رئیس استاندارد رفسنجان خبر دادافزایش ۵ درصدی صادرات پسته از رفسنجان

ئیس اداره استاندارد شهرستان رفسنجان گفت: در ۶ ماه ابتدای سال جاری ۷۸۳ گواهینامه صادراتی پسته صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشتیم.

 به گزارش « سازش خبر » ناهید سربازپور بعد از ظهر امروز در جلسه استاندارد اظهار داشت: تمرکز سازمان ملی استاندارد بر ایجاد اعتماد است.

وی بیان داشت: هدف استاندارد ایجاد ایمنی و سلامت برای عموم مردم است تا در ابتدای امر با اعتمادی که به این سازمان دارند بتوانند، ایمنی و سلامت خود را حفظ کنند.

رئیس اداره استاندارد شهرستان رفسنجان تصریح کرد: سال ۱۳۰۴ سازمان ملی استاندارد تأسیس شد و رفسنجان قدیمی‌ترین اداره استاندارد در کشور است که سال ۴۶ با هدف کنترل کیفیت کالای صادراتی پسته ایجاد شد.

وی افزود: مهم‎ترین وظیفه استاندارد کنترل کالاهای صادراتی و تولید داخل است و با آزمایشگاه‌هایی همکاری داریم و در این زمینه فعالیت می‌کنیم.

سربازپور با اشاره به اینکه شهرستان‌های انار و شهربابک نیز زیر پوشش اداره استاندارد رفسنجان هستند، خاطر نشان کرد: به دنبال این هستیم تا هر کالایی که در این سه شهرستان تولید می‌شود، بتواند خود را به صورت استاندارد معرفی کند.

وی ادامه داد: سال گذشته با یک کار تیمی و ضربتی موفق به شناسایی ۴۴ علامت جعلی استاندارد در زمینه ایزوگام شدیم و ۷۷۰ برچسب کالیبراسیون بر ترازوها نصب شد.

این مسؤول عنوان کرد: در راستای کسب روزی حلال این برچسب‌ها نصب شد و نگرانی در شهرستان وجود ندارد که کم‌فروشی عمداً انجام شود.

وی در ادامه به لزوم استاندارد اجباری بر وسایل و تجهیزات شهربازی‌ها تأکید کرد و بیان داشت: کار نظارت و بازرسی کیفیت تمام وسایل در پارک‌ها نیز مورد توجه است.

سربازپور گفت: برای مشمول استاندارد اجباری قرار گرفتن تنها نباید کالا دارای پروانه باشد، بلکه نصب و اجرای وسیله نیز باید دارای استاندارد باشد.

این مسؤول استاندارد را شامل تجهیزات بادی و وسایل بازی بادی دانست و اظهار داشت: این وسایل نیز باید درست نصب شوند و لازم است با توجه به خطرهایی که ایجاد می‌شود، نسبت به این مهم دقت شود.

وی بر ضرورت استاندارد بودن وسایل خدمات عمومی از جمله آسانسورها توصیه و خاطرنشان کرد: برای مصالح ساختمانی نیز کارگروهی تشکیل دادیم که واحدهای تولیدی شن و ماسه را نظارت کنند، زیرا واحدهایی بودند که بدون داشتن پروانه فعالیت می‌کردند که پلمب شدند.

سربازپور همچنین اضافه کرد: هیچ کدام از واحدهای تولیدی تیرچه در رفسنجان پروانه استاندارد دریافت نکردند.

رئیس اداره استاندارد شهرستان رفسنجان گفت: سال گذشته ۲ هزار و ۱۸ گواهنیامه صادراتی پسته با وزن بیش از ۳۵ هزار تن صادر کردیم که ۱۰ درصد به اروپا و مابقی به کشورهای غیراروپایی صادر شده است.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری نیز ۷۸۳ گواهینامه به میزان ۱۲ هزار تن پسته و مغز پسته صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.