وضعیت ۷۰۰ هزار سپرده گذار ثامن الحجج

بانک مرکزی اعلام کرد با پرداخت بالغ بر هفت هزار و پانصد میلیارد ریال وجوه متعلق به سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج، تاکنون بیش از هفتصد هزار حساب این تعاونی تعیین تکلیف شده است.

به گزارش « سازش خبر » به نقل از تسنیم براساس برنامه‌ریزی اولیه، مقرر شده بود در فاز نخست سامان‌ دهی‌ تعاونی اعتبار ثامن الحجج و تا پایان سال‌ جاری، طی سه مرحله حساب‌های با موجودی تا سقف۳۰ ،۵۰ و ۱۰۰ میلیون ریال  تسویه شود؛ لیکن در آستانه سال نو و برای ‌رفاه حال سپرده گذاران تعاونی یاد شده، با هماهنگی و مجوز اخذ شده، سقف پرداختها تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.

براساس این گزارش، طی مدت بیش از چهل روز از آغاز اجرای طرح، علاوه بر پرداخت مطالبات بیش از دویست ‌هزار حساب تعاونی پیش گفت از طریق بانک عامل، بیش از ۵۰۰ هزارحساب با مبالغ جزئی که صاحبان آن ها در مهلت مقرر برای تسویه حساب به تعاونی مراجعه نکرده بودند نیز بسته و وجوه مربوطه به حساب مخصوصی  انتقال یافته است و صاحبان این حساب ها می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر و دفترچه حساب برای دریافت وجوه خود مستقیما به بانک پارسیان مراجعه کنند.

تمهیدات زیر هم برای تسهیل بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران اندیشیده شده که از ابتدای سال آتی به اجرا گذاشته خواهد شد:

• به منظور تعیین تکلیف حساب های آن دسته از سپرده گذاران تعاونی مذکور که تسهیلات نیز اخذ نموده اند و مانده طلب ناشی از تهاتر تسهیلات و سپرده ها آنان حداکثرتا سقف ۲۰۰ میلیون ریال است، تدبیر لازم اندیشیده شده و واجدین شرایط بدون توجه به سقف سپرده، پس از اخذ گواهی تسویه از تعاونی برای دریافت وجوه مربوطه به بانک عامل مراجعه کنند.

• دریافت گواهی و پرداخت وجوه به دارندگان وکالت نامه رسمی برای وابستگان درجه یک سپرده گذاران، علاوه بر موارد پیشین، برای برادر و خواهر سپرده گذار نیز امکان پذیر خواهد بود.

•  وراث سپرده گذار متوفی طبق مقررات بانکی مربوطه می توانند با در دست داشتن برگه انحصار وراثت و مفاصا حساب مالیات بر ارث که شماره حساب تعاونی در آن قید شده باشد، برای تسویه حساب و دریافت وجه مراجعه کنند.

•اتباع خارجی ‌مجاز دارای پروانه اقامت معتبر که در تعاونی مذکور دارای حساب هستند، می توانند با در دست داشتن مدارک ‌لازم و گذرنامه معتبر پس از بستن حساب در تعاونی و دریافت گواهی تسویه، برای دریافت وجوه حسابهای خود تا سقف ۳۰ میلیون ریال  به بانک عامل مراجعه کنند.

• به منظور نظارت دقیق بر اقساط دریافتی از محل تسهیلات تعاونی و استفاده از آن در پرداخت مطالبات سپرده گذاران، به زودی پرداخت اقساط مشتریان در بانک عامل امکان پذیر شده و چگونگی آن اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی ‌است شعب بانک عامل در سراسر کشور تا پایان‌ وقت اداری ‌روز پنج شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ آماده بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج هستند و این فرایند از روز شنبه ۱۳۹۵/۰۱/۰۷ از‌سر‌گرفته می شود. برای بازپرداخت مبلغ حساب های با موجودی بالاتر نیز برنامه ریزی لازم انجام شده که جزئیات آن به آگاهی خواهد رسید.

در پایان این گزارش آمده است: به دنبال وقوع بحران مالی در تعاونی اعتبار فاقد مجوز فعالیت ثامن الحجج، کارگروه ویژه نظارت برای سامان دهی این معضل در بانک مرکزی‌تشکیل شد. ‌پس از استقرار بازرسان در تعاونی و حصول شناخت نسبی از وضعیت موجود، شورای پول و اعتبار، بانک پارسیان را به عنوان بانک عامل بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعیین‌ کرد و‌ با همکاری موثر قوه قضائیه و نهادهای نظارتی ، مراحل بررسی عملکرد تعاونی و بازپرداخت وجوه سپرده گذاران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.