رئیس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان: ۱۵ درصد کالاهای سلامت محور قاچاق است

معاون دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ۱۵ درصد کالاهای سلامت محور موجود در بازار را براساس آخرین آمار سال جاری قاچاق دانست.

به گزارش « سازش خبر » مهرنوش مهرابیان اظهار  ذاشت با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان غذا و دارو تأمین، حفظ و ارتقای سلامت مردم است، اظهار کرد: حوزه های کاری این سازمان شامل غذا، دارو و آزمایشگاه می شود.

وی با اشاره به فعالیت این معاونت در دو حوزه نظارتی و پشتیبانی عنوان کرد: نظارت ما قطعا باید قوی باشد چرا که این نظارت بر روی کالاهای سلامت محور است که مواد غذایی، داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی را شامل می شوند و در ارتباط مستقیم با سلامت مردم هستند.

مهرابیان تصریح کرد: طبق آخرین آمار در سال ۹۵، ۱۵ درصد از کل کالاهای سلامت محور موجود در بازار قاچاق هستند که قاچاق آنها هم به سلامت مردم و هم به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند.

رئیس سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به آزمایش بیش از ۲۷ هزار تن پسته صادراتی توسط آزمایشگاه این سازمان در سال گذشته، افزود: این آزمایشگاه دارای یکی از معتبرترین استانداردهای مورد قبول اتحادیه اروپا در زمینه آزمایشات مربوط به محصول پسته است و علاوه بر این انجام آزمایشات میکروبی، شیمیایی و سم شناسی بر روی محصولات غذایی موجود در بازار نیز به عهده این واحد است.

مهرابیان تصریح کرد: علاوه بر نظارت بر کارخانجات و بازدیدهایی که داریم، فرآورده هایی که تولید و روانه بازار می شوند بر اساس دستورالعمل در آزمایشگاههای خودمان آنها را بررسی می کنیم و چه ساخت کارخانجات شهر خودمان باشند یا هر جای دیگر کشور، اگر مشکلی داشته باشند گزارش آنها را تهیه و به سازمان غذا و دارو ارسال می کنیم تا طبق مقررات با این کارخانجات متخلف برخورد شود.

وی ادامه داد: در حوزه امور دارو نیز نظارت بر موجودی دارو در سطح شهرستان و مراکز درمانی و بیمارستانها و اینکه کمبود دارویی نداشته باشیم و همچنین نظارت بر تهیه داروهای مرکز ترک سوء مصرف مواد و اداره امور داروخانه ها بر عهده ما است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.