با حضور مسؤولان محلی : طرح پیشگیری از تنبلی چشم در مهدهای کودک‌ رفسنجان آغاز شد

با حضور مسؤولان محلی، طرح پیشگیری از تنبلی چشم در مهدهای کودک‌ رفسنجان آغاز شد.

 به گزارش  « سازش خبر » پیش از ظهر امروز باحضور فرماندار و رئیس اداره تبلیغات اسلامی این شهر طرح آمبلیوپی «تنبلی چشم» در مهد کودک شکوفه‌های نور رفسنجان آغاز شد.

محمود حیدری رئیس اداره بهزیستی رفسنجان در این زمینه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح تنبلی چشم ویژه کودکان رده سنی سه تا شش سال است که برای پیشگیری از نابینایی و کم‌بینایی اجرا می‌شود.

وی بیان داشت: برای نخستین‌بار این طرح در سال ۷۴ به صورت آزمایشی در بندرعباس و سال ۷۵ هم در اصفهان اجرا شد.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان ادامه داد: سال ۷۶ طرح تنبلی چشم در شهرهای بزرگ به اجرا درآمد و از سال ۷۸ در سراسر کشور اعم از شهر و روستا در مهدکودک‌ها توسط معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی اجرایی شد.

وی خاطر نشان کرد: طرح پیشگیری از تنبلی چشم طرحی ساده و آسان بوده که در جلوگیری از هزینه‌های بالای درمان در مرحله بعدی تأثیرگذار است.

حیدری ادامه داد: اگر تنبلی چشم ادامه داشته باشد و از سن شش سال بگذرد، برای درمان هزینه‌های سرسام‌آوری باید صرف شود و یا اینکه درمان ندارد.

وی در ادامه عنوان کرد: سال گذشته ۱۱ هزار نفر از کودکان رده سنی سه تا شش سال در این طرح مورد معاینه قرار گرفتند که ۱۷ نفر آنها آمبلیوپی داشتند و ۲۷ نفر سایر عیوب ازجمله دوربینی و نزدیک‌بینی داشتند.

حیدری خاطرنشان کرد: طبق آماری که با کمک مراکز بهداشتی، دانشگاه علوم‌پزشکی و آموزش و پرورش گرفتیم، امسال بین ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار کودک باید مورد معاینه تنبلی چشم قرار گیرند.

وی با بیان اینکه برای کودکان سه تا چهار سال که با چارت جواب نمی‌دهند و آموزش نمی‌گیرند، با دستگاه کار انجام می شود، متذکر شد: در سراسر استان سه دستگاه وجود دارد که یکی از آنها در رفسنجان است و به وسیله دستگاه عیب‌یابی شده و در صورت لزوم به اپتومتریست و چشم‌پزشک معرفی می‌شوند.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.