امام‌ جمعه رفسنجان:تریبون نماز جمعه در پیشگیری از انحراف‌های جامعه تأثیرگذار است

امام‌ جمعه رفسنجان گفت: تریبون نماز جمعه در پیشگیری از انحراف‌های جامعه نقش تأثیرگذاری ایفا می‌کند.

 به گزارش « سازش خبر » حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور  در جلسه مطبوعاتی به‌مناسبت سالگرد اقامه نخستین نماز جمعه کشور اظهار داشت: نهاد نماز جمعه برای حضور هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن نماز و ایجاد رغبت بیشتری برای همه مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان که جامعه هدف هستند، تلاش دارد.

وی ادامه داد: امروز با جنگ نرم مواجه هستیم و دشمنان از فضاهای مختلف به‌ویژه فضای مجازی بیشتر سوءاستفاده می‌کنند تا جوانان و نوجوانان را به انحراف بکشانند.

امام جمعه رفسنجان تصریح کرد: در زمینه پیشگیری از انحراف در جامعه تریبون نماز جمعه یک رسانه و تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: برد و شعاع تریبون نماز جمعه به وسیله اصحاب رسانه فراگیرتر می‌شود و  کسانی که نشریات را مطالعه می‌کنند، می‌توانند از طریق این نشریات مطلع شوند.

سهم اصحاب رسانه در جذب مردم به سمت نماز جمعه

رمضانی‌پور خاطرنشان کرد: مسائل کلیدی انقلاب و  نظام را که در نماز جمعه مطرح می‌شود، اصحاب رسانه اطلاع‌رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه همه در یک جهت هستیم، ابراز داشت: ظرفیت نماز جمعه در شهرستان اهمیت دارد و باید به کمک رسانه‌ها مردم از آن بهره‌مند شوند.

اقامه نماز جمعه در ۵۴ نقطه استان کرمان

امام جمعه رفسنجان عنوان کرد: از رادیو رفسنجان قدردانی می‌کنم که خطبه‌های نماز جمعه را به‌طور کامل از این رسانه پخش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در استان کرمان بیش از ۶۰ محل برای اقامه نماز جمعه وجود دارد که در حال حاضر ۵۴ نماز جمعه اقامه می‌شود.

رمضانی‌پور در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در زمینه تأمین هزینه‌های ساخت مصلی و زمین آن تصریح کرد: اصل زمین را از وزیر مسکن و شهرسازی گرفتیم و با شهرداری طبق مصوبه شورای شهر معاوضه کردیم و با کارسازی‌هایی که صورت گرفت و نشست‌هایی که برگزار کردیم سال گذشته اردیبهشت ماه در منزل امام جمعه فقید شهرستان با حضور مسؤولان و اعضای شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان که حضور داشتند توانستیم مشکل زمین را به‌طور کامل برطرف کنیم.

وی بیان کرد: رفسنجان زمین موقوفه خیلی دارد و آنچه که مهم است این است که به مردم اطمینان دهیم که فردی به نام امام جمعه یا دیگر کسانی که هیأت امنای یک مجموعه هستند یا بزرگان قوم شهر انگیزه ندارند کار غیرشرعی صورت گیرد و این مصلی قرار است برای سال‌های زیاد بماند و هزینه‌هایی که می‌شود کاملا هدفمند هستند و افراد مؤمن و متدین و خیّر برای تأمین این هزینه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

وی عنوان کرد: به‌طور مثال امروز سوم مرداد ماه یک پیرمرد ۱۰ میلیون‌ تومان حاصل کارکرد خود را به مصلی کمک کرد و این رقم را چند ماه پیش هم کمک کرده بود و نمازگزاران مسجد الزهرا(س) هم مبلغی کمک کردند.

رمضانی‌پور تصریح کرد: پول‌هایی که حلال و باانگیزه هستند برای ساخت مصلی استفاده می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه بودجه‌های دولتی برای ساخت مصلی نداریم و بودجه‌های شهرستانی هم کافی نیست، تصریح کرد: حضور و مشارکت مردم برای ساخت مصلی زیاد است، از پولی که در محل مصلی جمع می‌شود و مردم کمک می‌کنند یک ریال خرج ستاد نماز جمعه یا پذیرایی یا صبحانه مهندسان و مسئولان و یا هزینه قند و چای کارگران نمی‌شود.

امام جمعه رفسنجان همچنین اذعان کرد: دفتر امام جمعه و ستاد نماز جمعه با پولی که خیران کمک می‌کنند، ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شبستان اصلی مصلی ۱۸ هزار متر مربع است و گنجایش بیش  ۳۰ هزار نفر دارد و بیش از ۱۰ هزار متر مربع ساختمان آموزشی دارد، افزود: ساختمانی که فعلا نماز جمعه برگزار می‌شود به نمایشگاه دائمی شهرستان تبدیل می‌شود که پشتوانه‌ای برای هزینه‌های جاری مصلی است.

امام جمعه رفسنجان تصریح کرد: از هر فضا و فرصتی که برای آینده مصلی مفید است استفاده می‌کنیم و امید داریم تا ۱۰ سال آینده مصلای رفسنجان یک مصلای مستقل باشد و هزینه‌هایش از محل خودش تأمین شود، ضمن اینکه تمام تعلقات مصلی به مردم تعلق دارد.

وی اظهار کرد: مساحت مصلی ۵۰ هزار متر مربع است و ۳۰ هزار متر ساختمان دارد و امیدواریم روزی برسد که مصلی تکمیل شود و هر کس هر کمکی ارائه می‌دهد برای فقرای شهرستان باشد، در حال حاضر تمام پول‌هایی که برای ساخت مصلی کمک می‌شود در ساخت مصلی هزینه می‌شود.

۲۰ میلیارد تومان هزینه ساخت مصلی/ ۱۳ میلیارد تومان برای تکمیل مصلی نیاز است

وی عنوان کرد: اعتباری که برای مصلی پیش‌بینی شده بالای ۲۰ میلیارد تومان است که البته با افزایش قیمت مصالح این هزینه بیشتر خواهد بود و تاکنون ۷ میلیارد تومان هزینه کردیم.

وی ادامه داد: در مدیریت‌های قبلی حدود ۷۰۰ میلیون‌ تومان کمک شده که عمده صرف سوله فعلی شده که در آینده به نمایشگاه تبدیل می‌شود و بالغ بر ۲ میلیارد تومان از مس و بالغ بر ۶۰۰ میلیون‌ تومان از اعتبارات شهرستانی و استانی و ۶۰۰ میلیون‌ تومان از بودجه‌های شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه که در مجموع بالغ بر ۳ میلیارد تومان است، هزینه شده است.

امام جمعه رفسنجان عنوان کرد: بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل مصلی نیاز داریم و امیدواریم ماه مبارک رمضان آینده زیر سقف مصلی نماز عید را اقامه کنیم.

وی اضافه کرد: ۲۰ درصد از فونداسیون مصلی آماده است و با نصب سقف‌ها ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رمضانی‌پور عنوان کرد: این مجموعه زیر نظر سازمان نظام مهندسی شهرستان در حال ساخت است و زیر نظر ناظر مقیم تمام کارها انجام می‌شود.

وی در زمینه اولویت‌بندی ساخت مصلی گفت: شبستان اولویت اول است که حداقل تا نماز عید فطر آماده شود.

امام جمعه می‌تواند محور وحدت جامعه باشد

امام جمعه رفسنجان خاطرنشان کرد: نماز جمعه نیاز به موقوفات دارد و باید استقلال داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگر با این مضمون که نقش امام جمعه در وحدت جامعه چیست، اظهار داشت: نماز جمعه قلب فرهنگی و قرارگاه فرهنگی شهر است و می‌تواند قرارگاه ایمان، تقوا، اخلاق و بصیرت باشد و امام جمعه می‌تواند محور وحدت جامعه باشد چون امام جمع است نه قشر خاص و اقشار مختلف می‌توانند خود را با امام جمعه وفق دهند.

رمضانی‌پور بیان کرد: بعضی نمی‌خواهند امام جمعه محور وحدت باشد در صورتی‌ه در واقع امام جمعه بازوی پرتوان وحدت شهر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۴ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری که در شهرستان امضا شده حاصل همین وحدت است، بیان کرد: یکی از محورهای این وحدت امام جمعه است که در ستاد مثلث توسعه اقتصادی همگام با دیگر مسؤولان و سرمایه‌گذاران است.

امام جمعه رفسنجان ابراز داشت: علاوه بر سرباز ولایت بودن حمایت‌های لازم از دولت‌ها را داشتیم اما انتقاد نسبت به عملکرد دولت و خلف وعده‌های دولت خواهیم داشت و تا زمانی که دولت در مدار سیاست‌های رهبری باشد دولت را مذمت نمی‌کنیم.

وی اذعان کرد: باید آنچه مصالح عالی نظام و شهرستان است را رعایت کنیم و شجاعت یکی از ویژگی‌هایی است که برای حفظ مصالح عالی نظام نیاز است و من این روحیه را حفظ خواهم کرد.

اصولگرایی خط و مشی است که امام(ره) ترسیم کردند

وی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار پیرامون اینکه مردم شما را با این سخنانی که بیان می‌کنید جزو چه جناحی می‌بینند، گفت: برخی تصور می‌کنند اصولگرایی یک جناح است در صورتی که اشتباه است اصولگرایی یک خط و مشی است که امام(ره) ترسیم کردند، اصلاحات واژه جدیدی است که در جامعه به‌وجود آمده است.

وی ادامه داد: در قدیم دو جناح راست و چپ داشتیم و اصولگرایی از هر جناحی می‌تواند باشد، اصولگرایی همان مداری است که رهبر فرزانه انقلاب تبیین کردند که اگر همه اصحاب چپ و راست روی این مدار باشند اصولگرا هستند.

رمضانی‌پور بیان کرد: امام جمعه را باید فارغ از مسائل جناحی تلقی کنید و امام جمعه را از خود بدانید و به آنچه که مصلحت شهرستان است عمل کنید.

وی متذکر شد: نماز جمعه برای همه گرایش‌ها و سلیقه‌های مختلف است، نماز جمعه باید هرچه باشکوه‌تر برگزار شود و همه در این راستا کمک کنند.

رمضانی‌پور در زمینه فتنه نیز اظهار داشت: سیاست‌ها در زمینه فتنه از سوی رهبری مشخص شده و در طول سخنان خود در سال ۸۸ بیاناتی فرمودند و به صراحت موضع خود را در مورد فتنه مشخص فرمودند و خواستند کسانی که هنوز موضعشان را روشن نکردند مردم از آنها حمایت نکنند و اگر ما پیرو رهبری باشیم از فتنه‌گران حمایت نمی‌کنیم.

انقلابی بودن اول انقلاب مهم نیست، مهم انقلابی ماندن افراد است

وی اذعان کرد: من از فتنه‌گران به‌ویژه سران فتنه تبری می‌جویم و امیدواریم کسانی که خواص  و اصحاب امام و رهبری بودند همان‌طور اصحاب و یار صادق برای امام مسلمین بمانند، مهم انقلابی بودن در اوایل انقلاب نیست مهم انقلابی ماندن آنها است.

رمضانی‌پور همچنین در مورد اشارات مقام معظم رهبری به افرادی که موضع خود را مشخص نکرده‌اند، اشاره کرد و افزود: مردم ما هوشمند هستند و از حافظه آنها نمی‌رود که منظور ولی امر مسلمین در بحث فتنه چه کسانی هستند.

وی متذکر شد: همه مردم باید پشت سر رهبری حرکت کنند و انقلاب را به صاحب اصلی خود برسانند.

امام جمعه رفسنجان در ادامه با اشاره به برگزاری کنسرت‌ها تصریح کرد: این کلمه خارجی است و افراد متدین روی آن حساس هستند، موسیقی در دو مقیاس قابل توجه است در مقیاس فردی حلال و حرام دارد و در مقیاس اجتماعی اگر ترویج یابد حرام است، در مورد اینکه ترویج نشود و موسیقی حلال اجرا شود مخالفتی نداریم اما خواهان این هستیم که اجرای موسیقی زنده به‌وسیله هنرمندان شهرستان اجرا شود تا منفعت آن به هنرمندان شهرمان برسد.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.