فرماندار رفسنجان عنوان کردبروز خشکسالی ۱۷ ساله در رفسنجان/ لزوم استفاده از ظرفیت‎های منطقه برای حوزه اشتغال

فرماندار رفسنجان گفت: با بیان اینکه خشکسالی در این شهرستان بیش از ۱۷ سال است که بروز کرده، گفت: باید تلاش کرد تا از ظرفیت‎های منطقه برای حوزه اشتغال و اقتصاد استفاده کرد.

 به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری  در آیین تجلیل از احیاگران آبادی در روستای علم‎آباد اظهار داشت: تلاش فعالان در روستاها و آبادی‎ها که برای ایجاد اشتغال فعالیت می‎‎کنند، قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی نقش مهمی در راستای اجرای طرح‎ها در روستاها ایفا می‎کند، بیان داشت: ۱۵۰ سال قبل روستای علم‎آباد مرکز شهر رفسنجان بود که با بروز سیل در این روستا مرکزیت به بهرام‎آباد منتقل شد.

ملانوری تصریح کرد: علم‎آباد منطقه‎ای حائز اهمیت بود و با توجه به وجود آثار تاریخی این منطقه مهم بوده و امروز هم مهم است.

وی افزود: با توجه به اینکه سال‌جاری با عنوان «سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری شده است، توجه مردم، دولت و تمام قوا به اجرایی شدن سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است.

ملانوری عنوان کرد: برای رفع مشکلات و دغدغه اشتغال و معیشت باید از ذخایر محلی و ظرفیت‎ها به خوبی استفاده کنیم که یکی از ذخایر مهم نیروی انسانی است و بعد از آن منابع طبیعی، آثار گردشگری و … منابع هر منطقه‎ای به شمار می‎آیند.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: منابع دیگر سرمایه‎هایی است که در طی سال‎های گذشته با تلاش مردم به وجود آمده است، بنابراین باید همگی با کمک یکدیگر، شور و مشورت و وحدت و اتحاد مشکلات جامعه را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل خشکسالی‎ها امتحان الهی است، ابراز داشت: خشکسالی در رفسنجان بیش از ۱۷ سال بروز کرده و باید تلاش کرد تا از نعمت‎های موجود دیگر و ظرفیت‎های منطقه برای حوزه اشتغال و اقتصاد استفاده کرد.

ملانوری با اشاره به اینکه رفسنجان در طی تاریخ حیات خود انسان‎های بزرگی پرورش داد، خاطرنشان کرد: در دوره معاصر گذشتگان ما با تلاش در منطقه کویری بزرگترین جنگل دست‎کاشت را ایجاد کرد.

وی اذعان داشت: خشکسالی‎ها در سال‎های گذشته موجب کاهش سطح آب‎های زیرزمینی و به چالش کشیدن کشاورزی شده است.

ملانوری اضافه کرد: در روستای علم‎آباد طی دو سال اخیر طرح‎هایی از جمله بسته‎بندی گیاهان دارویی، تولید چیپس میوه، پرورش شترمرغ و … در حال اجرا است که با اجرای این طرح‎ها  هم اشتغالزایی شده و هم رونق منطقه را شاهد هستیم.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: طرح احیاگران آبادی به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاییان در روستاهای رفسنجان در حال اجرا است.

وی بیان داشت: کارشناسان از قبل به منظور اینکه در روستاها چه کارهایی می‎تواند برای ایجاد اشتغال روستاییان ایجاد شود تا درآمد کسب کنند، مطالعه انجام می‎دهند.

ملانوری تصریح کرد: بعد از آن نیز بحث‎های حمایتی و ارائه تسهیلات به علاقه‌مندان در دستور کار است، علاوه بر این صدور مجوزها برای اجرای طرح‎ها از سوی اداره جهاد کشاورزی صورت می‎گیرد.

وی افزود: پرورش اسب، بز پاکستانی، مرغ و پرندگان بومی، تولید آلوئه‎ورا، تولید چیپس میوه، بسته‎بندی زعفران و … طرح‎هایی هستند که توسط کارشناسان مورد مطالعه قرار گرفته است تا علاقمندان با مراجعه به جهاد کشاورزی در روستای خود آن‎ها را اجرا کنند و چراغ روستا را روشن نگه دارند، زیرا روستا مایه نشاط و سلامتی است.

به گزارش فارس، در پایان این آیین از احیاگران آبادی در روستای علم‎آباد از مژده سرچشمه‎پور، جلالی و ابراهیمی تجلیل به عمل آمد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.