معاون دانشگاه پزشکی رفسنجان:زنگ خطر ایدز بانوان به صدا در آمده است/ مرگ ۹ هزار نفر در ایران با بیماری ایدز

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: شیوع بیماری ایدز در بانوان رو به افزایش بوده و این زنگ خطر است.

 به گزارش « سازش خبر » احمد جمالی‌زاده صبح امروز در همایش ایدز در سالن شهید ذکریا این شهر اظهار داشت: پیشگیری از بیماری ایدز امری مهم است و جامعه در معرض این خطر بزرگ قرار دارد.

وی بیان داشت: در جهان بیش از ۳۶ میلیون نفر مبتلا به ایدز بوده که ۱۸ میلیون نفر تحت درمان هستند و مابقی یا ناشناخته‌اند یا فوت کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه ۹ هزار نفر در کشور ما به دلیل ایدز فوت کردند، ادامه داد: سال ۶۵ نخستین مورد ایدز در ایران کشف شد و در حال حاضر ۸ هزار نفر در ایران تحت درمان هستند و درمان این بیماری کاملاً رایگان است.

جمالی‌زاده با اشاره به اینکه تا چند سال پیش ۸۴ درصد مبتلایان به ایدز مردان بودند، افزود: اما طی چند سال اخیر آمار عمده از بین زنان کشف شده است، به طوری که سال گذشته ۴۰ درصد موارد مثبت در زنان بوده او این زنگ خطر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات در کشورهای در حال توسعه، ۹۵ درصد بیماری کشف شده ناشی از رفتارهای پرخطر جنسی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری این بیماری باید رفتارهای پرخطر را کاهش داد، افزود: رفتارها در جامعه باید اصلاح شود و اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به جامعه از ضرورت‌هاست.

جمالی‌زاده ابراز داشت: بیشترین گروه سنی مبتلا به ایدز بین ۲۵ سال تا ۴۵ سال است و گروه‌های میان‌سال، جوان و فعال جامعه درگیر این بیماری شده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به بیماری ایدز در کشورمان جوانان هستند، عنوان کرد: در بین نوجوانان هم بیماری ایدز مشاهده شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اذعان کرد: زنگ خطر دیگر انتقال از طریق تزریق است که بیشترین علت ابتلا بوده به سمت انتقال از طریق تماس جنسی رفته است، قبلاً انتقال از طریق تماس جنسی ۱۸ درصد بوده، اما امروز به ۴۰ درصد رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما تا خرداد سال ۹۵ آمار ابتلایان به ایدز ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر اعلام شده که ۸۴ درصد مردان و ۱۶ درصد زنان هستند و در مجموع بیشترین علل از طریق تزریق از سرنگ مشترک در بین معتادان، رابطه جنسی، انتقال مادر به جنین و … گزارش شده و تاکنون ۱۳۲ نفر مبتلا به ایدز در رفسنجان شناسایی شده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با نگاهی به وضعیت این بیماری در شهرستان رفسنجان تصریح کرد: سال گذشته یک مورد مبتلا در رفسنجان کشف شد، اما سال جاری با برنامه‌های پیشگیری و درمانی که انجام دادیم و در اولویت قرار دادن بیماری ایدز ۹ نفر شناسایی شد.

جمالی زاده بیان داشت: از هر ۹ نفر شش نفرشان از طریق تماس جنسی مبتلا شدند و یک نفر نوزاد که از مادر به او منتقل شده است و ما رفتارهای پرخطر اعتیاد را کاهش دادیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تاکید کرد: آسیب‌های اجتماعی در جامعه و مصرف روان‌گردان‌ها و مشروبات الکلی رفتارهای پرخطر جنسی را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه از ۱۲۳ مورد کشف شده در رفسنجان ۵۴ نفر در قید حیات هستند، عنوان کرد: از این تعداد ۲۰ زن و ۳۴ نفر مرد هستند و ۵۷ نفر فوت شده‌اند.

جمالی‌زاده افزود: مسؤولیت سنگینی بر دوش همه افراد جامعه است و مجموعه بهداشت و درمان به تنهایی نمی‌تواند این بیماری را کنترل کند، اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می‌توان آن را درمان کرد و راه‌های انتقال را مسدود کرد.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.