میزان عمل سزارین در رفسنجان ۵۰ درصد است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: میزان سزارین در شهرستان رفسنجان اکنون ۵۰ درصد است.

به گزارش « سازش خبر »  دکتر فریبا امین زاده صبح امروز در حاشیه کارگاه آموزشی فوریتهای مامایی در رفسنجان اظهار کرد: برگزاری سالانه این دوره ها باعث ارتقای اطلاعات مادران و همکاران و کاهش مرگ و میر و عوارض آن هنگام زایمان می شود که بخاطر آشنایی پزشکان عمومی و متخصص و ماماها با اورژانس مامایی برگزار شده است.
وی افزود: مهمترین عامل مرگ و میر مادران در ایران و کشورهای مختلف دنیا خونریزی و عفونتهای دوران حاملگی و خطرات آمبولی و بیماریهای قلبی هنگام حاملگی است.
این متخصص زنان و زایمان در ادامه با اعلام آماری از میزان سزارین در رفسنجان اظهار داشت: در حال حاضر علیرغم تلاش شدید همکاران ما و برگزاری کارگاهها و جلساتی که با مادران گذاشتیم میزان انجام عمل سزارین در شهرستان رفسنجان ۵۰ درصد است.
امین زاده بیان داشت: از این میزان ۲۰ درصد مادرانی هستند که اولین بار سزارین می شوند و ۳۰ درصد مادرانی هستند که قبلاً سزارین شده اند و این گروه تا از سن باروری خارج نشوند این آمار وجود دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان درباره علل گرایش به عمل سزارین گفت: ترس از درد زایمان و نامناسب بودن فضای فیزیکی برای زایمان های طبیعی از مهمترین عوامل گرایش به سزارین است.
امین زاده ادامه داد: زایمان طبیعی پدیده فیزیولوژیک است که سلامت مادر را بخصوص در حاملگی های بعدی کمتر به خطر می اندازد یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر مادران در کشور ما خونریزی ناشی از سزارین های سوم و چهارم و بعدی است.
این متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: درد زایمان چند ساعت است اما گذرا است توصیه ما به مادران این است که سلامت خود و مادر بودن خود را در نظر بگیرند.
گفتنی است این کارگاه آموزشی با همکاری واحد آموزش مداوم و واحد مامایی معاونت درمان برگزار شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.