معاون دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان: شاخص استفاده انحصاری کودکان از شیر مادر در شش ماه اول ۵۳ درصد است/عکس

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: در مراکز بهداشتی درمانی شاخص استفاده انحصاری از شیر مادر در شش ماهه اول ۵۳ درصد است.

به گزارش  « سازش خبر » دکتر احمد جمالی زاده در سمینار تغذیه با شیر مادر اظهار کرد: برنامه شیر مادر و ترویج تغذیه با شیر مادر یکی از برنامه های مهمی است که در سلامت مادر و کودک نقش اساسی دارد.
وی افزود: علیرغم اینکه این بحث بسیار مهم است اما در سالهای گذشته دچار افت و خیزهایی در کشور شده است هر زمانی که در کشور در بحث سیاستهای کلی مربوط به بخش بهداشت و درمان توجه بیشتری به آن شده، شاخص های ما نیز وضعیت بهتری پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: هر چند وقت یکبار توجه کمتری به این موضوع شده است، شاخص های ما نیز افت کرده است. بر اساس شاخص های انحصاری تغذیه با شیر مادر سیاستهایی که در کشور اعمال شده کم و زیاد شده است.
رئیس مرکز بهداشت رفسنجان اضافه کرد: می طلبد چنین همایش هایی بیشتر برگزار شود به خصوص کسانی که جدیداً به بخش بهداشت و درمان اضافه می شوند شرکت کنند تا به اهداف مدنظر خود برسیم.
جمالی زاده خاطرنشان کرد: علیرغم همه برنامه هایی که در سالهای گذشته داشته ایم و در مراکز بهداشتی درمانی یا بیمارستانهای دوستدار کودک اجرا می شود شاخص استفاده انحصاری از شیر مادر در شش ماه اول ۵۳ درصد است.
وی اضافه کرد: البته بالای ۹۰ درصد مادران در سال اول به کودکان شیر مادر می دهند ولی روشهای صحیح شیردهی و تغذیه انحصاری با شیر مادر است ضامن سلامت مادر و کودک است.
گفتنی است این سمینار دو روزه با حضور جمعی از پزشکان، کاردانان و کارشناسان مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در سالن شهید دکتر ذکریا برگزار شده است.
همچنین در سمینار تعدادی از متخصصان زنان و زایمان و کودکان در خصوص اهمیت تغذیه با شیر مادر نکاتی را بیان نمودند.

IMG_9595_19612 IMG_9597_19613 IMG_9605_19614 IMG_9618_19615 IMG_9621_19616 IMG_9632_19617دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.