قصه تلخ تلفات جاده‌ای در محور رفسنجان ـ نوق

جاده نوق به رفسنجان یکی از پرخطرترین محورهای کشور است و حوادث ناگوار و تلفات جانی متعدد در این محور گواه این سخن است.

-به گزارش« سازش خبر»  به نقل از خبرگزاری فارس  از رفسنجان، جاده رفسنجان ـ نوق جاده‌ای پر ترافیک و کم‌عرض و بدون علائم کافی راهنمایی و رانندگی است.

در مسیر این جاده کویری حیواناتی نظیر شتر تردد دارند که معمولا سبب خطر برای عابران شده و تلفاتی بر جای گذاشته‌ است.

روستاهای زیادی در ابتدای این جاده قرار گرفته که سبب تردد و ترافیک به‌ویژه روزهای پایانی هفته شده و همواره با دیدن اهالی روستاهای اطراف باب گله گشوده می‌شود و از مسئولان می‌خواهند، فکری برای این جاده بردارند.

با حرف زدن نمی‌شود، تلفات جانی را کاهش داد

مادری که دو فرزند خود را در این جاده از دست داده از همه نگران‌تر است، چرا که او داغ دو فرزند را دیده و طعم تلخ این مصیبت را چشیده و نمی‌خواهد، مادر دیگری داغدار شود.

برای این جاده سال‌های سال است که از سوی مسئولان برای دوبانده شدنش قول و وعده داده شده و تنها چهار کیلومتر از طول بیش‌ از ۹۰ کلیومتری آن که ابتدای جاده و در مسیر روستاهای بخش مرکزی است، دو بانده شده است.

اما این کافی نیست، جاده کم‌عرض و باریک است و توفان‌هایی که اغلب خطرآفرین است در کنار سایر خطرها، عابران را تهدید می‌کند از طرفی کشاورزانی که شب‌ها از این مسیر عبور می‌کنند بیشتر در معرض خطر هستند و با نگاهی به آمار تلفات متوجه می‌شویم که تلفات در شب‌ها کم نیست.

مردم بخش‌های فردوس و نوق و کسانی که مجبور هستند از شهر رفسنجان هر روز این مسیر را دو بار طی کنند و برای کار به روستاهای بخش‌های نوق و فردوس عزیمت کنند، خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این مشکل هستند.

دیگر زمان وعده دادن و سخن گفتن از نبود اعتبار و بهانه‌های دیگر به پایان رسیده است، مردم اقدام و عمل می‌خواهند و با حرف زدن نمی‌شود تلفات جانی زیادی که برای ما گفتنش هم سخت است را کاهش داد.

پیگیری‌های زیادی برای دوبانده شدن ۳۰ کیلومتر جاده انجام شده 

علی عباسی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رفسنجان، با بیان اینکه چهار کیلومتر ابتدایی جاده رفسنجان ـ نوق سال گذشته بهره‌برداری شد، افزود: هشت کیلومتر ابتدایی در دستور کار بود که چهار کیلومتر دیگر باقی مانده است.

وی اظهار داشت: این چهار کیلومتر ۲٫۷ میلیارد تومان اعتبار گرفته و تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

رئیس اداره راه و شهرسازی رفسنجان با اشاره به اینکه نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های زیادی برای دوبانده شدن ۳۰ کیلومتر از این جاده انجام داده است، تصریح کرد: با اتمام هشت کیلومتر اولیه، ۲۲ کیلومتر مابقی در دستور کار و به موازات همین هشت کیلومتر کارهای آن در حال انجام است.

وی اذعان کرد: قرارداد و تفاهمنامه این ۲۲ کیلومتر در مرحله تنظیم است و موافقت وزیر هم اخذ شده است.

عباسی‌پور بیان کرد: اگر اعتبار جذب کنیم، می‌توانیم از ابتدای سال ۹۶ یعنی بلافاصله بعد از اتمام چهار کیلومتر فعلی، ۲۲ کیلومتر را آغاز کنیم.

وی عنوان کرد: اعتبار مورد نیاز ۲۲ کیلومتر بیش از ۱۰ میلیارد تومان است و امیدواریم بتوانیم این اعتبار را جذب کرده و خواسته به‌ حق مردم منطقه را برآورده کنیم.

رئیس راه و شهرسازی رفسنجان متذکر شد: اولویت اصلی محورهای شهرستان رفسنجان جاده‌های رفسنجان به نوق و رفسنجان ـ زرند هستند.

بازهم باید شاهد تلفات باشیم و این به‌دور از انصاف است

حال با وجود این قول که امیدواریم عملی شود، گویا باید یک سال دیگر صبر کرد تا تنها چهار کیلومتر از این مسیر دوبانده شود و ۲۲ کیلومتر باقیمانده هم در صورت جذب اعتبار از سال آینده آغاز به‌کار کند.

با حساب سرانگشتی اگر هر چهار کیلومتر یک سال طول بکشد، آن هم اگر مشکلی پیش نیاید، برای ۲۲ کیلومتر گویا باید پنج سالی شاهد تلفات باشیم و این به‌ دور از انصاف است.

این جا کمر همت را باید محکم‌تر بست و چاره‌ای اساسی اندیشید، باید هر اقدامی که لازم است انجام داد تا دلگرمی به‌وجود آورد و خیران نیز بهترین کمک در این راستا هستند، چراکه نجات جان یک انسان مانند نجات جان تمام بشریت است.

=============

گزارش از: زهرا بمی‌نژاد


10 دیدگاه برای “قصه تلخ تلفات جاده‌ای در محور رفسنجان ـ نوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.