فرماندار رفسنجان:فرهنگ تعاون باید در جامعه ترویج یابد

فرماندار رفسنجان:فرهنگ تعاون باید در جامعه ترویج یابد

 به گزارش «سازش خبر » حمید ملانوری پیش از ظهر امروز در دیدار با کارکنان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تبریک هفته تعاون اظهار داشت: تعاونی‌های شهرستان رفسنجان همیشه خوشنام و پیشرو در امر ایجاد زمینه مشارکت‌های جمعی برای کارهای توسعه‌ای بودند.

وی بیان داشت: انتخاب تعاونی دهیاری‌های بخش مرکزی و شرکت تعاونی پسته به عنوان نمونه کشوری را تبریک می‌‌گوییم و این مهم جای افتخار دارد.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: تعاون دو جنبه مهم دارد که یکی بحث ارزشی، اعتقادی و دینی آن و دیگری قوانین رسمی کشور است که نسبت به آن تأکید شده.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها ثمراتی دارد که اسباب رشد و توسعه را ایجاد می‌کند، تصریح کرد: اگر به معنای واقعی قوانین و اصول مربوطه به تعاونی‌ها رعایت شود و مدیریت‌ها و برنامه ریزی‌ها صحیح باشد، این نقش به‌خوبی ایفا می‌شود.

فرماندار رفسنجان افزود: هرجا تعاونی‌ها با شکست مواجه شده‌اند، نشان از عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح بوده است.

وی ادامه داد: تغییر یک مدیر گاهی تعاونی را به اوج فعالیت و تلاش و کار می‌رساند، تعاونی‌ها چون خرد جمعی و مشارکت در آن حاکم است می‌توانند نهادی موفق باشند.

ملانوری ابراز داشت: جایی که تعاونی شکل نمی‌گیرد و مدیر از خرد جمعی استفاده نمی‌کند و با دیکتاتوری کار صورت می‌گیرد به شکست منجر می‌شود.

وی بیان کرد: باید تعاونی‌ها در سطح روستایی توسعه یابند چراکه ضرورت دارد و منابع هم در دسترس هست.

این مسؤول خاطر نشان کرد: باید ظرفیت‌ها و منابع شناسایی شود و برای ایجاد ارزش افزوده با سرمایه‌های فکری کار انجام شود.

وی گفت: درحوزه برنامه و مدیریت و کلان‌نگری و آینده‌نگری باید برنامه داشته باشیم به‌ ویژه درحوزه اقتصادی آینده را ببینیم و تعاونی‌هایی که برتر کشوری هستند به همین انتخاب بسنده نکنند بلکه نگاهشان به فعالیت‌های دنیا باشد و به‌روز باشند.

ملانوری با بیان اینکه در کشور دو موضوع به‌طور جدی دچار چالش است، عنوان کرد: حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی که به هم وصل هستند، باید در این دو حوزه توجه ویژه شود و برای نجات اقتصاد کشور راهی جز اجرا کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نداریم.

وی ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم به همین تعاونی‌ها می‌رسد، اقتصاد مقاومتی باید اقتصاد مردمی، دانش‌بنیان، درون‌زا و برون‌نگر باشد.

ملانوری اظهار کرد: در سال‌های بعد از انقلاب شرکت‌های تعاونی روستایی تشکیل شد که به مردم اقلام مختلف کالا توزیع می‌کردند، الان این شرکت‌های تعاونی فعالیت چندانی ندارند و ظرفیت کاری پایینی دارند، اما در هر حال تعاونی هستند و اعضای آن مردم روستا هستند.

وی ادامه داد: دانش‌محور کردن اقتصاد و اعتدال‌محور بودن اقتصاد در راستای همین تعاونی است که اگر کسی بخواهد پیرو ولایت و اهداف نظام باشد، باید تلاش کند، کار تعاونی انجام شود.

فرماندار رفسنجان توضیح داد: انجام کار فرهنگی هم نوعی تعاونی است که در جامعه تأثیر زیادی دارد.

وی تصریح کرد: هفته تعاون بهانه خوبی است که یک تفاهمنامه اخلاقی بین فعالان بخش تعاون امضا شود و تعهد کنند تا پایان یک تاریخ مشخص تعداد تعاونی‌ها را افزایش دهند تا فرهنگ تعاونی توسعه یابد.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.