روستایی در منطقه نوق رفسنجان که از سیادت خود خبر ندارند؟

روستایی در منطقه نوق رفسنجان که از سیادت خود خبر ندارند؟

به گزارش«سازش خبر »به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان در سخنان حضرت حجت الاسلام حاج سید حسن جعفری سالمندترین عالم دینی شهرستان شهربابک ونماینده ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی که از نوادگان امامزاده سیدکافی علیه السلام و از اساتید دانشگاه در باب معرفی جد اعلای خود اشاره به روستایی در رفسنجان که بدست یکی از نوادگان امامزاده کافی به نام حاج حسن تقی پور پایه گذار شد که فرزندان او سید هستند و اطلاعی از سیادت خود ندارند اشاره شده:

حضرت حجت السلام حاج سید حسن جعفری سالمندترین عالم دینی شهرستان شهربابک ونماینده دوره های دوم و سوم مجلس شورای اسلامی که از نوادگان امامزاده سیدکافی علیه السلام و از اساتید دانشگاه میباشد در گفتگوی خبری بقاع نیوز فرموده بودند: امامزاده سیدکافی دارای دو پسر بنامهای کبیر و سعید , که کبیر در نزد خودمانده که از او ابراهیم وسپس مهدی و از او مؤمن و از او سید جعفر و سپس میرخلیل به دنیاآمده است. و فرزند دیگرش سعید که جد اعلای ما می باشد او را به مروست تبعید شده و به خاطر امنیت جانی تقیه میکرده و سیادت خود را مخفی نموده و حتی سیادت خود را به فرزندانشان اعلام نکردند و حاج کنعان فرزند سید سعید و نوه امامزاده کافی به شهربابک مهاجرت میکند ایشان چهار پسر داشته به نام های ملا علی ؛ محمد علی ؛ عباس و اسکندر که فرزندانشان فامیلهای مختلفی را برای خودشان انتخاب کردند. که مشهور ترین انها جعفری و کافی و ملایی بوده و فامیلهای مثل نجفی و تقی نژاد و کریم پور در بین نوادگان حاج کنعان به چشم میخورد. حاج کنعان تاکید داشته که فرزندانشان اجداد خود را تا حاج کنعان و یا کافی یاد بگیرند.. حجت الاسلام جعفری بیان کردند. عشیره حاج کنعان از شهربابک به شهرهایی مثل تهران ؛ کرج ؛ شهریار ؛قم ؛ گرگان؛ یزد ؛ شاهرود ؛قزوین ؛ اصفهان ؛ کرمان و رفسنجان و…. پراکنده شده اند حتی یکی از نوادگان ایشان به نام حاج حسن تقی پور در منطقه نوق رفسنجان رشته قناتی را حفر نموده و آن روستا را به نام خودش نام گذاری کرد که این روستا حسن آباد نوق نامیده می شد که در حال حاضر معروف به روستای حسن آباد صادق الائمه علیه السلام و مفتخر به خادمی کاروان صادقیه و پایگاه صادقیون گردیده است. وقتی خبرنگار ما از ایشان سوال کرد آیا مردمان روستای حسن آباد نوق از سادات هستند؟ ایشان جواب دادند.مرحوم حاج حسن تقی پور و برادر مرحومشان علی اکبر تقی پور فرزندان حاج حسین مهدی و همچنین سه پسرعموی مرحومشان که فرزندان علی مهدی بودند بنامهای مرحوم احمد علی مهدی ( فامیلهای تقی نژاد)و مرحوم عبدالله علی مهدی ( فامیلهای پیل پایه و شریعتی زاده) و مرحوم معصومعلی علی مهدی ( فامیلهای تقی پور) از سادات و فرزندان و نوادگان آنها هم از سادات هستنند. فامیلهای مشابه این فامیلها اگر از این خاندان نباشد از سادات نیستند فقط فرزندان و نوادگان این ۵ پسر عموی مرحوم از سادات سجادی میباشند.

unnamed


5 دیدگاه برای “روستایی در منطقه نوق رفسنجان که از سیادت خود خبر ندارند؟
 1. اولا طبق سندهای موجود امامزاده کافی تنها یک پسر به نام کبیر داشته که جد سادات بکایی یزد میباشد ودرهیج جا نامی از سعید برده نشده است .
  ثانیا کنعان متعلق به حداکثر متعلق به ۳۵۰ تا ۴۰۰ سال قبل اس و امام زاده کافی متعلق به ۸۵۰ سال پیش و نیاز به ۱۲ نسل میباشد که تنها یک نسل (سعید) ذکر شده است
  ثالثا دفتر انساب واقع در کتابخانه ایت الله مرعشی موضوع سیادت را تاکید نمیکند
  رابعا صحبت کردن راجع به ۸۰۰ سال قبل در حالی که راجع به تاریخ معاصر نمیتوان به این صراحت صحبت کرد ؛ چیزی شبیه خیالات است
  خامسا هیچ تاریخ مکتوبی راجع به این سیادت وجوود ندارد و صرف نام فامیلی کافی دلالت بر اتصال به امام زاده کافی نمیباشد
  سادسا به دلیل عقل و برهان در حال حاضر بدون وجود شجره نامه مکتوب و صرفا بر اساس استدلالات مبتنی بر پیش فرض ذهنی نمیتوان ادعای سیادت کرد

 2. سلام با تشکر از آقای نقی زاده مدیریت محترم. و از علی آقا تشکر میکنم سوالات خوبی طرح کردند. اولا امامزاده کافی دارای دو پسر بوده یکی بنام کبیر و دیگری حاج سید سعید در کسوت روحانیت بوده ,حکومت وقت آن زمان او را از یزد به منطقه ای در فارس بنام مروست تبعید میکنند و از طرفی چون آن زمان سادات را میکشتند تامین جانی نداشته در دیار غربت خود را شیخ معرفی میکند حتی به فرزندانش سیادت خود را اعلام نکرده بود به همین دلیل سیادت او گم میشود. از آنجایی آن منطقه روحانی نداشته مردم از او خواهش میکنند حتی بعد از تبعیدشان در انجا بماند و هرگز به یزد برنگردد بر اثر تمنای مردم تا پایان عمر در مروست می ماند و در آن سرزمین به رحمت خداوند میرود او ۱۱ پسر داشته در لحظات آخر عمر خود را معرفی کرده بعد از وفات ایشان اکثر فرزندانشان به یزد بر میگردند جز ۲نفر آز آنها یکی به نام شیخ عبدالله در مروست که بقعه متبرکه آن بزرگوار درپارک شیخ عبدالله قرار دارد. و فرزند دیگرش حاج کنعان که ما از نسل او هستیم ایشان به شغل دامپروری اشتغال داشته و برای توسعه دامپروری اش به منطقه کوهستانی شهربابک مهاجرت و در همان جا مسکن میگزیند و به رحمت خداوند می رود که ایشان دارای چهار پسر به نام های ملا علی ؛ محمد علی ؛ عباس و اسکندر بوده که فرزندانشان فامیلهای مختلفی را برای خودشان انتخاب کردند. که مشهور ترین انها جعفری و کافی و ملایی بوده و فامیلهای مثل نجفی و تقی نژاد و کریم پور در بین نوادگان حاج کنعان به چشم میخورد. حاج کنعان به فرزندانش سفارش کرده داشته که فرزندانشان اجداد خود را تا حاج کنعان و یا کافی یاد بگیرند.
  . ثانیا ابادی کافی آباد معتلق به بیش از ۸۰۰ سال و امامزاده کافی قریب به ۴۰۰ سال می باشد .به عنوان مثال در رفسنجان روستای رق آباد وجود داشته وقتی امامزاده سید جلال الدین در آنجا دفن شده مردم ان محل رابه نام امامزاده می شناسند . مثلا مشهد قبل از شهادت امام رضا طوس و سناباد نام داشته بعداز شهادت امام رضا مشهد الرضا نامیده شد همیشه افراد بزرگ و شخصیتها و قدمت ان شهر مقدم تر هستند. ثالثا دفتر آقای مرعشی هر سیدی که شجرنامه آن در مشجرات آقا ثبت شده باشد میگوید اگر قبلا ثبت نشده باشد نمی تواند بگوید حتی امامزاده کافی با این همه بارگاه و امامزاده سید جلال الدین اشرف ثبت نشده است.. رابعا صحبت از ۴۰۰ سال پیش میباشد نه ۸۰۰ سال بنا به وصیت نامه مرحوم حاج کنعان یادگیری ابا و اجادی عشیره حاج کنعان در بین عشیره حاج کنعان در منطقه کنگ و ندیک شهربابک و انارک در اصفهان امری لازم بوده حتی در مقبره یکی ازنوادگان حاج کنعان از پدر تا جد هفتمش حاج کنعان نامبرده شده در قبرستان امامزاده سیدجلال الدین نوق رفسنجان موجود است.. خامسا نسب شناسانی چون حجت السلام بهشتی نژاد در اصفهان و حجت السلام فلسفی در مشهد و آقای صائمی در همدان و اکثر علمای یزد احاطه ای بر امامزاده دارند تاکید کرده اند غیر امامزاده کافی کافی دیگری وجود ندارد. سادسا اگر میخواهید حقیقت را بدانید در اینترنت پروفایل خادم صادق احمد تقی نژاد را سرچ کنید آن موقع متوجه خواهید شد آیا میشود ادعای سیادت کرد یا خیر ؟ دیگر اینکه گفتید این امامزاده به ۸۰۰ سال پیش بر میگردد صحت ندارد چون حضرت حجت السلام حاج سید حسین رکنی عز آبادی از علمای یزد متوفای ۱۳۸۸ شمسی با یازده واسطه به نامهای سید احمد-میرمحمد حسن- میر خلیل- میر محمدعلی- میر جلیل- سیدجعفر – مومن- مهدی- ابراهیم- کبیر به کافی میرسد در حالی سید حسن جعفری هم با ۱۱ واسطه به کافی میرسد . این امامزاده قریب به ۴۰۰ پیش بر میگردد. از شما هم کمال تشکر دارم

 3. سلام و خدا قوت. وقتی شجرنامه سادات رکنی که ازنسل کبیر با ۱۱ واسطه نامبرده شد شک ما هم برطرف شد به حقانیت سید حسن اعتقادپیدا کردیم.

 4. خیلی جالبه . پیامبر درست گفته:خداوند را شاکرم که حقانیت روایت پیامبر بزرگوار اسلام برایم ثابت شد که فرموده اند : «کل نسب و صهر منقطع یوم القیامه سترا من اللّه علیه الانسبی و سببی»؛ یعنی تمام نسل ها تا دامنه قیامت قطع می شوند، مگر نسل پربرکت ایشان تا روز قیامت ماندگار است؛ و لذا ما می بینیم روزبه روز، نسل مبارک آن حضرات فراوان تر و مقصود خداوند از آیه: «انا اعطیناک الکوثر» آشکارتر می شود.

 5. سلام.امام زمان هم سیدی را از رویخود برداشته تا کسی او را نشناسد تا به موقع به دنیا بیاید و ظهور کند چرا که انسان نیازمند هست و شهوت و قدرت عشق دارد و نمیتواند هزارو چندی سال مجرد بماند و انهایی که سیدی خود را پنهان نگه دارند پیش خداوند عجر دارند مانند مولایشان… نه انهایی که ریا باشند چون خدا میداند از قلب کسی نه بنده خدا. پس.سید بودن خود را به رخ کسی نکشند چرا که عجر شان پایین می اید… در پناه پروردگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *