فرماندار رفسنجان:همه باید در حوزه اقتصاد مقاومتی نقش مثبتی ایفا کنند

فرماندار رفسنجان گفت: همه باید در حوزه اقتصاد مقاومتی نقش مثبتی ایفا کنند.

 به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری صبح امروز در نخستین جلسه اقتصاد مقاومتی و جوانان در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: شهرستان رفسنجان ویژگی‌های زیادی دارد که می‌تواند سبب رشد و ‌توسعه آن شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش «رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه» تصریح کرد: در این همایش با هدف استفاده از خرد جمعی برای توسعه شهرستان رفسنجان برنامه‌ریزی می‌کنیم و از نتیجه آن در سند توسعه شهرستان رفسنجان استفاده می‌کنیم.

ملانوری با بیان اینکه رفسنجان با تمام نام و آوازه‌ای که دارد، اما باید معرفی آن بر اساس داشته‌ها و نداشته‌های امروز باشد و در حقیقت به‌ روز شود، افزود: با یک نگاه کلی دنبال معرفی رفسنجان هستیم که در همایش مذکور صورت می‌گیرد.

وی بیان داشت: در حال حاضر رفسنجان در حوزه‌های مختلف اعم از جاده‌، آب، اقتصاد، کشاورزی، اشتغال، مدارس تخریبی و … مشکلات فراوانی دارد، اما بر اساس رتبه‌بندی‌های گذشته دارای رتبه اول برخورداری در استان کرمان و رتبه ۲۰ کشور است که با توجه به این مشکلات این رتبه باید به‌‌روز شود.

ملانوری خاطر‌نشان کرد: برای اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه بومی‌ محلی و تشکیل دولت محلی گام برداریم و از ظرفیت‌های شهرستان رفسنجان استفاده کنیم تا مشکلات رفع شود.

فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌گراست، تصریح کرد: این نوع اقتصاد عدالت‌محور، دانش‌محور و متکی بر داشته‌های هر منطقه است و اگر بخواهیم آن را محقق کنیم باید تلاش کنیم و از فرصت‌ها بهره بگیریم.

وی عنوان کرد: پایان سند توسعه شهرستان رفسنجان سال ۹۴ بوده و برای تدوین سند جدید براساس برنامه‌ها و قوانین که نوشته می‌شود از بارش افکاری که در کمیسیون‌های ۱۱گانه همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه انجام می‌شود، استفاده می‌کنیم.

ملانوری همچنین بیان کرد: رفسنجان برای خیلی‌ها در کشور ناآشناست، پسته، مس و بسیاری از داشته‌های رفسنجان قرار است در همایش «رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه» معرفی شوند.

فرماندار رفسنجان گفت: در نمایشگاهی که طی برگزاری همایش برپا می‌شود، تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها معرفی و همچنین طرح‌های سرمایه‌گذاری مطرح و تفاهمنامه‌هایی نیز در حوزه اقتصادی، علمی، پژوهشی و … امضا می‌شود.

وی در بخش دیگری از تعاریف اقتصاد مقاومتی به نقش حوزه‌های علمیه اشاره کرد و افزود: روحانیان به عنوان کسانی که مورد اعتماد مردم هستند و ظرفیت بزرگی به ‌شمار می‌روند، باید در این حوزه تأثیرگذار باشند.

ملانوری ادامه داد: روحانیان خودشان قبول دارند در این حوزه برنامه‌ای نداشتند، ۳۰ روز ماه مبارک رمضان روحانیان روی منبر رفتند، اما چه حرفی در این حوزه زدند، مگر پیامبران و ائمه اطهار (ع) در حوزه کار تلاش نمی‌کردند.

فرمانداری رفسنجان ایجاد راه‌کارهای مناسب برای بهره‌وری بیشتر در حوزه کشاورزی را امری ضروری دانست و تصریح کرد: کشاورزی باید تداوم یابد و در قالب کمیسیون‌ها اهدافی تعریف می‌شود به‌ طور مثال در حوزه کشاورزی و آب، مصرف آب با میزان ورودی به سفره‌ها باید سنجیده شود، حاصل‌خیزی خاکی که از بین رفته، باید جبران و عرصه‌های منابع طبیعی حفظ شود و در این زمینه‌ها راه‌کارهای مناسبی ارائه می‌شود.

وی متذکر شد: باید دنبال راه‌هایی باشیم که تا پایان سال در حوزه اقتصاد مقاومتی گزارش مناسبی ارائه دهیم.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.