فرماندار رفسنجان عنوان کردضعف عملکرد در بازار داخلی و خارجی پسته/قیمت پسته هفته جاری اعلام می‌شود/استقبال سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از سرمایه‌گذاری در رفسنجان

فرماندار رفسنجان گفت: در بازار داخلی و خارجی پسته عملکرد ضعیفی داریم.

به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان اظهار داشت: در ابتدای سال در زمینه تحقق شعار سال شهرستان با عنوان «تدبیر، تلاش و توسعه» همایشی برگزار کردیم.

وی بیان داشت: در این همایش فرصت خوبی ایجاد شد و نمایشگاه کم‌نظیری برپا و توانمندی‌های شهرستان به نمایش گذاشته شد و سبب تحرک و ارتباط‎های بیشتر و نیز انگیزه برای تولیدکنندگان به ویژه جوانان شد.

ملانوری تصریح کرد: این همایش تداوم می‎یابد، دبیرخانه آن دائمی است و مصوبات آن پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعضی از دستاوردهای همایش در حال اجرایی شدن است، افزود: نخستین دستاورد این همایش راه‌اندازی دبیرخانه و کمیسیون‌ها است که اکنون فعال هستند و دومین دستاورد آن ثبت ملی پسته بود که این کالای ارزآور منشأ خدمات زیادی در شهرستان بوده و هست.

ملانوری با بیان اینکه ثبت جهانی پسته را نیز در دستور کار داریم، عنوان کرد: باید تلاش کنیم که پسته در رفسنجان محفوظ بماند.

قیمت پسته هفته جاری اعلام می‌شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بازار پسته اشاره کرد و ادامه داد: امسال مجموع تولید کشور ۱۳۰ هزار تن پسته بود و رفسنجان ۳۲ هزار تن برداشت کرده است.

ملانوری اضافه کرد: سال جاری آمریکا ۳۵۰ هزار تن پسته و ترکیه ۲۰۰ هزار تن پسته تولید کرده و چین، افغانستان، اسپانیا و … نیز جزو تولیدکنندگان هستند، اما رقیب جدی ما آمریکا است که طی سال‎های تحریم بازارها را از آن خود کرده است، البته کیفیت پسته ما را ندارد.

وی اظهار داشت: آمریکا پسته را اول سال هشت‌ دلار قیمت زده تا بتواند، پسته را وارد بازار کند.

ملانوری خاطرنشان کرد: ما نیز در حوزه بازار داخلی کار نکردیم که عیب بزرگی است و هم در بازار خارجی که به ۹۰ کشور صادرات داشتیم، اما امروز به چند کشور انگشت‌شمار رسیده است.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: باید تولیدمان را در واحد سطح بالا ببریم، آب را خوب حفاظت کنیم و تلاش کنیم که بازارها را به دست آوریم.

وی بیان داشت: در جلسه ستاد پسته مقرر شد، تسهیلاتی در اختیار شرکت تعاونی پسته قرار گیرد و این هفته جلسه‌ای برگزار و قیمت پسته اعلام می‌شود که می‌توان بازار پسته را حفظ کرد و رفسنجان همچنان باید دایه‌دار و متولی قیمت پسته باشد.

ملانوری تصریح کرد: یک دستگاه تصفیه آب در پارک مطهری، بلوار هجرت و اداره آب و فاضلاب شهری نصب شده و آب سالم و دارای ارزش غذایی توزیع می‌کند و چند دستگاه آب و فاضلاب روستایی نصب می‌کند که با دستگاه‌های شهری متفاوت است.

وی افزود: اداره‎های آب، برق و گاز برای قطع کردن این انرژی‌ها در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی حتماً با فرمانداری هماهنگ کنند.

ملانوری در پایان عنوان کرد: موکب خاتم‌الانبیا از طرف رفسنجان در کربلا راه‌اندازی می‎شود تا در ایام پیاده‌روی اربعین به مدت ۱۰ روز به زائران خدمات دهد که بیش از یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد که عمده کمک‌ها جمع‌آوری شده است.

استقبال سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از سرمایه‌گذاری در رفسنجان

ملانوری تصریح کرد: انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد و شرکت باغ‎ورز برای راه‌اندازی خط تولید نوعی تراکتور دیگر دستاورد همایش مذکور است.

وی افزود: ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در شهرستان را شاهد هستیم و هفته گذشته گروه ترکیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در زمینه احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی و ۲۵ مگاواتی گازی و نیز ایجاد مرکز نمایشگاه خودرو و موتورسیکلت هوندا در رفسنجان حضور یافتند که با قیمت مناسب در کشور توزیع شود و سپس به سمت مونتاژ و ساخت خودرو در رفسنجان می‌رویم.

ملانوری حرکت‌های سرمایه‌گذاری در شهرستان و خروج از تک‌محصولی را منشأ همدلی و همراهی مسؤولان ذکر و عنوان کرد: رفسنجان در حوزه اجرایی‌ کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیشتاز است

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.