رویکرد مبارزه با مواد مخدر باید اجتماعی ‌شود/ ممنوعیت فروش مواد دخانی در فروشگاه‌های رفسنجان

فرماندار رفسنجان گفت: در شهرستان رفسنجان برای مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اجتماعی پیش می‌رویم.

 به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری صبح امروز در شورای مبارزه با مواد مخدر این شهرستان اظهار داشت: امروز به دلیل خساراتی که از ناحیه مواد مخدر به جامعه وارد می‌شود، همه دنبال راه‌کارهایی برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر هستند و جمهوری اسلامی به طور ویژه در این زمینه ورود پیدا کرده است.

فرماندار رفسنجان بیان داشت: در جمهوری اسلامی سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مبارزه با مواد مخدر می‌شود که این هزینه بسیار بالایی است.

ملانوری با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته با رویکردی اجتماعی در این زمینه ورود کردیم و در این راستا انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، شوراها و دهیاری‌ها و … را درگیر کردیم تا جایی که امکان دارد، این برنامه اجتماعی شود.

وی با اشاره به انجام برنامه‌های فرهنگی در شهرستان رفسنجان ازجمله سخنرانی در مساجد، مدارس و نماز جمعه از سوی کارشناسان و مسؤولان تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی در پارک‌ها نیز ازجمله این برنامه‌هاست.

ملانوری خاطرنشان کرد: راه‌اندازی اتوبوس سفیر امید و سلامت از طرف انجمن میرآب رفسنجان از دیگر اقدامات فرهنگی در این شهرستان است.

وی ابراز داشت: در رفسنجان چهار کمپ ترک اعتیاد فعال است که یکی از آن مربوط به خواهران است و برای کمک هزینه ترک اعتیاد افراد نیازمند اقدام کردیم و بسیاری افراد ترک کردند و امروز مشغول به کار هستند و بعضی‌ها هم کارآفرین شده‌اند.

فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه در جلسات شورای مبارزه با مواد مخدر بحث‌های کارشناسی انجام می‌شود، عنوان کرد: در زمینه مبارزه با قلیان به طور جدی ورود کردیم و فرهنگ‌سازی شده است به طوری که طی دو هفته ۱۰۰ قلیان توسط خود مردم به نیروی انتظامی تحویل داده شد.

فرماندار رفسنجان با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانی در این شهرستان ادامه داد: وجود این تعداد تبعه بیگانه سبب شده پیرامون موضوعاتی مانند ناس و مواد به طور ویژه در این شهرستان پیگیری لازم صورت گیرد.

وی متذکر شد: در زمینه جمع‌آوری تنباکو و سیگار از پشت ویترین‌ها ورود کردیم و از اول تیر فروش سیگار و مواد دخانی در همه مغازه‌های شهرستان رفسنجان ممنوع شده است.

فرماندار رفسنجان اظهار داشت: پیشگیری نیاز به بحث فرهنگی آموزشی دارد و برای آن نیاز به بودجه داریم.

ملانوری بیان کرد: رفسنجان به واسطه میزبانی بیش از ۶۰ هزار تبعه بیگانه و آسیب‌هایی که از این ناحیه متوجه آن می‌شود به عنوان پایلوت در زمینه پیشگیری معرفی شود و استان نگاه ویژه‌ای در این زمینه به رفسنجان داشته باشد.

وی تاکید کرد: شهرستان رفسنجان باید جایگاه فرهنگی مذهبی خود را حفظ کند و اعتباری نیز در حوزه آموزش و پیشگیری برای رفسنجان در نظر گرفته شود.

ملانوری با اشاره به نیروی کارگری بالا، واحدهای دانشگاهی و جمعیت دانش‌آموزی این شهرستان درخواست کرد: مرکزی به عنوان مرکز پیشگیری و آموزش مواد مخدر در رفسنجان ایجاد شود.

منبع فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.