دکتر قاضی زاده فوق تخصص سرطان: امکانات درمانی برای بیماران سرطانی در رفسنجان وجود دارد

گفتگو اخصاصی با دکتر قاضی زاده فوق تخصص سرطان:

امکانات درمانی برای بیماران سرطانی در رفسنجان وجود دارد

به گزارش « سازش خبر »دکترعلیرضا قاضی زاده متخصص داخلی و فوق تخصص سرطان و فوق تخصص خون و پیوند مغز استخوان از دانشگاه تهران نفر اول بورد فوق تخصصی کشور در رفسنجان مشغول طبابت است. وی با وجود اینکه پیشنهادهای بسیار وسوسه انگیز و بهتری برای کار در تهران داشته است ترجیح داده در رفسنجان بماند و به همشهریانش خدمت رسانی کند اما با وجود این برخی از ما این ضرب المثل که «آب در خونه تلخه!» شامل حالمان می شود…

دعوت می کنیم مصاحبه با دکتر قاضی زاده را بخوانید:

__ آقای دکتر در ابتدا بفرمایید سرطان چیست و چگونه بوجود می آید؟

در بدن هر انسان میلیاردها سلول وجود دارد که برای ادامه حیات نیازمند تقسیم و رشد می باشند. در بدن در روز حدود سه تریلیون تقسیم سلولی انجام می شود، تغییرات ژنتیکی که در حین این تقسیم ها ممکن است اتفاق بیفتد سلولهایی ایجاد می کند که عملکرد طبیعی ندارند و ممکن است از کنترل خارج و ماهیت سرطانی پیدا کند. اما سیستم ایمنی فرد این سلولها را شناسایی و از بین می برد. روزانه حدود ۵۰۰- ۱۰۰۰ سلول سرطانی در بدن یک فرد سالم ایجاد می شود و توسط سیستم ایمنی سالم از بین می روند. کافی است یک سلول از دست سیستم ایمنی فرار کند که در این صورت این سلول شروع به رشد کرده و با تکثیر بی رویه موجب سرطان می شود. پس همه ما در معرض سرطان هستیم.
___ علائم شایع تشخیص سرطان چیست؟
علل متعددی باعث ایجاد سرطان می شوند. رژیم غذایی نادرست، سیگار کشیدن، بروز بعضی عفونتها، تماس با مواد شیمیایی و سموم و آفت کش ها، آلودگی هوا و آب، چاقی، مصرف الکل و …
علائم شایع سرطان بسته به نوع سرطان ممکن است متفاوت باشد، اما متداول ترین آنها که می تواند نشانه ای از سرطان باشد شامل این موارد است: الف) کاهش وزن بدن بدون دلیل- ب)تغییرات در ناحیه سینه در خانم ها شامل قرمز شدن و ضخیم شدن پوست یا ترشح غیرعادی و خونی و فرو رفتگی پوست و یا وجود توده در سینه – ج) عادت ماهیانه غیر عادی – د) تغییرات پوستی: هر گونه تغییر در اندازه و رنگ خال های بدن یا ضایعات پوستی طول کشیده که به درمان دارویی جواب نمی دهد. – ه) بروز مشکل در بلع – و) وجود خون در مدفوع.
دردهای طول کشیده که به درمان دارویی جواب نمی دهد – ز) بزرگی غدد لنفاوی بدون نشانه ای از عفونت – ج)سرفه مداوم که بیش از سه هفته طول کشیده باشد و مقاوم به درمان – ط) خشونت صدای طول کشیده مقاوم به درمان دارویی- ی) درد معده و سیری زودرس و … البته این علائم به طور ۱۰۰ درصد نشان دهنده سرطان نمی باشند و می توانند علائم بیماریهای خوش خیم هم باشند ولی باید با دیدن این علائم سریع به پزشک مراجعه شود.
___احتمال بروز سرطان در چه سنینی بیشتر است؟
سرطان در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد ولی هر چه سن بالاتر می رود، درصد ابتلا به آن بیشتر می شود.
شایع ترین سرطان ها در کودکان و بزرگسالان کدام نوع سرطان ها هستند؟
در کودکان شایع ترین سرطان ها، سرطان خون ، لنفوم و سرطان استخوان رابدومیوسارکم و …، در بزرگسالان در خانم ها شایع ترین سرطان ها، سرطان برست سینه ، روده، معده و مری و در آقایان سرطان معده، ریه، پروستات، مثانه و روده است.
___شایع ترین سرطان ها در رفسنجان کدامند؟ آیا آماری در این زمینه دارید؟
با توجه به این تعدادی از بیماران به شهرهای مجاور می روند ، آمار دقیقی وجود ندارد ولی در بین بیمارانی که در رفسنجان درمان می شوند ، شایعترین سرطان ها در خانم ها سرطان پستان و در آقایان سرطان ریه و پروستات می باشد.
___انواع راه های درمان سرطان چه هستند؟
روش های درمان بر اساس پیشرفت بیماری در بدن متفاوت است ولی می تواند شامل ۳ مرحله جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.
___راه های پیشگیری از سرطان چیست؟
مهمترین راه های پیشگیری از سرطان را می توان در خودداری از مصرف دخانیات بخصوص سیگار و قلیان، استفاده از غذاهای سالم، پرهیز از نمک ، غذای چرب، کنسروجات، گوشت قرمز، فست فود برشمرد و توصیه به مصرف زیاد سبزیجات، میوه، غذاهای ارگانیک و همچنین انجام فعالیت های ورزشی و موارد دیگر.
چرا با وجود این تخصص ها و موفقیت در کسب رتبه اول بورد فوق تخصصی کشور رفسنجان را به عنوان محل خدمت خود برگزیدید کاری که ممکن است بسیاری از پزشکان انجام ندهند؟
در مورد سرطان این قانون در تمام دنیا حاکم است که بیمار بهتر است در نزدیکترین مرکز به محل زندگی شیمی درمانی شود و چون مهم تشخیص است و پروتکل های درمان تقریباً در تمام دنیا یکسان می باشد، اینجانب با وجود شرایط بسیار خوب برای کار در تهران از کرسی استادی دانشگاه تهران و کار کردن در دو مرکز اصلی سرطان ایران چشم پوشی کردم و صرفاً برای کمک و خدمت به مردم استان خودم به رفسنجان آمدم و از اینکه می بینم من در رفسنجان برای بیماران تشخیص سرطان داده و دارو می نویسم اما بیماران می روند همان دارو را از شهرهای مجاور دریافت می کنند، متأسف می شوم.
___امکانات جهت درمان سرطان در رفسنجان چگونه است؟
در رفسنجان برای تشخیص و شیمی درمانی سرطان تمام امکانات و داروها چه در بخش دولتی و چه خصوصی وجود دارد و ما هیچ مشکلی در زمینه شیمی درمانی نداریم.
___در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
در رفسنجان علاوه بر علل مختلفی که برای سرطان وجود دارد، مصرف غیر استاندارد و بی رویه سموم و آفت کش ها و وجود آرسنیک در آب رفسنجان و آلودگی زیست محیطی در مجتمع مس سرچشمه این علل را تشدید می کند.


3 دیدگاه برای “دکتر قاضی زاده فوق تخصص سرطان: امکانات درمانی برای بیماران سرطانی در رفسنجان وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.