خانه حاج آقاعلی پایگاه گردشگری استان کرمان می‌شود

فرماندار رفسنجان گفت: خانه حاج آقاعلی رفسنجان پایگاه گردشگری استان کرمان می‌شود.

 به گزارش « سازش خبر » حمید ملانوری در جلسه‌ای با اعضای شورا و هیأت امنای قاسم‌آباد حاجی اظهار داشت: فرهنگ مجموعه آداب و سنت و عقاید مردم است و زمانی که تکرار شد به عادت تبدیل می‌شود.

وی بیان داشت: بسیاری از اتفاقاتی که اکنون در جامعه رخ می‌دهد با فرهنگ کشور ما همخوانی ندارد و باید ریشه‌یابی شود.

ملانوری با اشاره به وضعیت اقتصادی شهرستان رفسنجان ادامه داد: اقتصاد شهرستان رفسنجان عمدتا معطوف به کشاورزی است و صنایع جزئی از اقتصاد آن هستند، بخش عمده‌ای از مجموع آب استحصالی در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود.

وی افزود: کشاورزی با وجود کم‌آبی دچار چالش شده و درآمد ما از قبل پسته کاهش یافته است، لذا با توجه به مشکلات اقتصادی در حوزه مسائل فرهنگی هم باید نگران باشیم چراکه مشکلات اقتصادی بیکاری را در پی دارد.

ملانوری با بیان اینکه عدم شغل سبب بالا رفتن آمار طلاق و بزه‌ها می‌شود، تصریح کرد: جوانان بیشتر در معرض آسیب‌ها هستند و بسیاری از طلاق‌ها در عقد به واسطه عدم اشتغال انجام می‌شود، اگر قرار است جامعه ایمن سالم و بانشاط داشته باشیم باید به بحث فرهنگی و اقتصادی توجه ویژه داشته باشیم.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: در زمینه تحقق شعار سال باید کمک کنیم اقدام و عمل همراه با پیوست فرهنگی باشد.

ملانوری با اشاره به تلاش‌های انجام شده در ستاد مثلث توسعه اقتصادی، ابراز داشت: رفسنجان منابع زیادی دارد لذا همراه با مردم شدیم و به سرمایه‌گذاری کمک کردیم تا ذائقه مردم از کشاورزی صرف به صنعت تغییر کند.

وی اضافه کرد: در بحث دام و طیور و پرورش اسب، شهرستان رفسنجان قابلیت بالایی دارد و در زمینه اسب هم در تولید و پرورش هم مسابقات این رشته ورزشی ظرفیت خوبی در شهرستان وجود دارد.

ملانوری گفت: ‌همچنین توجه ویژه به صنعت گردشگری می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد و پیشرفت شهرستان کند.

وی ابراز داشت: کشور ما غنی از منابع است، دنیا در حوزه گردشگری سود زیادی می‌برد و در رفسنجان زیرساخت‌های صنعت گردشگری فراهم است و با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر جاده ترانزیت اهمیت آن دوچندان می‌شود.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی رفسنجان سبب ورود توریست‌هایی از سراسر کشور و حتی کشورهای خارجی شده و به طور مثال جاذبه طبیعی دره راگه این شهرستان برای  توریست‌های فرانسوی شگفت‌انگیز بوده است.

ملانوری با بیان اینکه خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان که در روستای قاسم‌آباد قرار گرفته یک ثروت برای این منطقه و شهرستان است، افزود: این خانه در حال مرمت است تا تبدیل به یک پایگاه گردشگری در استان و کشور ‌شود و از مرکز شهر تا قاسم‌آباد محور گردشگری آن تعریف شده است.

وی تأکید کرد: در همایش‌هایی که در رفسنجان برگزار می‌شود، خانه حاج‌آقا علی محل اقامت میهمانان همایش قرار می‌گیرد، لذا این مسیر باید سامان‌دهی و خانه‌ حاج‌آقاعلی، بازار و یخدان عباس‌آباد به یک کانون گردشگری تبدیل ‌‌شود.

ملانوری عنوان کرد: در این محور باید فضایی سنتی و گردشگری ایجاد و با کمک شورای مهدی‌آباد و قاسم‌آباد و همکاری مالکان باغات، حاشیه جاده حصارکشی شود و نیز بناها باید نمای سنتی داشته باشد، اطراف خانه حاج‌آقاعلی حریم بناهای تاریخی دیده شود.

وی اضافه کرد: بازار مجموعه حاج‌آقاعلی بازار دائمی صنایع دستی و تولیدات خانگی شهرستان می‌شود تا گردشگران خانه حاج‌آقاعلی خرید خود را از این بازار انجام دهد.

ملانوری به ثبت جهانی خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان اشاره کرد و افزود: این ثبت جهانی سبب قرار گرفتن در نقشه میراث فرهنگی و در نتیجه یکی از مقاصد توریست‌ها می‌شود.

فرماندار رفسنجان گفت: برای ثبت جهانی باید کارهایی از جمله حذف گنبد و گلدسته‌های موجود، دکل‌های مخابراتی انجام شود.

ملانوری متذکر شد: به شدت پیگیر هستیم تا مقامات ارشد کشور برای افتتاح این مجموعه که اواخر شهریور است، حضور یابند.

وی به کمک در رابطه با جابه‌جایی گلدسته قول مساعد داد و خواستار جابه‌جایی سریع‌تر و سامان‌دهی مسیر شد.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.