در رفسنجان اشاره و عنوان کرد: با راه اندازی این مرکز درصدی از خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه بودند را تشخیص دادیم.
وی درصد ابتلا به سرطان در رفسنجان را از متوسط کشوری بیشتر اعلام کرد و تأکید کرد: نقش مستقیم سموم کشاورزی در سرطانهای گوارشی در رفسنجان در تحقیقی که انجام شد، تأیید شده است.

 دیدگاهها بسته شده است.