مدیر منابع آب رفسنجان خواستار شدخاموشی چاه‌موتورهای رفسنجان از ۱۵ آبان به مدت ۲ ماه

مدیر منابع آب شهرستان رفسنجان گفت: چاه‌موتورهای کشاورزی در رفسنجان از ۱۵ آبان تا ۱۵ دی ماه خاموش شود.

 به گزارش « سازش خبر » علی احمدی‌پور پیش از ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت منابع آب و هماهنگی دشت پایلوت اظهار داشت: با توجه به وضعیت بحرانی تمام دشت‌های کشور به‌لحاظ آب پروژه‌هایی از سوی وزارت نیرو تعریف شده که یکی از آنها طرح تعادل‌بخشی و احیاست.

وی بیان داشت: تعادل‌بخشی به این معناست، طوری عمل کنیم که بیلان منفی آب صفر شود و احیا یعنی علاوه بر تعادل‌بخشی دشت را احیا کنیم و سطح آب را به ۲۰ سال گذشته برسانیم و در زمینه آب خیز داشته باشد.

مدیر منابع آب شهرستان رفسنجان گفت: در استان کرمان شش دشت پایلوت در نظر گرفته شده که یکی از آنها دشت بحرانی رفسنجان است.
وی خاطرنشان کرد: محدوده مطالعات دشت رفسنجان از کبوترخان تا انتهای شهرستان انار تعریف شده است.

احمدی‌پور ابراز داشت: با توجه به بحرانی بودن آب در رفسنجان و کسری مخازن راهی جز اجرای طرح تعادل‌بخشی و حفاظت از منابع آب نداریم و پیشنهاد می‌شود از ۱۵ آبان تا ۱۵ دی چاه موتورها خاموش و صرفه‌جویی شود.

حمید ملانوری فرماندار رفسنجان اظهار داشت: وضعیت آب شهرستان بحرانی است و برداشت منفی آب از سفره‌ها سبب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی است.

وی بیان داشت: اداره مدیریت منابع آب لیستی از چاه‌های کشاورزی شهرستان تهیه و شهرستان را به ۵۰ منطقه تبدیل کند که هر ۲۰ چاه در یک منطقه قرار گیرد.

ملانوری ادامه داد: در هر منطقه پروانه‌ها بررسی و میزان برداشت و وضعیت فعلی چاه‌ها نیز بررسی و میزان برداشت در هر منطقه برآورد و لیست تهیه و ارائه شود.

وی افزود: برای اجرای برنامه حفاظت آب باید همه به یک نتیجه برسیم و به فکر منافع شهرستان باشیم.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.