فرماندار رفسنجان تاکید کردتدوین برنامه‌های بومی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی در رفسنجان

فرماندار رفسنجان گفت: برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، خروج از تک‌ محصولی، توجه به مسائل فرهنگی ‌اجتماعی و کاهش آسیب‌ها راهی جز تدوین برنامه‌های بومی در رفسنجان نداریم.

 به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری صبح امروز در حاشیه جلسه کمیسیون تخصصی آموزش پرورش پیرامون همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری این همایش معرفی مجدد شهرستان رفسنجان با توجه به ظرفیت‌های فعلی و احصا و تدوین برنامه‌هایی برای رفع مشکلات با استفاده از همه ظرفیت‌هاست.

وی ادامه داد: برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، خروج از تک‌محصولی، توجه به مسائل فرهنگی‌اجتماعی و کاهش آسیب‌ها راهی جز تدوین برنامه‌های بومی نداریم و با یک همت و عزمی که ایجاد می‌شود، تلاش می‌کنیم با خرد جمعی و استفاده از تمام ظرفیت‌ها به توسعه متوازن، پایدار و پیشرفت نسبی خوبی برسیم.

ملانوری با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های شهرستان رفسنجان در این سال‌ها به اندازه خودش نبوده است، افزود: بزرگ‌ترین دستگاه حوزه مسائل فرهنگی‌آموزشی ما آموزش و پرورش است که ۵۰ هزار دانش‌آموز و ۵ هزار معلم دارد و بخشی از این دانش‌آموزان رتبهآوران کشوری و خارج از کشور هستند که صاحبان ایده‌اند و باانگیزه هستند که اگر از آنها استفاده نشود، سرخورده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه همه خانواده‌ها تقریبا به دستگاه آموزش و پرورش وصل هستند و سفیرانی دارند، عنوان کرد: رفسنجان در استان کرمان در زمینه وجود اتباع بیگانه ویژه است و از مجموع این اتباع ۵ هزار دانش‌آموز داریم که هم می‌توانند فرصت و هم تهدید باشند که اگر برنامه‌های آموزشی خوبی برای این تعداد دانشآموز داشته باشیم، فرصت مناسبی است.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: بخشی از دغدغه‌های ما در حوزه مسائل فرهنگی‌ اجتماعی است که نمی‌توانیم منکر آن باشیم در حوزه مسائل اقتصادی هم نگرانی‌هایی وجود دارد که عمده مشکل مردم در بحث اشتغال است، اشتغال در اخلاق فردی و جامعه، ازدواج، کاهش آسیب‌ها و .. تأثیر زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بحرانی بودن وضعیت آب در کاهش تولید و میزان درآمد تأثیر داشته و با توجه به اینکه اقتصاد شهرستان رفسنجان تک‌محصولی است، لذا این همایش دنبال طراحی راه‌های میان‌بر و دست‌رسی آسان به راه‌هایی است که بتواند این مشکلات را رفع کند و البته می‌تواند برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشد.

وی افزود: کمیته‌های مختلف در حال کارهای مربوط به‌خود هستند، اما آنچه در کنار این برنامه مهم است، کمیسیون‌های تخصصی هستند که نتیجه آن قرار است به عنوان بیانیه پایانی همایش به تدوین سند توسعه شهرستان کمک کند و همچنین قرار است، هم ادارات، هم دانشگاه‌ها و هم بخش خصوصی در کمیسیون‌های تخصصی حضور داشته باشند.

ملانوری ابراز داشت: میهمانان ما که همان رفسنجانی‌های داخل و خارج از کشور هستند در این همایش حضور دارند و سند توسعه شهرستان با دیدگاه صاحبنظرانی تدوین می‌شود که کاملاً بر اوضاع و احوال منطقه اشراف داشته و از وضعیت شهرستان در زمینه‌های مختلف آگاهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای ضابطه‌مند بودن جلسات کمیسیون‌ها برنامه‌های ارائه شده و اهداف کلی کمیسیون در فرمت جدید مشخص شده و باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت و میان‌مدت حوزه‌های مختلف مشخص شود، تصریح کرد: باید اهداف کلی با محوریت اقتصاد مقاومتی تدوین شود به ‌طور مثال آموزش و پرورش به اقتصاد وصل شود.

فرماندار رفسنجان بیان کرد: ما برای توانمند کردن خانواده‌ها از طریق آموزش و پرورش باید هدف داشته باشیم و برای ایجاد نگرش اقتصادی و توسعه‌ای در بچه‌ها نیز هدف داشته باشیم تا به جای نگرش اینکه تحصیل می‌کنیم، برای شغل گرفتن، بگویند تحصیل می‌کنیم که شغل ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه در این کمیسیون‌ها باید این راهکارها ایجاد شود تا بتوانیم به هدف اصلی همایش برسیم، متذکر شد: براساس برنامه‌های دانش‌بینان و دانش‌محور با دیدگاه اقتصاد درونزایی و برون‌نگری راهکارهایی تدوین شود تا خانواده‌ها در حوزه اقتصاد مقاوم شوند.

وی تصریح کرد: برای همایش ۱۱ کمیسیون داریم که در بخش‌های مختلف اعم از آموزش، فرهنگ، اقتصاد، حوزه‌های علمیه، بهداشت، امنیت، کشاورزی، محیط زیست، منابع‌طبیعی و … بحث می‌کنند.

ملانوری یادآور شد: دو روز آخر همایش که ۲۸ و ۲۹ شهریور است، افتتاحیه در خانه حاج‌آقاعلی قاسم‌آباد است و برای جمع‌بندی نظرات کمیسون‌ها سه پنل طراحی با موضوع آموزش، فرهنگ اقتصاد کشاورزی، توسعه وعمران شهر و روستایی و امنیت و سلامت طراحی کرده‌ایم.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.