معاون درمان وزیر بهداشت:بیمارستان خصوصی در رفسنجان لازم است / نسبت پرستار با بیمار در رفسنجان استاندارد نیست

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وجود بیمارستان خصوصی در رفسنجان لازم است.

به گزارش « سازش خبر» محمد آقاجانی بعد از ظهر امروز در جمع پزشکان و پرستاران در بیمارستان علی‌بن ابیطالب(ع) رفسنجان اظهار داشت: تربیت ۳۰ ساله دانشجویان پزشکی در دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان کار بزرگی است.

وی بیان داشت: دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی فرصت مغتنمی برای توسعه خدمات آموزشی و درمان است و خدمات تخصصی و فوق تخصصی که در این شهر انجام می‌شود، مدیون انقلاب‌اسلامی و حاصل تفکر گسترش خدمات در مناطق مختلف است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کمبودها وجود دارد، اما در کشورهای توسعه‌یافته که ۱۰۰ برابر کشور ما هزینه می‌کنند هم کمبود هست.

وی با اشاره به اینکه مردم در معیشت، اشتغال و مسکن دغدغه دارند، اما تقریبا در حوزه بهداشت و درمان دغدغه‌ها رفع شده است، تصریح کرد: رونق جدی که در حوزه بهداشت و درمان رخ داده ستودنی است.

این مسؤول با بیان اینکه اورژانس بیمارستان علی‌بن‌ابیطالب (ع) رفسنجان باید هرچه سریعتر راه‌اندازی شود، افزود: دو اتاق عمل دیگر تا سه ماه آینده باید به ناوگان اتاق عمل این بیمارستان افزوده شود.

وی خاطرنشان کرد: چهار دهک مردم ایران از خدمات دندانپزشکی محروم هستند و در حوزه دندانپزشکی عقب‌ماندگی جدی داریم، بیمه پایه خدمات دهان و دندان را نمی‌تواند پوشش دهد، اما تلاش داریم در بخش تعرفه‌ها کمتر از نرخ دولتی خدمات دهیم.

آقاجانی ابراز داشت: هتلینگ این بیمارستان نیاز به تکمیل دارد و امسال حتما باید این کار صورت گیرد و بخش‌های بیمارستان شبیه بخش‌های داخلی شود که این مهم ظرف چند ماه آینده باید میسر شود.

وی بیان کرد: اتاق‌های بخش‌ها نباید بیش از دو و سه تخته باشد، چراکه با فرهنگ و کرامت مردم تناسب ندارد.

آقاجانی راه اندازی کلینیک‌های تخصصی را از طرح‌های وزرات بهداشت دانست و افزود: این مهم از آرزوها بود که خدمات سرپایی خوبی به مردم ارائه دهیم و کلینیکی که در رفسنجان ایجاد شده ۵۶ مطب دارد و جای تقدیر دارد.

وی ضریب اشغال تخت‌ها در کشور را ۷۶ درصد عنوان کرد و افزود: اگر بیماران ۳۲۶۴ را کنار بگذاریم ضریب ۸۸ درصد است که ضریب اشغال بالای ۸۵ درصد رنج خط قرمز است و به معنای بحرانی بودن بیمارستان است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به دو نظرسنجی از سوی خبرگزاری جمهوری‌اسلامی و معاونت اجتماعی وزارت کشور از مردم در زمینه خدمات دولت، بهداشت و درمان را در مرتبه یک این خدمات عنوان کرد و بیان داشت: بین خدمات وزارت بهداشت، حوزه درمان و بیمارستان‌ها در مرتبه یک قرار دارد.

وی تأکید کرد: بیمارستان خصوصی در این شهر لازم است باید کمک شود بیمارستانی عالی و درجه‌ یک ایجاد و بخش خصوصی هم بتواند فعال شود.

وی به گسترش بخش nicu و داشتن ۲۰ تخت مدرن این بخش تأکید کرد و گفت: سال جاری باید اعتبارات در این زمینه را جذب کنید.

آقاجانی به پرداختی پزشکان و پرستاران اشاره  کرد و اذعان داشت: تأخیری که در این پرداخت‌ها رخ داده مربوط به بیمه‌هاست.

وی ادامه داد: ۸ ‌هزار میلیارد تومان از سوی مجلس برای بیمه سلامت تصویب شد که به عنوان متمم بودجه تا یکی ‌دو ماه آینده گشایش خواهد یافت.

آقاجانی تبیین کرد: دانشگاه از هر محلی می‌تواند از حداکثر نقدینگی استفاده کند و پرداختی پزشکان و پرستاران را انجام دهد.

وی نسبت نیروی انسانی با تخت را غیر استاندارد دانست و افزود: کمبود پرستاری در بیمارستان رفسنجان جدی است و مجوز برای جذب پرستار وجود دارد که اگر منابع این دانشگاه اجازه دهد باید نسبت به این مهم اقدام شود.

آقاجانی به مشکل اتباع بیگانه نیز اشاره داشت و عنوان کرد: ۳ ‌میلیون اتباع در کشور داریم که یک‌ میلیون آنها رسمی و  ۲ میلیون غیررسمی است، ۲۰ میلیارد تومان در سال از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ‌ملل وارد کشور می‌شود که هیچ است و بار آن روی دوش دانشگاه‌های علوم‌پزشکی است و راه حل این مشکل بیمه پایه است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.